צור עימנו קשר

חדשות

דעה || כבר עשור שאני לא גר בקריית מלאכי – ודווקא עכשיו אני רואה שינוי

פורסם

בתאריך

אליהו זוהר הקים גנים ופארקים יותר מכל קודמיו בתפקיד. אז תגידו "שטויות, מי צריך את זה", אבל חברים – אתם צריכים את זה, הילדים שלכם צריכים את זה ומעל הכל העיר צריכה את זה. קריית מלאכי התחדשה וקמה לתחייה. מרגישים את השינוי באוויר וזו לא קלישאה // שלומי עזריאל בא לביקור בקריית מלאכי – ויצא מכאן עם מסקנות
 
בין השנים 1983 – 2007 הייתי תושב העיר הקטנה שלנו. תמיד חשבתי שקסם כמו שלה אין וכנראה לא יהיה, כמו בהרבה ערים בארץ, לעיירת מולדתי היו הרבה בעיות שצריך לתקן ולא כולם האמינו שניתן, חלק איבדו תקווה וחלק עזבו.
כל שנה הייתה נראית כמו השנה שקדמה לה, ללא שום שינוי חזותי ופנימי, בדיוק כמו ראשי הערים שליוו אותה. הקול אותו קול, "החזון" אותו חזון והידיים לא עובדות. עיר מולדתי הייתה נראית לי כעיר שלא רוצה להתחדש, והאנשים כאנשים ששבעים מהבטחות ושאיבדו כל תקווה לשינוי. היום אני כבר לא תושב אלא אורח, שמגיע לעיתים לבקר, והחלטתי לכתוב את תחושותיי לגבי העיר שלצערי אינני חלק מנופה. התנופה שעתידה להיות ולהוות חלק בלתי נפרד ממנה ניכר. השינוי כאן, והוא כאן להישאר.
אבל לפני הכל בואו נגדיר מהו שיפור מתמשך. שיפור מתמשך הוא מסירות לבצע שינויים ושיפורים קטנים מדי יום, עם ציפייה כי שיפורים קטנים אלה יתווספו למשהו משמעותי. הגישה האופיינית לשיפור מתמשך הינה להגדיר מטרה גדולה, ואז לנסות לקחת קפיצות גדולות כדי להשיג את אותה המטרה בזמן הקצר ביותר ככל האפשר. בתיאוריה זה אולי נשמע טוב, אבל בדרך כלל כמו שכולנו יודעים זה מסתיים בתסכול וכישלון. במקום זאת, אנו צריכים להתמקד בשיפור מתמשך איטי ובטוח על ידי התאמת הרגלים/שינויים יומיומיים, ולזה קוראים לאט ובטוח.
זה בדיוק השינוי שהעיר הייתה זקוקה לו: כל יום קצת, טיפה ועוד טיפה מצטרף לים גדול, ואם תשאל את ראש העירייה, אליהו זוהר, מי אחראי לשינוי ההולך וגדל הוא יאמר בחיוך שכל כך אופייני לו ישתבח שמו והתושבים.
כל כך קל לבטל את הערך של העשייה שראש העירייה מנסה בכל כוחו להביא הנה, ולצערי יש לא מעט כאלה והם עושים זאת או כי הם לא בצד של מקבלי ההחלטות, אולי כי הם רוצים לקבל את ההחלטות. כולנו יודעים  ששיפור של אחוז אחד לא יגיע לכותרות שיפור של אחוז אחד בלבד אינו בולט (ולפעמים זה אפילו לא מורגש). אבל מתי אתה יודע שהשינוי מתחיל? כשמדברים על זה. ואת האמת כולם מדברים על זה.
כשאליהו זוהר נבחר, הרבה לא האמינו שניתן יהיה לראות קמצוץ של שינוי, כולנו כבר הכרנו את אותם הבטחות חדשות לבקרים של נבחרי ציבור מהשפה ולחוץ. אבל בכל זאת הייתה תחושה קצת אחרת. הוא מחלק מזון בימי חמישי בלילה ולפני חגים, הוא איש של העם, הוא משלנו הוא מתסכל אלינו בגובה העיניים. הוא מכיר את הבעיות. הוא יודע עליהן כי הוא מגיע משם.
לא אטען שאין עדיין מה לשפר, אבל אי אפשר לרצות את כולם. טבע העולם הוא שכאשר אתה מיטיב עם אחד, לעיתים אתה פוגע באחר או כי הוא מרגיש מקופח, או כי זה לא משרת את האג׳נדה שלו. אבל יש שינוי בעיר, למרות שבתחילה הוא היה נראה בלתי אפשרי. דברים עובדים כי אנשים משתפים פעולה, והם עושים זאת משום שהם נדהמים מעצמם ומהיכולות שלהם. והתוצאות תמיד מניבות תקווה. תראה לי עיר עם אלף בעיות, ואני אראה לך 10,000 אנשים שיכולים לפתור אותם.
מה שעושה את קריית מלאכי, העיר של כולנו, הם התושבים. התושבים הם שעיצבו אותה והפכו אותה להיות עיירת מולדתם והם ששינו אותה והם גם אלה שעתידים לשנות אותה, לטוב או לרע. אין לי ספק שראש העירייה הנוכחי יזכה שוב לאמון הציבור, בין היתר משום שאנשים מגיבים לשעשוע והומור יותר מאשר למשחקים פוליטיים. וזוהר הקים גנים ופארקים יותר מכל קודמיו בתפקיד. אז תגידו "שטויות, מי צריך את זה", אבל חברים – אתם צריכים את זה, הילדים שלכם צריכים את זה ומעל הכל העיר צריכה את זה. קריית מלאכי התחדשה וקמה לתחייה. מרגישים את השינוי באוויר וזו לא קלישאה.
בעולם העסקי למדתי שהסיכון הכי גדול בחיים זה לא לקחת סיכון כלל, וראש העירייה זוהר בהחלט לקח סיכון גדול בהרבה תחומים, אבל אחד התחומים הכי בעייתיים זה החנייה. יש מכת חניה באזור המרכז, את זה גם אני הכרתי בעברי, לא כולם אוהבים שמכתיבים להם הסדרים חדשים, ואני חושב שהפחד משינוי הוא הגורם המרכזי, לא כולם אוהבים שינויים לחלק טוב המצב הקיים, ואלה שכן רוצים שינוי אמנם רוצים אותו, אבל לא אוהבים לשלם עליו. אבל אם תשאלו את התושבים שיש להם תווי חניה מה הם חושבים כעת, כשהחנייה מוסדרת, הם יגידו "איך לא חשבו על זה קודם!".
אי אפשר לרצות את כולם, ומי שמכיר את האיש שעומד בראש ומנווט את הספינה הקטנה אבל המורכבת הקרויה "קריית מלאכי", יודע שהוא לפחות מנסה.
לחץ להמשך קריאה
2 תגובות

2 Comments

 1. אריק

  30/04/2019 ב 14:37

  אין מה לאמר כל מילה בסלע, חזק וברוך שלומי

 2. חיים

  18/04/2017 ב 14:00

  אמן,
  כל מילה מיותרת

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.