צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

דעה || כבר עשור שאני לא גר בקריית מלאכי – ודווקא עכשיו אני רואה שינוי

פורסם

בתאריך

אליהו זוהר הקים גנים ופארקים יותר מכל קודמיו בתפקיד. אז תגידו "שטויות, מי צריך את זה", אבל חברים – אתם צריכים את זה, הילדים שלכם צריכים את זה ומעל הכל העיר צריכה את זה. קריית מלאכי התחדשה וקמה לתחייה. מרגישים את השינוי באוויר וזו לא קלישאה // שלומי עזריאל בא לביקור בקריית מלאכי – ויצא מכאן עם מסקנות
 
בין השנים 1983 – 2007 הייתי תושב העיר הקטנה שלנו. תמיד חשבתי שקסם כמו שלה אין וכנראה לא יהיה, כמו בהרבה ערים בארץ, לעיירת מולדתי היו הרבה בעיות שצריך לתקן ולא כולם האמינו שניתן, חלק איבדו תקווה וחלק עזבו.
כל שנה הייתה נראית כמו השנה שקדמה לה, ללא שום שינוי חזותי ופנימי, בדיוק כמו ראשי הערים שליוו אותה. הקול אותו קול, "החזון" אותו חזון והידיים לא עובדות. עיר מולדתי הייתה נראית לי כעיר שלא רוצה להתחדש, והאנשים כאנשים ששבעים מהבטחות ושאיבדו כל תקווה לשינוי. היום אני כבר לא תושב אלא אורח, שמגיע לעיתים לבקר, והחלטתי לכתוב את תחושותיי לגבי העיר שלצערי אינני חלק מנופה. התנופה שעתידה להיות ולהוות חלק בלתי נפרד ממנה ניכר. השינוי כאן, והוא כאן להישאר.
אבל לפני הכל בואו נגדיר מהו שיפור מתמשך. שיפור מתמשך הוא מסירות לבצע שינויים ושיפורים קטנים מדי יום, עם ציפייה כי שיפורים קטנים אלה יתווספו למשהו משמעותי. הגישה האופיינית לשיפור מתמשך הינה להגדיר מטרה גדולה, ואז לנסות לקחת קפיצות גדולות כדי להשיג את אותה המטרה בזמן הקצר ביותר ככל האפשר. בתיאוריה זה אולי נשמע טוב, אבל בדרך כלל כמו שכולנו יודעים זה מסתיים בתסכול וכישלון. במקום זאת, אנו צריכים להתמקד בשיפור מתמשך איטי ובטוח על ידי התאמת הרגלים/שינויים יומיומיים, ולזה קוראים לאט ובטוח.
זה בדיוק השינוי שהעיר הייתה זקוקה לו: כל יום קצת, טיפה ועוד טיפה מצטרף לים גדול, ואם תשאל את ראש העירייה, אליהו זוהר, מי אחראי לשינוי ההולך וגדל הוא יאמר בחיוך שכל כך אופייני לו ישתבח שמו והתושבים.
כל כך קל לבטל את הערך של העשייה שראש העירייה מנסה בכל כוחו להביא הנה, ולצערי יש לא מעט כאלה והם עושים זאת או כי הם לא בצד של מקבלי ההחלטות, אולי כי הם רוצים לקבל את ההחלטות. כולנו יודעים  ששיפור של אחוז אחד לא יגיע לכותרות שיפור של אחוז אחד בלבד אינו בולט (ולפעמים זה אפילו לא מורגש). אבל מתי אתה יודע שהשינוי מתחיל? כשמדברים על זה. ואת האמת כולם מדברים על זה.
כשאליהו זוהר נבחר, הרבה לא האמינו שניתן יהיה לראות קמצוץ של שינוי, כולנו כבר הכרנו את אותם הבטחות חדשות לבקרים של נבחרי ציבור מהשפה ולחוץ. אבל בכל זאת הייתה תחושה קצת אחרת. הוא מחלק מזון בימי חמישי בלילה ולפני חגים, הוא איש של העם, הוא משלנו הוא מתסכל אלינו בגובה העיניים. הוא מכיר את הבעיות. הוא יודע עליהן כי הוא מגיע משם.
לא אטען שאין עדיין מה לשפר, אבל אי אפשר לרצות את כולם. טבע העולם הוא שכאשר אתה מיטיב עם אחד, לעיתים אתה פוגע באחר או כי הוא מרגיש מקופח, או כי זה לא משרת את האג׳נדה שלו. אבל יש שינוי בעיר, למרות שבתחילה הוא היה נראה בלתי אפשרי. דברים עובדים כי אנשים משתפים פעולה, והם עושים זאת משום שהם נדהמים מעצמם ומהיכולות שלהם. והתוצאות תמיד מניבות תקווה. תראה לי עיר עם אלף בעיות, ואני אראה לך 10,000 אנשים שיכולים לפתור אותם.
מה שעושה את קריית מלאכי, העיר של כולנו, הם התושבים. התושבים הם שעיצבו אותה והפכו אותה להיות עיירת מולדתם והם ששינו אותה והם גם אלה שעתידים לשנות אותה, לטוב או לרע. אין לי ספק שראש העירייה הנוכחי יזכה שוב לאמון הציבור, בין היתר משום שאנשים מגיבים לשעשוע והומור יותר מאשר למשחקים פוליטיים. וזוהר הקים גנים ופארקים יותר מכל קודמיו בתפקיד. אז תגידו "שטויות, מי צריך את זה", אבל חברים – אתם צריכים את זה, הילדים שלכם צריכים את זה ומעל הכל העיר צריכה את זה. קריית מלאכי התחדשה וקמה לתחייה. מרגישים את השינוי באוויר וזו לא קלישאה.
בעולם העסקי למדתי שהסיכון הכי גדול בחיים זה לא לקחת סיכון כלל, וראש העירייה זוהר בהחלט לקח סיכון גדול בהרבה תחומים, אבל אחד התחומים הכי בעייתיים זה החנייה. יש מכת חניה באזור המרכז, את זה גם אני הכרתי בעברי, לא כולם אוהבים שמכתיבים להם הסדרים חדשים, ואני חושב שהפחד משינוי הוא הגורם המרכזי, לא כולם אוהבים שינויים לחלק טוב המצב הקיים, ואלה שכן רוצים שינוי אמנם רוצים אותו, אבל לא אוהבים לשלם עליו. אבל אם תשאלו את התושבים שיש להם תווי חניה מה הם חושבים כעת, כשהחנייה מוסדרת, הם יגידו "איך לא חשבו על זה קודם!".
אי אפשר לרצות את כולם, ומי שמכיר את האיש שעומד בראש ומנווט את הספינה הקטנה אבל המורכבת הקרויה "קריית מלאכי", יודע שהוא לפחות מנסה.
לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. חיים

    18/04/2017 ב 14:00

    אמן,
    כל מילה מיותרת

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה