צור עימנו קשר

חדשות

גן ילדים שהוקם באופן בלתי חוקי פועל לטובת חרדים שהגנים הרגילים בעיר אינם מספיק דתיים עבורם

הגן, שפועל מזה כמה חודשים בשטח ציבורי המשותף לדיירים ברחוב ויצמן, הוקם על ידי אנשי הישיבה הליטאית "קרן אורה", לקול מחאת הדיירים המתלוננים. בעוד מחלקת ההנדסה והמחלקה המשפטית של העירייה מתמהמהות בטיפול בסוגיה, גורמים בכירים טוענים כי בהינתן הבחירות המתקרבות, כוחם האלקטורלי של חברי הקבוצה החרדית עשוי להמשיך ולגרום לעיכובים. העירייה: "הנושא בטיפול"

פורסם

בתאריך

חצי שנה לאחר חשיפת "המקור" אודות מסמך סודי שנחתם בין אנשיו של הרב יהודה עמית מישיבת "קרן אורה" ורבנים מקומיים נוספים לבין העירייה על הכוונה להקים גן מיוחד שהמבקשים להתקבל אליו יצטרכו לעמוד בתנאי כניסה נוקשים ובוועדות קבלה רוחניות, מסתבר כי חרף ההצהרות שההסכם בוטל, גן מעין זה כבר פועל בעיר – אך הקמתו נעשתה בניגוד לחוק וללא ההיתרים הנדרשים. מדובר בגן שהוקם על ידי ישראל מאיר שייבה, הנחשב לאחד מאנשיו של הרב יהודה עמית ומקורב אליו מאוד. הוא הוקם בחצר בניין משותף ברחוב ויצמן בלא היתרי בנייה ועל שטח ציבורי הנמצא בבעלות משותפת של תושבים, לקול מחאותיהם של חלק מדיירי השכונה.


כזכור, כבר לפני כחצי שנה פורסם כאן לראשונה כי הסכם שנתחם בין העירייה לבין מספר רבנים, ובראשם הרב עמית, מבקש להקים גן עירוני בו תיערך ועדת קבלה מיוחדת במסגרתה תיבחן מידת דתיותם של הוריהם. במסגרת ההסכם, שנחתם ביולי אשתקד עוד בטרם נפתחה שנת הלימודים הנוכחית, נאמר כי רק ילדים שמשפחותיהם יעמדו בתנאים נוקשים יוכלו להתקבל אל הגן שיהיה שמרני מאוד מבחינה דתית. עוד נקבע בהסכם כי במידה ומשפחת התלמיד לא תעמוד בקריטריונים המוגדרים יוכוון התלמיד לבית הספר "ישורון" בעיר, הנחשב, כך נראה על פי המסמך, לבית ספר שמידת דתיותו פחותה. בין התנאים שהוצבו לקבלה לגן במסגרת ההסכמות שהושגו עד בין הרבנים הן אי שימוש בטלפון סלולרי חכם, העדר טלוויזיה בבית ותנאים נוספים.


"הואיל ועד עתה לא ניתן מענה ראוי לקהילת החרדים לדבר ה' למוסדות המתנהלים לפי רוח והשקפת התורה הנשמעים לדעת התורה, נקבצו ובאו כל יראי ה' וחושבי שמו להשלים חיסרון זה והוחלט לעשות מעשה איש אחד בלב אחד למען מטרה חשובה זו ולהקים מוסדות לבנים ובנות על טהרת הקודש", נכתב בין היתר בהסכם ההבנות בין הנהלת "בית יוסף" של ש"ס ובין רבנים נוספים דוגמת אליהו ממן והרב יהודה עמית. הם הסכימו כי "בגני הבנים (…) קבלת התלמידים תיעשה על פי ההנהלה וועדת הקבלה על פי תקנון התלמוד תורה המקובל ומאושר על ידי וועדת הקבלה הרוחנית".


כעת כאמור, מתברר כי לאחר שניסיון זה לא צלח החלו אנשי הקהילה לפעול על מנת להקים לעצמם ובעצם גן פרטי, שהחל לפעול השנה ברחוב הרב יצחק ניסים בעיר ובראשות נציגו של הרב יהודה עמית, הרב ישראל מאיר שייבה. למערכת ,"המקור" נודע כי הקמת הגן נעשתה באופן בלתי חוקי ובניגוד לנהלים, מבלי לקבל את אישור העירייה ותוך השתלטות, כאמור, על שטחים הנחשבים משותפים לציבור הדיירים. במסגרת הקמת הגן הוקמו גדרות שתיחמו את שטחו של הגן. עוד קודם לפרסום "המקור" זימנו בעירייה את מנהל הגן, הרב ישראל מאיר שייבה, לשימוע לפני הגשת כתב אישום אולם גם כחודשיים לאחר שזה בוצע – טרם נעשו צעדים משפטיים בנושא.


גורמים בכירים בעירייה טענו השבוע כי הטיפול המשפטי בסוגיה מתעכב יתר על המידה. "במקרה שתושב מן השורה עושה עבירת בנייה מגישים נגדו כתב אישום או קונסים אותו באותו יום, כאן כבר חודשים שלא מתקדמים עם הסיפור הזה", אמר מקור בתוך העירייה. לדבריו, בקרב גורמים פוליטיים בעירייה ישנו חשש מכוחם האלקטורלי של תלמידי הישיבה, שרק לאחרונה הצליחו להכריע את הפריימריז במפלגת "העבודה" (ראו כתבה נפרדת). אולי זה כי אנחנו נמצאים כמה חודשים לפני בחירות?", תהה הגורם. בעירייה מסרו השבוע באופן רשמי כי "התיק נמצא במחלקת ההנדסה. עם סיום הטיפול יוגש התיק למחלקה המשפטית למתן החלטה. הטיפול של מחלקת ההנדסה טרם הסתיים". נציין כי תגובה דומה לזו נמסרה גם לפני כחודשיים, בעת בקשת התגובה הראשונה שהגיש "המקור" לעירייה בסוגיה.


מנגד, טענו אנשיו של הרב שייבה כי מדובר בגן הנדרש למשפחות שאין עבורן מסגרת חינוכית מתאימה אחרת בעיר. "הגן הוקם רק משום שלא הייתה להם שום ברירה אחרת. איפה הילדים יהיו, בגנים רגילים? זה לא מספיק מבחינת המשפחות", הסביר גורם המקורב לישיבה.


בינתיים, דיירים המתגוררים בסמוך לגן אינם מרוצים מהמתרחש. "האם ייתכן הדבר שכל אחד ישתלט על שטח ציבורי ויעשה בו כבשלו?", שאל תושב המתגורר בניין ליד גן הילדים. "במקום שהשטח הזה יוכשר לטובת כלל דיירי השכונה, לקחו אותו והפכו אותו לשטח פרטי שמיועד לכמה ילדים שההורים שלהם החליטו שיתר הגנים בעיר לא מספיק דתיים בשבילם. זו שערורייה", הוסיף.
האם העירייה תפעל כנדרש? נמשיך לעקוב.


רוצים כוח בפנים


זוהי לא הפעם הראשונה בה עולה ישיבת "קרן אורה" ואנשיה אל הכותרות. מעבר להתערבותם בפריימריז של מפלגת "העבודה", מנהלים אנשי הישיבה מאבק נגד חבר המועצה וסגן ראש העירייה מישל טפירו, אשר לדבריהם אינו מייצג אותם נאמנה, ואותו הם מבקשים לראות מפנה את מקומו כראש תנועת ש"ס בעיר. ראיה נוספת ליחסים הלא טובים בין הצדדים אפשר למצוא באירוע שהתרחש לפני כשבועיים, אז הגיעו אנשי הרב עמית אל 'כנס התעוררות' שקיים סגן ראש העירייה מישל טפירו והחלו לחלק דפי קשר להצטרפות לארגון "לב לאחים". במהלך הכנס, בו השתתפו הרב שלום ארוש והרב ליאור בלייזר ואליו הגיעו כ-300 בני אדם, חולקו הכרוזים של העמותה החרדית ליטאית הקשורה לישיבתו של הרב עמית, במה שצוייר על ידי גורמים שונים כניסיון מחטף של קולות פוטנציאלים לקראת הבחירות הקרובות.


על פי עדים ששהו במקום, מיד לאחר שנחשפה כוונתם של אנשי הישיבה הם עזבו את המקום כשבידם מספר טפסים חתומים, "הם הגיעו לשם והציגו את הכנס כאילו היה שלהם. הם לקחו פרטים מתושבי העיר בניסיון למשוך אותם לישיבה". סיפר אחד הנוכחים.


לאחרונה, הודיע במוצהר הרב שייבה, הנמנה על האנשיים המרכזיים בישיבה, כי החליט יחד עם עוד מספר ראשי כוללים בעיר להעביר מכתב חריף אל שר הפנים אריה דרעי ובו דרישה, כאמור, להחליף את איש תנועת ש"ס מישל טפירו ולהציב במקומו אדם אחר שיעמוד בראש התנועה בעיר. עוד טען שייבה במכתבו כי טפירו מייצג את האינטרס של תנועת חב"ד לפני האינטרס של ש"ס.


טפירו הגיב לדברים בביטול והסביר כי הסיבה לפעולותיו של הרב שייבה היא דין ודברים בינו ובינם בנושא החינוך בעיר – זכר למסמך עליו חתמו טפירו ומספר רבנים נוספים ופורסם כאן לראשונה. כזכור, טפירו התכחש להסכמות שהושגו ונחתמו במסגרת המסמך לאחר שלדבריו התברר כי העירייה אינה יכולה לפעול בהתאם לזאת, כיוון שהדבר נוגד את נהלי משרד החינוך. שייבה, בשליחותו של הרב עמית, אף מאיים להקים רשימה חרדית חדשה שתתמודד מול רשימת ש"ס בבחירות, ולשם כך הוא פועל לגיוס מספר ראשי כוללים בעיר.


מישל טפירו מסר בתגובה: "הופתעתי מאוד לראות את אנשי הרב עמית בכנס. מדובר בכנס של אנשים שמתחזקים בדת, חילונים ודתיים כאחד. הם עצמם לומדי תורה בישיבה שלהם וידוע שאין להם קשר לכנס הזה, שבא לחזק את החוזרים בתשובה". על הטפסים שחולקו אמר טפירו, "ראיתי את הטפסים. האמת שהייתי מופתע מהם כי מהדף שחולק היה אפשר להסיק שהם חלק מהכנס, אך חשוב לי להבהיר שלאירוע לא היה כל קשר לארגון "לב לאחים". חבל שזו הדרך בה מחליטים לפעול אנשי דת".
הרב ישראל מאיר שייבה סירב להגיב לכל הנאמר בכתבה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    29/05/2018 ב 11:48

    טהראן זה כאן

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.