צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

גירעון הענק הצפוי מהשכונות החדשות מאיים על עתיד העיר

פורסם

בתאריך

בעירייה מרבים להתגאות בבנייה המאסיבית החדשה בשכונות "המחנה" ו"כרמי הנדיב", אולם בשנה הבאה המציאות עשויה לטפוח על פניה. ניתוח כלכלי מגלה כי הגידול החד במספר יחידות הדיור בעיר יגרום לגירעון עצום של 12.7 מיליון שקלים. "אם העירייה לא תביא כסף, היא גם תקבל פחות כסף ממשרדי הממשלה, ואז הבעיה עלולה להחמיר", מסביר האנליסט יוגב שרביט

עיריית קריית מלאכי צפויה להתמודד עם גירעון צפוי של 12.7 מיליון שקלים החל משנת התקציב 2018, שמקורן באכלוס כאלף יחידות דיור בשתי השכונות החדשות הנבנות בימים אלו בעיר – בני חיל (בשמה הקודם "המחנה) ו"כרמי הנדיב". כך עולה מבדיקת "המקור" בסיועו של האנליסט הכלכלי המתמחה בתחום הרשויות המקומיות, יוגב שרביט. "זוהי סכנה ממשית לעתידה של העיר", הזהיר שרביט.
עובדה ידועה היא שרשות מקומית, כל רשות מקומית, מוציאה יותר כסף על כל בית אב בשטחה לעומת הכספים שהיא מכניסה ממנו. בעוד תשלומי הארנונה מסתכמים לרוב בכמה אלפי שקלים בודדים בשנה, במקרה הטוב, הרי שההוצאות על כל בית אב גבוהות בהרבה. המשמעות הכלכלית הטהורה היא גירעון כספי שכן בעוד הרשות צריכה לספק לתושבים שירותי ניקיון פינוי אשפה, חינוך, תרבות ופנאי ושירותים נוספים בעלות גבוהה – היא מכניסה סכום זעום יחסית מתשלומי המיסים המקומיים, הם הארנונה.
רשויות מאוזנות מצליחות לאזן את תקציבן באמצעות מיסי ארנונה הנגבים מגורמים אחרים, שאינם התושבים – בדיוק לשם כך נוצרו איזורי תעשייה, המכניסים סכומי כסף גדולים יחסית, ולצד זאת אינם דורשים שירותים כלשהם למעט שירותי ניקיון מינוריים יחסית. כך, הכספים הנכנסים לקופתה של הרשות מאיזורי התעשייה, המסחר והתעסוקה שבה מכסים על הגירעון הנגרם כתוצאה מההבדל המשמעותי בין סך ההכנסות מכל בית אב לבין רמת ההוצאות בגינו.
כך למשל המועצה האזורית באר טוביה, השכנה לקריית מלאכי ובעלת מספר תושבים כמעט זהה, מכניסה ארנונה ממגורים בשיעור שנתי כולל של 27 מיליון שקלים, לעומת פוטנציאל של 29 מיליון שקלים. כלומר, סך הגבייה עומד על למעלה מתשעים אחוזים. לעומת זאת, ההכנסה של באר טוביה מארנונה שלא למגורים עומדת על 131.7 מיליון שקלים. בסך הכל, הכנסותיה העצמיות (כלומר הכנסות מתשלומי ארנונה למגורים ותעשייה, היטלים שונים וכו', שאינן ממשרדי ממשלה, מתרומות ומגופים אחרים) של באר טוביה, לרבות ארנונה מכל הסוגים, היטלים, תשלומים נוספים שונים ועוד, עומדות על 204.5 מיליון שקלים בשנה. הסכומים האלו נכונים לשנת 2015, ולפי ההערכות, בשנה וחצי שחלפו מאז הן אף עלו בצורה משמעותית.
לעומת זאת, עיריית קריית מלאכי מכניסה סכומים נמוכים בהרבה. סך ההכנסות השנתיות מארנונה למגורים של העירייה עומד על 10.5 מיליון שקלים בלבד בפועל – 18.5 מיליון שקלים פחות מבאר טוביה. זאת, בין היתר לאור נתוני הגבייה הנמוכים: בעוד פוטנציאל ההכנסות המקסימלי של העירייה מארנונה למגורים עומד על 25.4 מיליון שקלים, אחוז הגבייה עומד על פחות מחמישים אחוזים, כך על פי הנתונים.
ההבדלים ניכרים גם בכל הקשור לארנונה שלא ממגורים – כלומר מאיזורי תעשייה, מסחר ותעסוקה – מהם מכניסה עיריית קריית מלאכי 46 מיליון שקלים – כמעט 86 מיליון שקלים פחות מבאר טוביה. זאת, גם אחרי ששלב א' של איזור התעשייה תימורים, הנמצא בבעלות העירייה ואמור היה לצמצם את הפערים הכלכליים בין הרשויות, הושלם כמעט לחלוטין.
למעשה, תליית התקוות באיזור התעשייה בתימורים נראית, על פי הנתונים, כמוגזמת יתר על המידה בכל מקרה: איזור התעשייה החדש צפוי להכניס לעירייה בשיאו כ-40 מיליון שקלים, אבל זה יקרה רק בעוד שנים ארוכות. כיום מכניס איזור התעשייה תימורים לפי גורמים בעירייה כעשרה מיליון שקלים בלבד בשנה. גם אחרי אכלוס מלא של איזור התעשייה, הפערים בין הרשויות יהיו רחוקים מלהצטמצם, שכן גם למועצה אזורית באר טוביה יש תכניות פיתוח משלה לאיזורי התעשייה בבעלותה – כך שהפערים עשויים אפילו לגדול.
על פי הנתונים של משרד הפנים, הכנסותיה של עיריית קריית מלאכי ממקורות עצמיים עומדות על 88.3 מיליון שקלים בלבד בשנה, 116 מיליון שקלים פחות מבאר טוביה, שכאמור מכניסה יותר מ-204 מיליון שקלים ממקורות הכנסה עצמיים.

כאלף יחידות דיור עד סוף השנה האזרחית

בעוד כחמישה חודשים, לקראת ראש השנה תשע"ח, צפוי אכלוס מאסיבי של מאות יחידות דיור בשתי השכונות החדשות הנבנות. בשכונת "בני חיל" צפויות להתאכלס כ-400 יחידות דיור בחמישה חודשים הקרובים, ואילו בשכונת "כרמי הנדיב" יתאכלסו כ-220 יחידות דיור. עד דצמבר השנה צפוי המספר לגדול לקרוב לאלף יחידות דיור בסך הכל, בשתי השכונות האלו ובעוד פרוייקט אחד שנמצא בימים אלו בבנייה במרכז העיר.
לפי ניתוח כלכלי שערכנו, הדבר צפוי לגרום לזינוק משמעותי בגירעון הכספי של עיריית קריית מלאכי. לצורך הניתוח חישבנו את סך הכנסותיה העצמיות של עיריית קריית מלאכי, העומדות כאמור על 88.3 מיליון שקלים. את סכום זה חילקנו למספר בתי האב הקיימים בעיר לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה – 6,123 בתי אב נכון לשנת 2015. התוצאות קובעות כי העירייה מוציאה מהכנסותיה העצמיות של על כל בית אב 14,421 שקלים בשנה. לעומת זאת, תשלום הארנונה הממוצע של בית אב עומד על 1,714 שקלים בשנה. כך שבפועל, נוצר גירעון מעשי של 12,707 ש"ח עבור כל בית אב בעיר.
איך הגירעון הזה נסגר? ובכן, הוא לא תמיד נסגר. לראיה, העובדה שעיריית קריית מלאכי נאלצה לעבור בעשור וחצי האחרונים שתי תכניות הבראה בנוסף לשתי תכניות התייעלות. כדי לסגור בכל זאת את הגירעון צריכה העירייה לנקוט בצעדי הבראה שונים, לרבות צמצום שירותים לתושבים. הגירעון יכול להיסגר גם באמצעות השתתפויות שונות ממשרדי הממשלה, העברת פרוייקטים שונים לתחום הפילנתרופיה וכמובן מענק איזון שמעביר משרד הפנים לעירייה, ועמד בשנת 2015 על כ-24 מיליון שקלים.

איזור התעשייה תימורים. אכלוסו חשוב לצמצום הגירעון

איזור התעשייה תימורים. אכלוסו חשוב לצמצום הגירעון

בפועל, לאחר אכלוס כמעט אלף יחידות דיור חדשות ההשתתפויות מטעם משרדי הממשלה אכן יגדלו ברמה מסויימת (אם כי לא ברמה קריטית, לאור שיטת ההתאמה הנהוגה במשרדי הממשלה, במסגרתה על כל שקל שהעירייה משקיעה, הממשלה משקיעה כספים נוספים. במקרה זה כלל לא בטוח שלעיריית קריית מלאכי יהיו את הכספים להשקיע כדי לקבל תקציבים נוספים מהממשלה). ואולם אין בכך כדי להספיק כדי לצמצם את הגירעון, שכן הכנסותיה העצמיות של העירייה אינן צפויות לגדול בצורה מהותית: איזור התעשייה בתימורים לא יכניס עוד מיליוני שקלים בטווח הזמן הנראה לעין, וגם מענק האיזון מהממשלה לא צפוי לגדול.
כך, נוצר מצב בו אכלוס של אלף יחידות דיור נוספות משמעותו גירעון צפוי נוסף של 12.7 מיליון שקלים מידי שנה. גם אם חלק מהגירעון ייסגר באמצעות השתתפויות נוספות של משרדי הממשלה, הרי שהדבר מגדיל את התלות של העירייה בהן, ומרחיק ממנה את עצמאותה באופן משמעותי. לגבי מענק האיזון, לאור השיטה של משרד הפנים הוא צפוי להתעדכן רק במהלך שנת 2019, כך שלמעשה העירייה תצטרך להתמודד כבר בטווח הזמן המיידי – ב-2018 – עם גירעון נוסף של מיליוני שקלים כתוצאה מהוספת יחידות הדיור החדשות.

הפיתרון נמצא מעבר לכביש, בבאר טוביה

"מי שאמר שלא תהיה עוד תכנית הבראה בקריית מלאכי עשוי לגלות מהר מאוד שאנחנו עומדים בפני עוד תכנית הבראה", אמר השבוע ראש האופוזיציה במועצת העיר, יוסי סולימני. "אני התרעתי על המצב הזה כבר לפני שנתיים, צעקתי את זה במועצת העיר, אבל לצערי לא נרשמה התייחסות לנושא", הוסיף.
לדברי סולימני – שהתייחס לבנייה המתוכננת בעיר של אלפי יחידות דיור נוספות מעבר לאלו שנבנות כיום – כדי להתמודד עם המצב הצפוי לה, על העירייה לחדול באופן מיידי מהנפקת היתרי בנייה נוספים. "לבנות זה דבר מבורך, אבל צריך לחשוב גם על איך מצליחים לעמוד במשמעותיות הכלכליות של זה. הדבר העיקרי נכון להיות שיכול למנוע קטסטרופה בהקשר הזה הוא בנייה מואצת באיזור התעשייה בתימורים, כך שהוא יאוכלס באופן מלא. לצד זאת, העירייה גם צריכה לפעול מחדש בכל הקשור להסכם ההכנסות שנחתם עם באר טוביה (במסגרתו סוכם כי העירייה תקבל 6 מיליון ש"ח בלבד בשנה, ה"ה). איזור התעשייה הזה צריך להיות בבעלותנו. אלו הדברים היחידים שיאפשרו לעיר להתרומם, והעירייה צריכה ללכת למשרד הפנים, למשרד האוצר ולמשרד ראש הממשלה ולגרום להם להבין שבלי שהנושאים האלו יוקפצו לראש סדר העדיפויות, לא נצליח לתת שירותים הולמים לתושבי העיר בשנים הבאות".
כמו סולימני, גם אוריה אילו, תושב העיר במקור וכיום סטודנט לתואר שני במינהל ציבורי באוניברסיטת חיפה, מאמין שהפיתרון חייב להיות משולב: פיתוח מואץ של איזור התעשייה תימורים מצד אחד, ושינוי היסודות שעליהם נבנה הסכם ההכנסות עם המועצה האזורית באר טוביה. "אנחנו עומדים להתייצב בפני מצב מורכב, והתשובה אליו צריכה להיות הגדלת ההכנסות מאיזורי התעשייה שנמצאים היום בבעלות באר טוביה", אמר. "חייבת להיות התעוררות אזרחית בכל מה שקשור לחלוקת הכנסות, שתהיה דרישה אקטיבית מצד הציבור לחלוקה צודקת של המשאבים".
האנליסט יוגב שרביט, המתמחה בניתוח כלכלי של רשויות מקומיות ומנהל את הבלוג האינטרנטי "המדד המוניציפאלי", מסביר אף הוא שמשמעותם של הנתונים עשויה להיות קריסה כלכלית של עיריית קריית מלאכי. "העירייה תצטרך לגייס מיליוני שקלים נוספים, מעבר לתקציבה הנוכחי, כדי להמשיך לתת שירותים נאותים לתושבים, ולא פחות חשוב מכך – כדי להמשיך לקבל מספיק כסף ממשרד החינוך למשל, שעובד בשיטת ההתאמה", אמר. "אם העירייה לא תביא כסף, היא גם תקבל פחות כסף ממשרדי הממשלה, ואז הבעיה עלולה להחמיר עוד יותר".

בעירייה מבינים, אבל רואים גם יתרונות

למרות התחזיות הקודרות של סולימני, אילו ושרביט, יש מי שחושב שמדובר ברואי שחורות שאינם לוקחים בחשבון את כל הפרמטרים בגידולה של העיר. "המשמעות של גידול במספר התושבים הוא גם גידול בחיי המסחר בעיר, פיתוח של הדרישה לכוח אדם איכותי והשקעות כלכליות של גופים פרטיים באוכלוסיות החדשות שיגיעו ובאלו הישנות", אמר גורם במחלקת ההנדסה של העירייה השבוע. "יש חשיבות לכך שקריית מלאכי תגדל, בין היתר לאור העובדה שככל שנהיה יותר גדולים – יהיו לנו יותר מנופי לחץ על משרדי הממשלה, למשל", הוסיף. "אלו דברים שקשה למדוד במספרים אבסולוטיים ובשורת רווח כלכלי, אבל זה בהחלט משמעותי ומשפיע".
אבל למרות הגישה הזאת, נראה שגם בעירייה מבינים כי יש צורך בפיתרון מיידי לבעיית הגידול החד בהוצאות, לפחות עד שיווצרו מקורות הכנסה נוספים. בימים אלו שוקלים בעירייה לבקש ממשרד הפנים הלוואת גישור בסך מיליוני שקלים, וזאת על מנת להצליח להישאר עם הראש מעל המים עד להמשך האכלוס של איזור התעשייה בתימורים. הלוואה כזו אמנם תהווה מעין משקולת על צווארה של העירייה, והיא תצטרך להחזיר אותה בתוספת ריבית, אולם גורמי המקצוע שם משוכנעים כי הדבר לא יהווה בעיה של ממש נוכח התכנון לפיו ההכנסות מאיזור התעשייה החדש יגדלו במיליוני שקלים נוספים כבר בשנים הקרובות.
עם התחלת הבנייה בשכונות החדשות, הורה ליזמים ראש העירייה, אליהו זוהר, להימנע מבניית שטחי מסחר ותעסוקה פוטנציאליים, נוכח החשש כי הדבר יהווה פגיעה בעסקים הנמצאים בתחומיה של העיר הוותיקה. "השיקול של זה היה הכרחי, כי היה חשש אמיתי שברגע שייבנו שטחי מסחר בשכונות החדשות המרכזים המסחריים הישנים יגוועו למוות, אבל בדיעבד יכול להיות שזו הייתה טעות", הוסיף ואמר גורם במחלקת ההנדסה.
הוא סיכם: "שטחי מסחר היו יכולים להכניס לנו הרבה כסף, כי הארנונה שלהם גבוהה יחסית, אבל בסך הכל – זה בטל בשישים. ההחלטה שלנו צריכה להיות מערכתית, לקבוע מדיניות: עלינו להעדיף שטחי מסחר ותעסוקה על פני דירות חדשות. לפחות עד שיהיה לנו מספיק כסף כדי לממן את ההוצאות על הדירות החדשות".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה