צור עימנו קשר

חדשות

בתוך ארבע שנים: השקעת העירייה לתלמיד בחינוך החרדי זינקה ב-40%

מבין שלושת המגזרים – הממלכתי, הממלכתי-דתי והחרדי – משקיעה העירייה את הסכום הגבוה ביותר בחינוך החרדי: 28 אלף ש"ח לתלמיד לעומת 26 אלף ש"ח בחינוך הממלכתי. מדובר בהיפוך מגמה רבת שנים: לפני ארבע שנים בלבד ההשקעה בחינוך החרדי הייתה הנמוכה ביותר, ואילו כעת היא הגבוהה ביותר. העירייה בתגובה: "חלוקת המשאבים שוויונית"

פורסם

בתאריך

השקעת עיריית קריית מלאכי בחינוך החרדי זינקה בתוך ארבע שנים בלבד בשיעור של 40%, ועמדה על כ-28 אלף שקלים לתלמיד, לעומת 26 אלף שקלים לתלמיד בחינוך הממלכתי הלא דתי. כך עולה מנתוני משרד החינוך שפורסמו בשבוע שעבר.
על פי הנתונים, בארבע השנים האחרונות, מאז 2014, נרשם היפוך מגמה דרמטי במערכת החינוך בקריית מלאכי: בשנת 2014 השקעת העירייה בתלמיד במערכת החינוך החרדית בעיר עמדה על 20 אלף שקלים; ההשקעה בתלמיד במערכת החינוך הממלכתית-דתית הייתה 23 אלף שקלים וההשקעה במערכת החינוך הממלכתית עמדה על 22 אלף שקלים לתלמיד בשנה. ארבע שנים לאחר מכן, מערכת החינוך החרדית זינקה היישר אל המקום הראשון, עם השקעה של 28 אלף שקלים לתלמיד, כאמור, זינוק של 40%. לשם השוואה, ההשקעה בתלמיד במערכת החינוך הממלכתית עלתה ב-19% בלבד, ל-26.2 אלף שקלים, ואילו ההשקעה במערכת החינוך הממלכתית-דתית עלתה ב-10% בלבד, ועמדה על 25 אלף שקלים – הנמוכה ביותר.
לפי הנתונים, מידי שנה בארבע השנים האחרונות נרשם זינוק משמעותי בהיקף ההשקעה בחינוך החרדי: בעוד בשנת 2014 עמדה ההשקעה, כאמור, על 20 אלף שקלים לתלמיד, היא זינקה לכ-23 אלף שקלים לתלמיד ב-2015. כעבור שנה (2016) נרשמה עלייה נוספת, ל-24 אלף שקלים לתלמיד, וכעבור שנה נוספת (2017) נרשם הזינוק הדרמטי ביותר, לכמעט 28 אלף שקלים לתלמיד. באותו הזמן נרשמה עלייה מתונה בהרבה בהשקעות בבתי הספר הממלכתיים-דתיים והממלכתיים.
מדובר בנתונים דרמטיים, המעידים בפעם הראשונה על ההעדפה שמעניקה העירייה למערכת החינוך החרדית, ונותנת סוג של אישור ותוקף במידה מסוימת לטענות בדבר התחרדותה של קריית מלאכי, דבר אשר באופן רשמי העירייה מכחישה באופן נמרץ. כיום נשלטת העירייה על ידי קואליציה חרדית, בהובלת ש"ס וחב"ד, להם רוב של ארבעה חברי מועצה המאפשר להם לנווט את החלטות העירייה כרצונם. ראש העירייה אליהו זוהר צפוי להתבסס במידה רבה על תמיכתם של שני גופים אלו גם בבחירות הקרובות, שייערכו בעוד כשלושה חודשים. באחרונה – כך אמרו גורמים פוליטיים – הוא דחה הצעה שהונחה בפניו לשינוי אופי הקואליציה בראשותו בקדנציה הבאה, בטענה כי הוא שואב את עיקר כוחו הפוליטי מתמיכת החרדים.
גורמים בכירים במערכת הפוליטית מעריכים כי הבחירות הקרובות עשויות להיות בין שני גושים: הגוש החרדי, והגוש שיתייצב מולו. לפני כשלושה שבועות תקף המועמד לראשות העירייה, סא"ל במיל' חיים ויצמן, את ראש העירייה זוהר ואת הקואליציה בראשותו בטענה כי הם מביאים להפרת האיזון ושבירת הסטטוס קוו בין חרדים לחילונים ומסורתיים, ויגרמו להפיכתה של קריית מלאכי לעיר חרדית. טענות אלו נדחו בתוקף על ידי העירייה.
"בתוך עשור נהפוך לעיר חרדית, יש רק מחנה אחד שמיוצג בקואליציה הנוכחית", אמר ויצמן, חובש כיפה בעצמו שאמר כי הוא חרד לשינוי צביונה של העיר. סגן ראש העיר, מישל טפירו, הגיב לדבריו של ויצמן במתקפה משלו, ואמר כי "ויצמן מנסה לתפוס עלינו טרמפ". לדברי טפירו, העיר לא מתחרדת והעירייה לא פוגעת בסטטוס קוו. אגב, במסגרת דבריו של חיים ויצמן הוא גם טען כי העירייה מתעדפת את החינוך החרדי על פני החינוך הממלכתי והחינוך הממלכתי-דתי, טענה שעם חשיפת הנתונים היום, ובהתבסס על נתוני משרד החינוך שפורסמו בשבוע שעבר, התבררה כמדוייקת להפליא – למרות הכחשות העירייה וטענותיו של טפירו.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "ראש העיר רואה בכל ילדי קרית מלאכי שווים. לאחר שנים רבות, חלוקת המשאבים בכל מוסדות החינוך בעיר היא שווינית וההשקעה המשמעותית בהם ניכרת. החלוקה הינה שקופה ולוקחת בחשבון את מצב המוסד החינוכי, מספר התלמידים ופרמטרים נוספים. ההשקעה פר תלמיד היא גבוהה מהממוצע הארצי, ונמשיך להשקיע בתלמידנו ולעשות הכל למען הצלחתם".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.