צור עימנו קשר

חדשות

בעירייה מגיבים לדו"ח משרד הפנים: "מדובר בשיפור ניכר ברמת ההכנסות של קריית מלאכי"

לטענת העירייה, הדו"ח שפורסם אמש על ידי משרד הפנים והתייחס לשנת התקציב 2017 דווקא מלמד על העמקת הגבייה בסכום של 3 מיליון שקלים, שיפור ריביות ההלוואות מול הבנקים והגדלת ההכנסות בסכום של 7.6 מיליון. ואיך מסבירים שם את הגידול בפטורים והנחות בסעיף הארנונה? הפרטים בכתבה

פורסם

בתאריך

הכתבה שפורסמה אמש (שלישי) כאן ב"המקור אונליין", אודות תמצית נתוני הדוחות הכספיים לשנת 2017 שפרסם משרד הפנים באתר הייעודי, העסיקה ביממה האחרונה את גורמי המקצוע השונים בעירייה. בהודעה רשמית שהועברה הבוקר (רביעי) לכלי התקשורת ביקשו בעירייה להסביר את הנתונים היבשים שהובאו לידי ביטוי בדו"ח, וציינו כי מדובר אפוא בשיפור ניכר ברמת ההכנסות של העיר.

לטענת העירייה, במהלך סוף שנת 2016 קיבל משרד הפנים החלטה לבטל ל-55 רשויות בישראל, ביניהן קריית מלאכי, את מעמדן כעיר עולים. המשמעות עבור הרשות הייתה חיוב העמדת פטור של 70% לבסיסים הצבאיים הנמצאים בשטחה המוניציפלי. החלטת הממשלה כוללת שיפוי בצורת מענקים אשר מפצה באופן חלקי על אובדן הכנסה זה. ההנחה הקטינה באופן אוטומטי את סכומי ההנחות בסך 4.7 מיליון שקלים, ועל כן, טוענים גורמי המקצוע בעירייה, המצב בפועל מלמד על גידול של 3 מיליון שקלים בגביית הארנונה בזכות "גבייה איכותית".

עוד הסבירו שם כי במהלך השנים 2016-2017 אירעו מספר אירועים חריגים אשר יצרו מצג כאילו הכנסותיה העצמיות של העירייה ירדו, כפי שבא לידי ביטוי בדו"ח ובכתבה שפורסמה כאן אמש, אולם בפועל- הצגתם של אירועים אלו ונטרול השפעתם על הדוחות הכספיים מציגים תמונה הפוכה לחלוטין לפיה "העירייה הגדילה בפועל את הכנסותיה העצמיות בין השנים 2016 – 2017".

בעירייה טוענים כי בעקבות השיפור הניכר במצבה הכספי של קריית מלאכי בשנת 2016, בזכות יישום מלא של תכנית ההבראה, ניצלה העירייה את המצב ודרשה מהבנקים לקצץ את שיעורי הריבית. "על מנת ליישם את הקיצוץ, מיחזרה העירייה הלוואות בסך 9.5 מיליון שקלים באמצעות פרעון מוקדם של הלוואות ישנות בריבית גבוהה ונטילת הלוואות חדשות בריבית משופרת", אמרו שם והוסיפו: "הגם שמדובר בכללי החשבונאות של משרד הפנים מחייבים את הרשות לרשום את מיחזור ההלוואות כהכנסה כנגד הוצאה, כך שבפועל אין השפעה על גרעון העירייה אולם סכומי התקציב גדלים בהתאם לסכום המיחזור", אמרו שם, והסבירו כי נתון זה בא לידי ביטוי בדוח משרד הפנים- שמלמד על פרעון המלוות שקטן משנת 2016 לשנת 2017 בסכום של 10.7 מיליון שקלים. "קיטון זה כולל בתוכו את המיחזור כאמור בסך של 9.5 מיליון שקלים".

בסיכומו של דבר, אומרים בעירייה, בנטרול שני הסעיפים של עיר עולים ומחזור ההלוואות- העירייה הציגה שיפור בהכנסותיה העצמיות בין השנים בסך של 7.6 מיליון שקלים.

ומה לגבי שכרם של בכירי העירייה? גם לנושא זה התייחסו בעירייה, וציינו כי בשנים 2014-2016 יישמה קריית מלאכי תוכנית הבראה שכללה קיצוצים רבים. במסגרת התוכנית, חויבה העירייה להפחית את שיעור משרתם של סגני ראש העיר ל-60% משרה. העירייה סיימה את יישום התוכנית בהצלחה בסוף שנת 2016 והחל משנת 2017 הוחזר שיעור משרתם של הנבחרים לשיעור המשרה המקורי- 100% ובהתאם גדל שכרם.

בעירייה הוסיפו כי היציבות הכלכלית שמציגה קרית מלאכי היא הסיבה לכניסתה לתוכנית ההמראה הראשונה בישראל בסכום של 74.6 מיליון שקלים וכפי שציין שר הפנים אריה דרעי "יש כאן שילוב נדיר של הנהגת העיר. קשה למצוא אנשי מקצוע כאלה".

ראש העיר אליהו זהר אמר הבוקר כי: "כבר 3 שנים שאנו מציגים תקציב מאוזן ללא גרעון שוטף. האיזון התקציבי אינו מושג "במקרה" אלא מתוכנן כיעד להשגה. המדיניות האחראית שלנו הובילה לעמידה מלאה במתווה תוכנית ההבראה שהגדיר משרד הפנים ולחתימת הסכם תקדימי בארץ לתוכנית ייחודית "מהבראה להמראה" המשמשת כמודל עבור משרד הפנים ורשויות אחרות בארץ".

לחץ להמשך קריאה
2 תגובות

2 Comments

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    27/10/2018 ב 16:05

    זה הסבר זה? שקרים בלי סוף

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    24/10/2018 ב 11:07

    ערמת שקרים שמזכירה את תקופת מפא"י.שמור לך ושמור למקורביך זה הקו הנחה של ההנהגה הזאת. אחרת איך ניתן להסביר את גידול העובדים שהבית היהודי קלט מבחוץ לטובת מנגנון העירייה המנופח.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.