צור עימנו קשר

קהילה

בניית הקאנטרי החדש תתפרס על פני שתי עונות רחצה לפחות; לעירייה אין את מלוא התקציב הדרוש לבנייה

בעירייה הודיעו כי הם מקווים שבניית הקומפלקס החדשני תימשך כשנה, אך "שכחו" לציין שהדד-ליין שהוצב לקבלנים בחוברת המכרז עומד על 24 חודשים מיום מתן צו התחלת עבודה לקבלן המבצעה. צו כפוף להשגת התקציבים – שאין ברשות העירייה בשלב הזה – ויינתן רק במהלך החודשים הקרובים"מדובר בהליך שייקח שנתיים ואפילו שלוש שנים", אמר ל"המקור" גורם המעורה בפרטים עם סגירת הגיליון התברר: אף קבלן לא ניגש למכרז. העירייה: "המטרה היא לסיים את בניית הבריכה ללא המתנה להשלמת המתחם כולו"

פורסם

בתאריך

מספר שבועות בלבד לאחר תחילתו של הליך הריסת הבריכה העירונית, ובצל טענותיהם של חלק מתושבי העיר אודות עיתוי ההריסה בפתחה של עונת הרחצה, מעלה בדיקת "המקור" תמונה מדאיגה באשר להקמת מתחם הקאנטרי החדש.
כזכור, בעירייה הודיעו בשבוע שעבר כי קבלן ההריסה החל בעבודתו במתחם הבריכה המיתולוגית ששימשה את תושבי העיר בעשורים האחרונים, וציינו כי "עד עונת הרחצה הבאה נוכל לחנוך את הקאנטרי המפואר לטובת תושבי קריית מלאכי והסביבה".

אלא שחרף הצהרות העירייה, עיון במסמכי המכרז מעלה כי עד אשר יעמוד על תילו מבנה הקאנטרי החדש אמורים לחלוף לפחות שנתיים – כלומר שתי עונות רחצה כולל זו שבפתחנו. עוד עולה מבדיקת "המקור" כי הליך בחירת הקבלן המבצע, שהחל לפני למעלה מחודש במכרז שפורסם באתר העירייה, טרם הסתיים, כאשר בעקבות אי הגשת הצעות מצד קבלנים, נדחה מועד סיומו עד ליום רביעי השבוע. טרם ברור האם לאחר הארכת המכרז הוגשו הצעות שיאפשרו את בחירת הקבלן הזוכה. יש לציין כי אם המכרז ייכשל בשנית, צפוי עיכוב משמעותי ביציאת הפרוייקט לדרך.

לפי מסמכי המכרז שפרסמה העירייה, הקבלן המבצע יסיים את עבודתו בתוך 24 חודשים מיום קבלת צו התחלת עבודה. מועד זה ניתן לדחייה בסיכום מראש עם המפקח על העבודה ובתיאום עם העירייה. להערכת גורמים בכירים הבקיאים בפרטים, צו התחלת עבודה יינתן רק כחודשיים לאחר בחירת הקבלן הזוכה, שכן בטווח שבין זכייתו של קבלן לעד ביצוע עבודות נדרשות הכנות נוספות הלוקחות זמן מה. בנוסף לכך, יש לציין כי הליך הריסת הבריכה הנוכחית בלבד ופינוי פסולת הבניין שמיוצרת כתוצאה מההריסה תיקח לבדה כחודשיים, על פי ההערכות.
"לומר שהקאנטרי יבנה בתוך כשנה זה קשקוש", אמר השבוע גורם בעירייה, ואחר הוסיף: "די להסתכל במה שקורה בקאנטרי שבונה המועצה האזורית באר טוביה, שלה יש כסף, כדי להבין שמדובר בהליך שאורך לפחות שנתיים". נציין כי הקאנטרי בבאר טוביה נמצא בהליכי בנייה כבר כשלוש שנים, ובנייתו צפויה להסתיים בעוד כחצי שנה לפחות.

עוד עולה ממסמכי המכרז כי בנוסף להמתנה לזכייתו של הקבלן המיועד, הרי שבניית הקאנטרי תיאלץ להתעכב עד אשר תבוצע בשטח בדיקה של רשות העתיקות במתחם, יתקבלו כספי המימון ממפעל הפיס, הטוטו וגורמים אחרים וכן העירייה עצמה תצליח להשיג את כספי המימון המלאים מתקציבה השנתי. במכרז מציינת העירייה כי "במועד פרסום המכרז טרם גייסה העירייה את כל התקציב לביצוע הפרוייקט וייתכן כי הפרוייקט לא יבוצע או לחילופין יבוצע בשלבים, ולפיכך לא תהא כל טענה כלפי העירייה בעניין זה".
עם בחירת הקבלן הזוכה, האישור מרשות העתיקות והשגת התקציב המלא לבניית הפרוייקט, יוצא "צו התחלת עבודה" לקבלן המבצע, שיצטרך לעמוד בלוח זמנים בן 24 חודשים מהתאריך הנקוב בצו, כאמור.

אלא שעם סגירת הגיליון התברר כי חרף הארכת המכרז- לא הוגשה כל הצעה מצד קבלן כלשהו, מה שירור לבטח עיכוב של מספר חודשים נוספים לפחות בהתחלת הבנייה ועשוי אף לסכן את התקציבים שהובטחו לעירייה.

אין רישיון עסק

הקאנטרי החדש, שצפוי להתפרס על פני שטח של כ-4750 מ"ר, יחליף את הבריכה העירונית שפעלה עשרות שנים ברחבי העיר. הוא יכלול ארבע בריכות שחייה, אולם כדורסל המונה 500 מקומות ישיבה וכן פארק שעשועים, חדר כושר, מסעדה, מרבדי דשא ועוד.

לאחרונה פרסם ראש העירייה אליהו זוהר סרטון מיוחד בו ליווה את תחילתו של שלב הריסת הבריכה העירונית ואמר כי מדובר ברגע היסטורי לקריית מלאכי. "אנחנו הולכים לבנות קאנטרי ברמה גבוהה לטובת הציבור, שיהיה לו איפה להנות ולטייל אחרי המון שנים. אני נרגש. שיהיה בהצלחה לקריית מלאכי", אמר זוהר.
בהודעת העירייה נמסר כי הקמת מבנה הקאנטרי תמומן מכספי מפעל הפיס, הטוטו, משרד השיכון וכן מתקציב העירייה השוטף, וכי עלות זו נאמדת בכ-35 מיליון שקלים – המהווים כמעט חמישית מתקציב העירייה השנתי.

בנייתו של מתחם הקאנטרי, וכן הריסתה של הבריכה המיתולוגית בפתחה של עונת הרחצה, עוררו לאחרונה דיון סוער ברשתות החברתיות באשר לתזמון ומיקום הפרויקט הגרנדיוזי. חלק מהתושבים, טענו כי מדובר בהחלטה בלתי מתקבלת על הדעת בעיתוי הנוכחי, שכן אנו נמצאים בפתחה של עונת הרחצה ולכן היה סביר כי שלב ההריסה ימתין עד סיום הקיץ. מנגד, גרסו אחרים כי מדובר במהלך נכון ומחושב של העירייה, והוסיפו כי שווה יהיה להמתין עונת רחצה אחת או שתיים על מנת לקבל קומפלקס חדשני שייטיב עם התושבים.

גורמים בעירייה טענו השבוע כי לא היה כל סיכוי לפתוח את עונת הרחצה הנוכחית גם כך, שכן משרד הבריאות ערך לאחרונה סיור במתחם הבריכה במהלכו זיהה ליקויים חמורים שחייבו שיפוצים בעלות גבוהה. "ליקויים מביקורות קודמות טרם הושלמו ובנוסף בביקורת האחרונה נמצאו ליקויים נוספים ועל כן התנגדנו למתן רישיון עסק. בעבר אושרה בריכת בוגרים בלבד ובתנאים הכוללים הצללה, שיפוץ חדר מכונות ועוד, תנאים שכאמור טרם מולאו. בריכת פעוטות מעולם לא אושרה בשל אי עמידה בתנאים הנדרשים", נמסר בתגובה רשמית ממשרד הבריאות. מצד שני, יש לציין כי גם בשנים קודמות נמצאו ליקויים דומים, והעירייה תיקנה אותם כך שפתיחת הבריכה התאפשרה.

"עמדת משרד הבריאות ידועה ומהווה תירוץ", אמר השבוע גורם פוליטי מקומי, שציין כי גם בשנים הקודמות העירייה הצליחה להפעיל את הבריכה למרות הביקורת ממשרד הבריאות. "אפשר היה לערוך את השיפוצים ולפתוח את עונת הרחצה, אבל כנראה שרגע לפני הבחירות זה נוח להימנע מעימותים בנוגע לימי הרחצה המופרדים ולרחצה בשבת ולכן היה עדיף להציג הדמייה של קאנטרי שבמקרה הטוב נראה בעוד שלוש שנים מהיום", סיכם.

מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "בניית הקנטרי החדש של קריית מלאכי אמור להימשך כ-24 חודשים, אולם המטרה היא לסיים את בניית הבריכה ללא המתנה להשלמת המתחם כולו. הנושא נבחן עם גורמי המקצוע מתוך מגמה לעשות כל שניתן כדי לפתוח את עונת הרחצה הבאה. עלות השלמת כל הליקויים בדוח של משרד הבריאות נאמד בכ-600 אלף שקלים, סכום לא ריאלי להשקעה מכספי ציבור בשביל עונת רחצה אחת".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.