צור עימנו קשר

חדשות

בית העלמין קריית מלאכי: עשבים, אשפה ומצבות שבורות

סיור מצולם בבית העלמין המקומי חושף תמונה בעייתית של הזנחה של החלקים הישנים יותר במקום. המנהל, מרדכי אזולאי: "מכיר את הבעיה, היא תטופל כבר בתחילת השבוע הבא"

פורסם

בתאריך

הזנחה ממושכת של האיזור הישן בבית העלמין המקומי.זוהי המסקנה העולה מסיור בבית העלמין המקומי של קריית מלאכי, שסובל מהזנחה שבאה לידי ביטוי בזוהמה ולכלוך בחלקים נרחבים בבית הקברות, מעשבים בגובה רב שלא מטופלים ופוגעים ביכולת התנועה של המבקרים במקום. כך עולה מבדיקה שערך "המקור" השבוע במקום.

רק לאחרונה שופצה רחבתו החיצונית של בית העלמין: רחבת ההספדים הורחבה, פרגולת הצללה ענקית נבנתה והחומה בחזית בית העלמין הוגבהה וחופתה באבן חדשה ויוקרתית. אלא שבעוד כל עבודות השיפוץ והשדרוג האלו עלו מאות אלפי שקלים, הרי שלפחות חלק מהחלקים הפנימיים של בית העלמין הרבה פחות מאירי עיניים למאות ואלפי המבקרים המגיעים מידי חודש לפקוד את קברי יקיריהם.

בסיור שערכנו השבוע בבית הקברות המקומי, נדמה כי המקום מתחלק לשניים: בעוד חלקו נראה נקי יחסית, וניכר כי מושקעים בו משאבים רבים לניקיון ולטיפוח, החלק האחר שלו, בעיקר זה הישן בו מצויים הקברים העתיקים יותר, וכן הקברים הנחשבים לחלק מחלקת הכהנים, נראה הרבה פחות טוב ומטופח. המראה השולט במקום הוא בעיקר הזנחה, לעיתים כזאת שזועקת לשמיים: ככל שעושים את הדרך לחלקים הפנימיים ביותר של בית העלמין, מראות הלכלוך והזוהמה, כמו גם הצמחייה העבותה והקברים המלוכלכים והמכוסים בבוץ – הופכים למראה שבשגרה. בכלל, נדמה כי מזה זמן רב לא ביקרו אנשי הניקיון בחלקים נרחבים מבית העלמין: בקבוקים ריקים של שתייה ושל חומרי ניקיון שניכר עליהם כי הם נמצאים במקום זמן רב מושלכים בכל פינה, וכמוהם גם קופסאות גפרורים ופחיות נרות נשמה הזרוקים בין הקברים בהמוניהם. יש לציין כי הסיור העלה כי גם בסוגיית השבילים הארוכים לאורך השבילים בית העלמין מחולק המקום לשניים: בעוד בחלקים החדשים והקדמיים יותר מצויים פחי אשפה באופן סדור בכל קצה שביל, לא כך הדבר לגבי החלקים הישנים והפנימיים יותר של בית העלמין. אלו, לפחות על פי הנראה לעין, אינם מספקים מענה ראוי למבקרים במקום.

ההזנחה הקשה ביותר בבית הקברות, כאמור, נרשמה ללא ספק בשני חלקים: הראשון שבהם הוא החלק הצפוני שלו, שם למעט חלקת הקברים החדשה יחסית ממוקמים עשרות ומאות קברים הנחשבים עתיקים במיוחד, חלקם בני למעלה מ-30 שנה, ואילו החלק השני הוא החלק המערבי, לאורך מה שנחשב לחלקת הכהנים. גם שם ממוקמים קברים רבים הנחשבים עתיקים. בשני המקרים הרי שהשבילים בין הקברים אינם מוסדרים, ולמעט העובדה שהאספלט סדוק ושבור בחלקו הגדול, הרי שלצידו צמחו עשבי פרא שמקשים על הליכה בין הקברים. חצץ שפוזר בין הקברים מקשה אף הוא על מעבר במקום, ובנוסף ישנו כמובן המראה הקבוע מהחלקים האחרים של בית העלמין, של לכלוך המפוזר בכל פינה.

למרות ההקדמה בראשית הכתבה אודות השיפוצים שנעשו לאחרונה, הרי שיש להדגיש כי גם במקרה של איזור הכניסה לבית העלמין המצב אינו אידיאלי. כיורי נטילת הידיים, למשל, מלוכלכים מאוד, וסובלים מעובש ומירקת. לא אחת התגלו בכיורים גם בעיות של סתימות מים, שגורמות למים עכורים ולבעיה תברואתית.

"חבל על איך שחלק גדול מהמקום נראה. מזל שהגביהו את החומה, כי זה מסתיר את הבושה של מה שמסתתר בתוך חלקים כל כך גדולים בית העלמין", אמר מאיר, תושב אשקלון שהגיע לבקר את אחד מקורבי משפחתו שקבור בעיר ופגש בנו במהלך הצילומים בסיור שערכנו. "לפי מה שאני רואה כאן, משקיעים במקומות המרכזיים אבל במקומות היותר צדדיים, איפה שהקברים יותר עתיקים ואין כבר בני משפחה שיבואו לבקר, יש הזנחה ממושכת. בכל פעם שאני בא לכאן, אחת לחודש, המצב רק הולך ומחמיר. בעיני זה חילול כבוד המת, חד משמעית, וגם ביזוי של משפחות הנפטרים שצריכים לבוא ולראות את בית העלמין מוזנח בצורה כזאת".

המנהל: "הייתה בעיה נקודתית"

בעיריית קריית מלאכי אמרו לנו השבוע בתגובה לדברים כי "בבית העלמין ישנו עובד במשרה מלאה שזהו תפקידו. בכל יום מתבצע שם ניקיון על פי חלוקה לחלקות. ובמשך השבוע מגיעים לניקוי של כל החלקות  בנוסף מתבצע ריסוס להשמדת העשבייה והצמחייה. בבדיקה שנעשתה על ידי המועצה הדתית נמצא כי המקום נקי".

למרות זאת, ביקשנו לבדוק עם מרדכי אזולאי, מנהל בית העלמין בעיר, את פשר המראות הלא מחמיאים בחלקים המדוברים במקום, ואילו לו הייתה תשובה מעט אחרת מזו של העירייה. "אכן יש בעיה נקודתית של עובד שלנו שאמון על העבודה השוטפת בבית העלמין שאינו חש בטוב לאחרונה, ושבר את הרגל, ועל כן נעדר מהעבודה", אמר אזולאי. "אני מכיר את הבעיה ויכול להגיד חד משמעית שכבר בשבוע הבא היא תטופל בצורה היעילה ביותר. בתחילת השבוע נכניס למקומות האלו צוות גדול של עובדים כדי שעבודות הניקיון והשמדת העשבייה יושלמו עד אמצע השבוע לכל היותר. אנחנו מקפידים על ניקיון שוטף של בית העלמין לאורך כל השנה, ובדרך כלל הכל בסדר. נפתור את הסוגיה על הצד הטוב ביותר בהקדם האפשרי וללא דיחוי".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה