צור עימנו קשר

חדשות

בית העלמין קריית מלאכי: עשבים, אשפה ומצבות שבורות

סיור מצולם בבית העלמין המקומי חושף תמונה בעייתית של הזנחה של החלקים הישנים יותר במקום. המנהל, מרדכי אזולאי: "מכיר את הבעיה, היא תטופל כבר בתחילת השבוע הבא"

פורסם

בתאריך

הזנחה ממושכת של האיזור הישן בבית העלמין המקומי.זוהי המסקנה העולה מסיור בבית העלמין המקומי של קריית מלאכי, שסובל מהזנחה שבאה לידי ביטוי בזוהמה ולכלוך בחלקים נרחבים בבית הקברות, מעשבים בגובה רב שלא מטופלים ופוגעים ביכולת התנועה של המבקרים במקום. כך עולה מבדיקה שערך "המקור" השבוע במקום.

רק לאחרונה שופצה רחבתו החיצונית של בית העלמין: רחבת ההספדים הורחבה, פרגולת הצללה ענקית נבנתה והחומה בחזית בית העלמין הוגבהה וחופתה באבן חדשה ויוקרתית. אלא שבעוד כל עבודות השיפוץ והשדרוג האלו עלו מאות אלפי שקלים, הרי שלפחות חלק מהחלקים הפנימיים של בית העלמין הרבה פחות מאירי עיניים למאות ואלפי המבקרים המגיעים מידי חודש לפקוד את קברי יקיריהם.

בסיור שערכנו השבוע בבית הקברות המקומי, נדמה כי המקום מתחלק לשניים: בעוד חלקו נראה נקי יחסית, וניכר כי מושקעים בו משאבים רבים לניקיון ולטיפוח, החלק האחר שלו, בעיקר זה הישן בו מצויים הקברים העתיקים יותר, וכן הקברים הנחשבים לחלק מחלקת הכהנים, נראה הרבה פחות טוב ומטופח. המראה השולט במקום הוא בעיקר הזנחה, לעיתים כזאת שזועקת לשמיים: ככל שעושים את הדרך לחלקים הפנימיים ביותר של בית העלמין, מראות הלכלוך והזוהמה, כמו גם הצמחייה העבותה והקברים המלוכלכים והמכוסים בבוץ – הופכים למראה שבשגרה. בכלל, נדמה כי מזה זמן רב לא ביקרו אנשי הניקיון בחלקים נרחבים מבית העלמין: בקבוקים ריקים של שתייה ושל חומרי ניקיון שניכר עליהם כי הם נמצאים במקום זמן רב מושלכים בכל פינה, וכמוהם גם קופסאות גפרורים ופחיות נרות נשמה הזרוקים בין הקברים בהמוניהם. יש לציין כי הסיור העלה כי גם בסוגיית השבילים הארוכים לאורך השבילים בית העלמין מחולק המקום לשניים: בעוד בחלקים החדשים והקדמיים יותר מצויים פחי אשפה באופן סדור בכל קצה שביל, לא כך הדבר לגבי החלקים הישנים והפנימיים יותר של בית העלמין. אלו, לפחות על פי הנראה לעין, אינם מספקים מענה ראוי למבקרים במקום.

ההזנחה הקשה ביותר בבית הקברות, כאמור, נרשמה ללא ספק בשני חלקים: הראשון שבהם הוא החלק הצפוני שלו, שם למעט חלקת הקברים החדשה יחסית ממוקמים עשרות ומאות קברים הנחשבים עתיקים במיוחד, חלקם בני למעלה מ-30 שנה, ואילו החלק השני הוא החלק המערבי, לאורך מה שנחשב לחלקת הכהנים. גם שם ממוקמים קברים רבים הנחשבים עתיקים. בשני המקרים הרי שהשבילים בין הקברים אינם מוסדרים, ולמעט העובדה שהאספלט סדוק ושבור בחלקו הגדול, הרי שלצידו צמחו עשבי פרא שמקשים על הליכה בין הקברים. חצץ שפוזר בין הקברים מקשה אף הוא על מעבר במקום, ובנוסף ישנו כמובן המראה הקבוע מהחלקים האחרים של בית העלמין, של לכלוך המפוזר בכל פינה.

למרות ההקדמה בראשית הכתבה אודות השיפוצים שנעשו לאחרונה, הרי שיש להדגיש כי גם במקרה של איזור הכניסה לבית העלמין המצב אינו אידיאלי. כיורי נטילת הידיים, למשל, מלוכלכים מאוד, וסובלים מעובש ומירקת. לא אחת התגלו בכיורים גם בעיות של סתימות מים, שגורמות למים עכורים ולבעיה תברואתית.

"חבל על איך שחלק גדול מהמקום נראה. מזל שהגביהו את החומה, כי זה מסתיר את הבושה של מה שמסתתר בתוך חלקים כל כך גדולים בית העלמין", אמר מאיר, תושב אשקלון שהגיע לבקר את אחד מקורבי משפחתו שקבור בעיר ופגש בנו במהלך הצילומים בסיור שערכנו. "לפי מה שאני רואה כאן, משקיעים במקומות המרכזיים אבל במקומות היותר צדדיים, איפה שהקברים יותר עתיקים ואין כבר בני משפחה שיבואו לבקר, יש הזנחה ממושכת. בכל פעם שאני בא לכאן, אחת לחודש, המצב רק הולך ומחמיר. בעיני זה חילול כבוד המת, חד משמעית, וגם ביזוי של משפחות הנפטרים שצריכים לבוא ולראות את בית העלמין מוזנח בצורה כזאת".

המנהל: "הייתה בעיה נקודתית"

בעיריית קריית מלאכי אמרו לנו השבוע בתגובה לדברים כי "בבית העלמין ישנו עובד במשרה מלאה שזהו תפקידו. בכל יום מתבצע שם ניקיון על פי חלוקה לחלקות. ובמשך השבוע מגיעים לניקוי של כל החלקות  בנוסף מתבצע ריסוס להשמדת העשבייה והצמחייה. בבדיקה שנעשתה על ידי המועצה הדתית נמצא כי המקום נקי".

למרות זאת, ביקשנו לבדוק עם מרדכי אזולאי, מנהל בית העלמין בעיר, את פשר המראות הלא מחמיאים בחלקים המדוברים במקום, ואילו לו הייתה תשובה מעט אחרת מזו של העירייה. "אכן יש בעיה נקודתית של עובד שלנו שאמון על העבודה השוטפת בבית העלמין שאינו חש בטוב לאחרונה, ושבר את הרגל, ועל כן נעדר מהעבודה", אמר אזולאי. "אני מכיר את הבעיה ויכול להגיד חד משמעית שכבר בשבוע הבא היא תטופל בצורה היעילה ביותר. בתחילת השבוע נכניס למקומות האלו צוות גדול של עובדים כדי שעבודות הניקיון והשמדת העשבייה יושלמו עד אמצע השבוע לכל היותר. אנחנו מקפידים על ניקיון שוטף של בית העלמין לאורך כל השנה, ובדרך כלל הכל בסדר. נפתור את הסוגיה על הצד הטוב ביותר בהקדם האפשרי וללא דיחוי".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.