צור עימנו קשר

חדשות

העירייה האשימה, בית הדין זיכה ומתח ביקורת

פורסם

בתאריך

העירייה הגישה תובענה משמעתית נגד אשר אלחרר, עובד במחלקת הפיקוח, בטענה כי מסר דיווח כוזב ביחס לשעות עבודתו. בית הדין של עובדי הרשויות המקומיות דחה את התובענה וזיכה את אלחרר בטענה כי מדובר ב"זוטי דברים". השופטים גם ביקרו את התנהלות העירייה, תהו מדוע ראש העירייה אליהו זוהר לא הגיע להעיד והטילו ספק בגרסת המנכ"ל שהעיד בפניהם. עורכת דינו של אלחרר: "הצדק יצא לאור"

בית הדין למשמעת של עובדי הרשויות המקומיות זיכה השבוע את עובד מחלקת הפיקוח בעירייה, אשר אלחרר, מעבירה של דיווח כוזב למעסיק והתנהגות בלתי הולמת בטענה כי מדובר בעבירה קלת ערך אשר מלכתחילה לא היה מקום להגיע עימה לבית הדין המשמעתי. שלושת השופטים דחו פה אחד את טענות העירייה ודרישתה להרשיע את אלחרר.
ראשית הפרשה באוגוסט 2015, אז נצפה אלחרר על ידי מנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, כשהוא נוכח באיצטדיון העירוני במהלך שעות עבודתו. היזמי הגיע למקום, כך על פי עדותו, בעקבות מידע אנונימי שנמסר לו לפיו אלחרר, המשמש כפקח בעירייה מזה כשבע שנים, אינו מבצע את מטלותיו מתוקף תפקידו כפקח אלא מעביר את זמנו באימון ילדים באיצטדיון.
מנגד, אלחרר טען כי הוא אימן ילד אחד בעל רקע אישי קשה שהוא לקח תחת חסותו. לדבריו, הוא פגש את הילד למספר דקות בלבד על מנת להעניק לו תמיכה לקראת משחק כדורגל בו צפוי היה הילד לקחת חלק. עוד טען אלחרר כי הוא נכח בשטח האיצטדיון במסגרת זמן ההפסקה המגיע לו על פי דין.
הצדדים לא היו חלוקים ביחס למהות האירוע, אלא רק לגבי הפרשנות לו. העירייה טענה כי אלחרר לא ביקש ממנהליו אישור לצאת להפסקה וכי לא הודיע להם כי הוא מתכוון לגשת לאיצטדיון על מנת להתאמן עם הילד. לטענת העירייה, משך זמן הימצאותו של אלחרר באיצטדיון העירוני עמד על כחצי שעה – ולא מספר דקות בלבד כפי שהוא טען בגרסתו. לעומת זאת, אלחרר טען כי עליו להיות מזוכה מהעבירה שיוחסה לו וזאת ממספר סיבות: האחת היא הגנה מן הצדק – אלחרר טען כי לא נערך לו שימוע כדין ולא נגבתה ממנו גרסה בטרם הגשת אישום משמעתי; השנייה היא כי מדובר בזכותו החוקית לצאת להפסקה בזמן עבודתו, וכי בימים ההם לא הייתה כל חובה להחתים כרטיס או להודיע למי מממוניו על כך; השלישית היא כי נפלו סתירות ותמיהות בעדותם של עדי המאשימה באשר למשך הזמן בו היה באיצטדיון העירוני; הרביעית היא כי עדותו של אלחרר הייתה אמינה ועקבית, וכן כי מדובר בזוטי דברים ביחס לנסיבות האישום והמעשה.
את אלחרר ייצגה בהליך עו"ד אורטל עמר, ואילו את העירייה ייצג איש המחלקה המשפטית, עו"ד טל כהן.
לבסוף, בהכרעת הדין שנמסרה לצדדים השבוע קיבל בית הדין את דרישת הסנגורית של אלחרר והורה על זיכויו מחמת עבירת קלת ערך וזוטי דברים. בהכרעת הדין כתבו השופטים, בראשותה של אב בית הדין עו"ד עינת איילון, כי העירייה לא הצליחה להוכיח בעדויות שנמסרו מטעמה כי אלחרר עבד הלכה למעשה בעבודה נוספת – כי שניתן היה להבין מכתב התובענה שהוגש מלכתחילה.

"ניטע ספק בעדות המנכ"ל"

מטעמה של העירייה העיד מנכ"ל העירייה תמיר היזמי וכן מנהל מחלקת כוח האדם אבי עמית. היזמי טען בעדותו כי הוא הגיע לאיצטדיון וצפה באלחרר על כר הדשא בשעות העבודה. לדברי היזמי, הוא נכח במקום כעשר דקות, עזב את המקום ולאחר 20 דקות חזר לשם – ועדיין צפה באלחרר. בפעם הראשונה שהגיע היזמי לאיצטדיון היה נוכח איתו ברכב ראש העירייה, אליהו זוהר. למרות זאת, העירייה לא זימנה את זוהר להעיד בפניי בית הדין, על אף שהוא יכול היה לחזק את עדותו של היזמי.
"לדעתנו ניטע ספק בעדות המנכ"ל לעניין משך שהותו של הנאשם באיצטדיון", כתבו השופטים בהכרעת דינם. הם מצאו חיזוק לקביעתם בעדותו של אבי עמית, שאמר במהלך עדותו כי מהדיווח שנמסר לו לגבי האירוע בזמן אמת מדובר היה ב"כמה דקות" בהן נצפה אלחרר באיצטדיון, כלשונו. "היה מן הראוי להעיד גם את ראש הרשות כעד שנכח באירוע", נכתב בהכרעת הדין.
השופטים המשיכו וקבעו כי "אמינה עלינו עדותו של הנאשם לפיה לא לבש בגדי ספורט אלא נשאר עם דגמ"ח הפיקוח והסיר את חולצת הפיקוח ונשאר עם חולצה לבנה מתחת". לפי הכרעת הדין, "גם אם נקבל את עדותו של מנכ"ל העירייה במלואה, נוכל לסכם שכל האירוע נמשך בין עשר לשלושים דקות לכל המאוחר. במקרה זה אנו סבורים כי הספק שניטע ייזקף לטובת הנאשם".
בהמשך מציינים השופטים כי העירייה לא הצליחה להוכיח טענות שונות שהועלו על ידה, בהן כי התנהלותו של אלחרר מהווה חציית קווים אדומים המצדיקה נקיטת הליכים משמעתיים וכן כי מדובר בתופעה ולא באירוע חד פעמי. "משמיעת עדי המאשימה (העירייה) לא ניתן היה להתרשם כי מדובר בתופעה כלל ועיקר. לכל הפחות מדובר באירוע חד פעמי שהתפרס על פני דקות ספורות ו/או דקות ארוכות המגיעות עד כשלושים דקות על פי הגישה המחמירה", כתבו.
השופטים גם לא חסו על אלחרר, והביעו ביקורת ביחס להתנהלותו. עוד בטרם קבעו כי הוא מזוכה מהעבירות שיוחסו לו, הם דחו טענות שהועלו על ידו, בהם כי מדובר בזמן הפסקה לגיטימי, וכן כי עליו להיות מזוכה מחמת הגנה מן הצדק. השופטים גם קבעו כי אלחרר לא הצליח להוכיח את טענותיו ביחס לרדיפה כלפיו או מעורבות של שיקולים זרים בהחלטה להגיש נגדו תובענה משמעתית. השופטים הסבירו בהחלטתם כי אלחרר התנצל על האירוע והבטיח כי הוא לא יחזור עליו בשנית. "האינטרס הציבורי כבר הושג בכך שהנאשם הביע חרטה, בשינוי דפוסי התנהגותו לטובה ובחודשים הארוכים שחלפו ממועד האירוע ועד להגשת התובענה הנאשם חש כי חרב עליו עולמו וחשש לפרנסתו. אין בליבנו ספק כי הנאשם הפיק את הלקח וכי מעתה יקפיד בביצוע שעות עבודתו קלה כבחמורה", סיכמו, וציינו גם כי הם רואים בהתנהלותו של אלחרר "שלילית".
השופטים ציינו כי זוהי הפעם הראשונה מזה שנים רבות שבה עיריית קריית מלאכי מגישה תובענה משמעתית לבין הדין, וביקרו את החלטת העירייה להגיש תובענה בגין המקרה האמור. "שומה על הרשות לבחון היטב האם האירוע נשוא התובענה אכן מצדיק העמדה לדין", נכתב.

"קול ענות חלושה"

עו"ד אורטל עמר, שייצגה את אלחרר לאורכו של ההליך, מסר בתגובה: "מלכתחילה טענתי כי העירייה טיפסה על עץ גבוהה וכי נקלעה להליך שהיא אינה יודעת איך לצאת ממנו – כך שהיום מסתבר שההליך, אשר נפתח בקול תרועה רמה – הסתיים בקול ענות חלושה. בית הדין בחר לאמץ את גרסת הנאשם, שנמצאה אמינה עליו וזכתה לגיבוי מטעם עובד בכיר בעירייה והכול תוך קביעה בדבר ספקות שעלו מגרסת העירייה ועדיה".
"בית הדין מתח ביקורת על עיריית קריית מלאכי בדבר עצם הגשת האישום, כאשר הובהר כי המקרה הזה הוא לא המקרה המגלם עבירת משמעת המצדיקה הגשת תובענה כנגד עובד ובפרט כאשר לתובענה זו, מטבע הדברים, משמעויות רבות ומרחיקות לכת. בנימה אישית אציין כי מדובר בעובד מסור ומוערך, כאשר עצם נקיטת ההליך היה מבחינתנו לא הוגן בעליל. אני שמחה להיווכח שהצדק פגש את האור וכולי תקווה שמעתה והלאה יתרכזו הצדדים וייתעלו את היחסים ביניהם לשיתוף פעולה, הדדיות והרמוניה תעסוקתית".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה