צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

ביקורת על התנהלות המכרז לבחירת מנהל מחלקת החינוך

פורסם

בתאריך

גורמים בעירייה הצביעו על שורת כשלים לכאורה בניהול המכרז, בהם העובדה שבוועדת הבחירה לא היה נציג מטעם האופוזיציה. ל"המקור" נודע כי מועמדת אחת לפחות זכתה לציון גבוה במבחני פיל"ת לעומת המנהל הנבחר, מיכאל בן שטרית, שגם ביחס לבחירתו נשמע ביקורת: "חסר ניסיון של ממש"

"למיכאל בן שטרית יש הרים של כריזמה ושפע של יחסי ציבור, אבל מעט מאוד ניסיון, אם בכלל, בניהול מערכת חינוך עירונית בהיקף כמו שיש בקריית מלאכי" – כך התבטא השבוע גורם בכיר בעירייה בהתייחס לבחירתו של מנהל מחלקת החינוך החדש, שמונה רק לפני כשבוע וחצי לתפקידו.

בחירתו של בן שטרית עוררה בסוף השבוע שעבר ובמהלך השבוע החולף הדים רבים במערכת הפוליטית המקומית. בן שטרית (46) הגיע לתפקיד מנהל מחלקת החינוך העירונית לאחר שניהל בשנה שעברה את תיכון "ברנקו וייס" במודיעין, שם רשם הצלחה גבוהה יחסית כששיעור הזכאים לתעודות הבגרות הגיע לכ-80 אחוזים. התיכון אותו ניהל בן שטרית, בו 116 תלמידים בלבד, נחשב לכזה שלומדים בו בעיקר נערי קצה – בני נוער בסיכון שנשרו ממערכות לימודים סטנדרטיות, ולמעשה, המסגרת החינוכית ב"ברנקו וייס" היא השלב האחרון בטרם ינשרו באופן סופי ומוחלט ממערכת החינוך. עוד קודם שימש בן שטרית כמורה וכמחנך בבתי ספר אחרים בעיר מודיעין, אולם למעט התפקיד האחרון ממנו בא – לא שימש בתפקידים ניהוליים כלשהם.

הדבר גרם להרמות גבה בקרב גורמים בכירים במערכת המקומית, שלא ראו בעין יפה את הבחירה. "היה מקום לבחור במועמד בעל ניסיון עשיר, עם קבלות מוכחות בניהול מערכות חינוך, ולו אין אפילו תואר בחינוך", לשון דבריו של הגורם, שהוסיף וטען כי בן שטרית נחשב מלכתחילה למועמד המועדף על בכירי העירייה, בהם ראש העירייה אליהו זוהר בעצמו. "זה מנע מהם לבחון באופן רציני וראוי מועמדים אחרים שאולי היו טובים יותר", הסביר.

ל"המקור" נודע כי בן שטרית נבחר לתפקיד למרות התנגדותו של הממונה על החינוך בעירייה, חבר המועצה שלומי מלכה. עם זאת, בהצבעה שנערכה בוועדה הוא נמנע לבסוף, ולא הצביע נגד המינוי. עוד נודע, כי מועמדת אחרת שהגיעה יחד עם בן שטרית אל שלב המיונים הסופי במכרז ונשלחה למבחני פיל"ת, שמטרתם לבחון התאמה אישית לתפקיד, זכתה לתוצאות גבוהות וטובות יותר מאלו של בן שטרית.

למרות זאת, מרבית חברי הוועדה – שהורכבה מראש העירייה אליהו זוהר, מהמנכ"ל תמיר היזמי, מחברי המועצה שלומי מלכה וד"ר שלום אלדר ומנציגת משרד הפנים, רות שרעבי – הצביעו בעד המינוי, וזה עבר. אגב, חבר המועצה אלדר נספר בוועדה כנציג מטעמה של האופוזיציה. זאת, אף שבפועל הוא חבר קואליציה פעיל, משתתף בישיבות הקואליציה ואף מונה רק לאחרונה על ידי זוהר לתפקיד יו"ר הנהלת המתנ"ס. לטענת גורמים, הדבר מעלה ספק ביחס לתקינות המכרז, שכן באופן מעשי – לא היה בו כלל נציג של האופוזיציה, דבר המחוייב על פי חוק.

"הרים של כריזמה ושפע של יחסי ציבור, אבל מעט מאוד ניסיון". בן שטרית (צילום: מודיעין News)

"הרים של כריזמה ושפע של יחסי ציבור, אבל מעט מאוד ניסיון". בן שטרית (צילום: מודיעין News)

הקשר של ציון רגב

סיפורו האישי של בן שטרית, שבנעוריו לא סיים 12 שנות לימוד, הסתבך בפלילים ועבד כנהג משאית, נחשב למעורר השראה. לאחר שהשלים בגרויות, למד תואר ראשון בהיסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון. למועמדות לתפקיד מנהל מחלקת החינוך בקריית מלאכי הגיע בעקבות המלצה של ציון רגב (50), מנהל מחלקת אחריות חברתית בחברת "גזית גלוב", המשמשת כזרוע פילנתרופית מרכזית בעיר ותרמה בשנתיים האחרונות מאות אלפי שקלים לפרוייקטים שונים בתחום החינוך והתרבות.

בעיני רבים בעירייה, רגב, לשעבר תושב קריית מלאכי, נחשב לרוח החיה מאחורי מהלכים רבים המתרחשים בה בשנתיים האחרונות, שכן הוא נחשב לאחד מבכירי הלוחשים לאוזנו של אליהו זוהר. במערכת הפוליטית יש אפילו מי שמכנים אותו "האיש שמנהל את העיר", במה שמהווה ביקורת מתריסה כלפי ראש העירייה, המאפשר לו לטעמם חופש פעולה רחב מידי. בסביבתו של זוהר דוחים כמובן את הטענות הללו, ומגדירים את רגב כ"ציוני ופטריוט מקומי מן המעלה הראשונה", כדברי גורם בלשכת ראש העירייה. "אי אפשר לתאר את תרומתו העצומה לעיר בשנתיים האחרונות", הוסיף.

"כן, אני מכיר אותו, וכן, אני ביקשתי ממנו להגיש מועמדות לתפקיד, וכן אני ליוויתי אותו בעניין, אבל מעבר לזה לא הייתה לי שום מעורבות בנושא, ובכל מקרה אני לא חושב שזה רע שאני אבקש מאנשים טובים להגיש מועמדות", אמר השבוע רגב בהתייחסות למינוי של בן שטרית, "לא הייתי מעורב במכרז בשום צורה, אבל אני יודע שלא עשו לו הנחות. אני מאמין שבתפקיד הזה קודם כל אתה צריך בן אדם, מישהו שיתחבר לעיר, לסיפור של העיר, לאנשים של העיר, ואני חושב שסיפור הרקע שמיכאל בא ממנו גורם לו לחיבור טוב לקריית מלאכי".

"אני מאוד מקווה שבעוד שנה או שנתיים לא נגלה שבא לכאן עוד מועמד שיתגלח ויתנסה על חשבוננו", סיכם ואמר גורם בכיר בעירייה. "מיכאל אולי הצליח בתור מנהל בית ספר, אבל זה בשום אופן לא אומר שהוא יקצור הצלחה דומה כמנהל מחלקת חינוך. זה תפקיד שונה משמעותית".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בוועדת הבחינה למינוי מנהל מחלקת החינוך השתתפו חברי מועצת העיר אשר מונו לכהונה בוועדה על ידי בחירה במועצת העיר. המינוי נעשה בהתאם להוראות החוק".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה ביחס לטענות על העדר נציג אופוזיציה בוועדת המכרזים: "הנושא מוכר למשרד ונבדק מול עיריית קריית מלאכי".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה