צור עימנו קשר

חדשות

ביקורת על התנהלות המכרז לבחירת מנהל מחלקת החינוך

פורסם

בתאריך

גורמים בעירייה הצביעו על שורת כשלים לכאורה בניהול המכרז, בהם העובדה שבוועדת הבחירה לא היה נציג מטעם האופוזיציה. ל"המקור" נודע כי מועמדת אחת לפחות זכתה לציון גבוה במבחני פיל"ת לעומת המנהל הנבחר, מיכאל בן שטרית, שגם ביחס לבחירתו נשמע ביקורת: "חסר ניסיון של ממש"

"למיכאל בן שטרית יש הרים של כריזמה ושפע של יחסי ציבור, אבל מעט מאוד ניסיון, אם בכלל, בניהול מערכת חינוך עירונית בהיקף כמו שיש בקריית מלאכי" – כך התבטא השבוע גורם בכיר בעירייה בהתייחס לבחירתו של מנהל מחלקת החינוך החדש, שמונה רק לפני כשבוע וחצי לתפקידו.

בחירתו של בן שטרית עוררה בסוף השבוע שעבר ובמהלך השבוע החולף הדים רבים במערכת הפוליטית המקומית. בן שטרית (46) הגיע לתפקיד מנהל מחלקת החינוך העירונית לאחר שניהל בשנה שעברה את תיכון "ברנקו וייס" במודיעין, שם רשם הצלחה גבוהה יחסית כששיעור הזכאים לתעודות הבגרות הגיע לכ-80 אחוזים. התיכון אותו ניהל בן שטרית, בו 116 תלמידים בלבד, נחשב לכזה שלומדים בו בעיקר נערי קצה – בני נוער בסיכון שנשרו ממערכות לימודים סטנדרטיות, ולמעשה, המסגרת החינוכית ב"ברנקו וייס" היא השלב האחרון בטרם ינשרו באופן סופי ומוחלט ממערכת החינוך. עוד קודם שימש בן שטרית כמורה וכמחנך בבתי ספר אחרים בעיר מודיעין, אולם למעט התפקיד האחרון ממנו בא – לא שימש בתפקידים ניהוליים כלשהם.

הדבר גרם להרמות גבה בקרב גורמים בכירים במערכת המקומית, שלא ראו בעין יפה את הבחירה. "היה מקום לבחור במועמד בעל ניסיון עשיר, עם קבלות מוכחות בניהול מערכות חינוך, ולו אין אפילו תואר בחינוך", לשון דבריו של הגורם, שהוסיף וטען כי בן שטרית נחשב מלכתחילה למועמד המועדף על בכירי העירייה, בהם ראש העירייה אליהו זוהר בעצמו. "זה מנע מהם לבחון באופן רציני וראוי מועמדים אחרים שאולי היו טובים יותר", הסביר.

ל"המקור" נודע כי בן שטרית נבחר לתפקיד למרות התנגדותו של הממונה על החינוך בעירייה, חבר המועצה שלומי מלכה. עם זאת, בהצבעה שנערכה בוועדה הוא נמנע לבסוף, ולא הצביע נגד המינוי. עוד נודע, כי מועמדת אחרת שהגיעה יחד עם בן שטרית אל שלב המיונים הסופי במכרז ונשלחה למבחני פיל"ת, שמטרתם לבחון התאמה אישית לתפקיד, זכתה לתוצאות גבוהות וטובות יותר מאלו של בן שטרית.

למרות זאת, מרבית חברי הוועדה – שהורכבה מראש העירייה אליהו זוהר, מהמנכ"ל תמיר היזמי, מחברי המועצה שלומי מלכה וד"ר שלום אלדר ומנציגת משרד הפנים, רות שרעבי – הצביעו בעד המינוי, וזה עבר. אגב, חבר המועצה אלדר נספר בוועדה כנציג מטעמה של האופוזיציה. זאת, אף שבפועל הוא חבר קואליציה פעיל, משתתף בישיבות הקואליציה ואף מונה רק לאחרונה על ידי זוהר לתפקיד יו"ר הנהלת המתנ"ס. לטענת גורמים, הדבר מעלה ספק ביחס לתקינות המכרז, שכן באופן מעשי – לא היה בו כלל נציג של האופוזיציה, דבר המחוייב על פי חוק.

"הרים של כריזמה ושפע של יחסי ציבור, אבל מעט מאוד ניסיון". בן שטרית (צילום: מודיעין News)

"הרים של כריזמה ושפע של יחסי ציבור, אבל מעט מאוד ניסיון". בן שטרית (צילום: מודיעין News)

הקשר של ציון רגב

סיפורו האישי של בן שטרית, שבנעוריו לא סיים 12 שנות לימוד, הסתבך בפלילים ועבד כנהג משאית, נחשב למעורר השראה. לאחר שהשלים בגרויות, למד תואר ראשון בהיסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון. למועמדות לתפקיד מנהל מחלקת החינוך בקריית מלאכי הגיע בעקבות המלצה של ציון רגב (50), מנהל מחלקת אחריות חברתית בחברת "גזית גלוב", המשמשת כזרוע פילנתרופית מרכזית בעיר ותרמה בשנתיים האחרונות מאות אלפי שקלים לפרוייקטים שונים בתחום החינוך והתרבות.

בעיני רבים בעירייה, רגב, לשעבר תושב קריית מלאכי, נחשב לרוח החיה מאחורי מהלכים רבים המתרחשים בה בשנתיים האחרונות, שכן הוא נחשב לאחד מבכירי הלוחשים לאוזנו של אליהו זוהר. במערכת הפוליטית יש אפילו מי שמכנים אותו "האיש שמנהל את העיר", במה שמהווה ביקורת מתריסה כלפי ראש העירייה, המאפשר לו לטעמם חופש פעולה רחב מידי. בסביבתו של זוהר דוחים כמובן את הטענות הללו, ומגדירים את רגב כ"ציוני ופטריוט מקומי מן המעלה הראשונה", כדברי גורם בלשכת ראש העירייה. "אי אפשר לתאר את תרומתו העצומה לעיר בשנתיים האחרונות", הוסיף.

"כן, אני מכיר אותו, וכן, אני ביקשתי ממנו להגיש מועמדות לתפקיד, וכן אני ליוויתי אותו בעניין, אבל מעבר לזה לא הייתה לי שום מעורבות בנושא, ובכל מקרה אני לא חושב שזה רע שאני אבקש מאנשים טובים להגיש מועמדות", אמר השבוע רגב בהתייחסות למינוי של בן שטרית, "לא הייתי מעורב במכרז בשום צורה, אבל אני יודע שלא עשו לו הנחות. אני מאמין שבתפקיד הזה קודם כל אתה צריך בן אדם, מישהו שיתחבר לעיר, לסיפור של העיר, לאנשים של העיר, ואני חושב שסיפור הרקע שמיכאל בא ממנו גורם לו לחיבור טוב לקריית מלאכי".

"אני מאוד מקווה שבעוד שנה או שנתיים לא נגלה שבא לכאן עוד מועמד שיתגלח ויתנסה על חשבוננו", סיכם ואמר גורם בכיר בעירייה. "מיכאל אולי הצליח בתור מנהל בית ספר, אבל זה בשום אופן לא אומר שהוא יקצור הצלחה דומה כמנהל מחלקת חינוך. זה תפקיד שונה משמעותית".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בוועדת הבחינה למינוי מנהל מחלקת החינוך השתתפו חברי מועצת העיר אשר מונו לכהונה בוועדה על ידי בחירה במועצת העיר. המינוי נעשה בהתאם להוראות החוק".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה ביחס לטענות על העדר נציג אופוזיציה בוועדת המכרזים: "הנושא מוכר למשרד ונבדק מול עיריית קריית מלאכי".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.