צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

בחירות 2018

בחירות 2018: בליכוד מצחצחים חרבות

חמישה מועמדים שונים ינסו לכבוש את ראשות המפלגה בבחירות שייערכו במהלך חודש יוני. מועמדותו של חבר המועצה שלום אלדר, שזוכה על פי ההערכות לתמיכתו של ראש העירייה זוהר, עשויה להידחות בשל טענות על היעדר תקופת אכשרה מספקת – כמתחייב בחוקת המפלגה. "כנראה נפלה טעות ברישום", אמר אלדר. מלבדו יתמודדו על התפקיד אתי כליפא, נדב ויצמן, שלומי זיוי ועו"ד שניאור קטש

פורסם

בתאריך

שמח בליכוד: חצי שנה בדיוק לפני הבחירות המקומיות, ורגע לאחר הבחירות להנהלת הסניף, במפלגת הליכוד מעלים הילוך. לא פחות מחמישה חברי מפלגה שונים הגישו השבוע את מועמדותם לתפקיד יו"ר המפלגה- רגע לפני סגירת ההרשמה ביום שני האחרון.

אתי כליפא אלוש, שלום אלדר, נדב ויצמן, שניאור קטש ושלומי זיוי הם האנשים שיוכלו להתמודד על האפשרות להוביל את המפלגה בבחירות הקרובות, במה שמסתמן כמירוץ לא קל בכלל על התואר המחייב.
כזכור, הראשונה להציג את מועמדותה הייתה אתי כליפא אלוש, שהודיעה כבר לפני שנה על כוונתה להתמודד על ראשות סניף הליכוד בעיר.
לפני מספר חודשים החלה כליפא בקמפיין תקשורתי, במסגרתו קראה לתושבים ומתפקדים שונים להצטרף אליה במטרה להוביל את מפגלת הליכוד בבחירות הקרובות.

כליפא, כידוע, היא בתו של חבר הסניף הוותיק גבי אלוש, ומשכך היא זוכה גם עתה לתמיכה של משפחתה ומקורביו של אביה, הנחשב לאחד האנשים החזקים במפלגה. בנוסף, טוענים מקורביו של דוד גלעם כי כליפא תזכה לתמיכתו של חבר המועצה המכהן במירוץ לראשות הליכוד, וכי ככל הנראה- הוא עצמו החליט שלא להתמודד בבחירות הקרובות. עוד הוסיפו כי הוא עשוי בקרוב להודיע על תמיכה באליהו זוהר לכהונה נוספת כראש העירייה.
בשיחה עם "המקור" טענה השבוע כליפא כי היא מברכת על הצטרפותם של המועמדים השונים, ארבעה במספר, והוסיפה כי היא "מאחלת הצלחה לכולם. מדובר במפלגה דמוקרטית ואנו מקבלים את כולם בברכה".

"מנסים לפגוע במפלגה". כליפא

המתמודד השני הוא חבר המועצה היחיד המכהן מטעם מפלגת הליכוד במועצת העיר, ד"ר שלום אלדר, הנחשב לזקן השבט. על פי הערכות, אלדר זוכה לתמיכה של ראש העירייה אליהו זוהר, שמחזיק בכוח בלתי מבוטל בקרב מתפקדי הליכוד ובחירה של אלדר עשויה לתרום לו רבות בניסיון להרכיב את הקואליציה לאחר הבחירות הקרובות- במידה ואכן ינצח בהן.

עם זאת, מועמדותו של אלדר עומדת כעת בסימן שאלה גדול, זאת לאחר שהגיש את טפסי הבקשה בטרם מלאו לו שלוש שנות וותק- כמתחייב בחוקה. על פי גורמים שונים, מי שהתלונן במוסדות המפלגה כנגד מועמדותו של אלדר הם אנשיה של כליפא, אולם זו טענה השבוע בשיחה עם "המקור" כי מדובר בטענות שווא של אנשים המנסים להכפיש את שמה ואת שמם של מקורביה, "זה שקר וכזב. אנחנו לא פנינו למצודת זאב (מעוז הליכוד, ה"ה) לפסול ולא מתכוונים לעשות זאת. חבל שבמקום להישאר מפלגה מאוחדת ישנם אנשים שמנסים לפגוע ולייצר תככים בתוך המפלגה. אין לנו שם קשר לדברים ואנחנו גם לא מתכוונים להגיש בקשה כזו", אמרה כליפא, ואביה, גבי אלוש, הצטרף לדברים: "מדובר בשקרים. שלום אלדר הוא איש ראוי ואני אישית אוהב אותו וחושב שמפלגת הליכוד צריכה אנשים בעלי עשייה כמו שלום. חבל לי שישנם מספר אנשים שמנסים לנהל את הליכוד בצורה שתהיה נוחה להם, ומטיחים האשמות נגדנו על מעשים שהם מבצעים".

בכל מקרה, אלדר עצמו נשמע מופתע באשר לדברים, זאת בשל העובדה שהוא התמודד לחברות במועצת העיר מטעם מפלגת הליכוד כבר לפני חמש שנים- ועל כן אין זה ייתכן שהוא לא צבר את תקופת האכשרה המתבקשת, "אני חבר מועצה מטעם מפלגת הליכוד. כנראה נפלה טעות ברישום שלי לפני חמש שנים, ולכן אני רשום רק שנתיים. הגשתי בקשה לקיצור הוותק הנדרש, ואני ממתין לשמוע מאנשי המפלגה", אמר אלדר, שהוסיף כי הוא מאמין בניצחונו וטען כי הוא זוכה לתמיכה מלאה מכל אנשי המפלגה.

אלא שאלדר וכליפא לא לבד במערכה. אם עד לפני שבועיים היה נדמה שהקרב על ראשות המפלגה יהיה דו ראשי, הרי שהשבוע התהפכו היוצרות- ושלושה מועמדים חדשים-ישנים הודיעו על הצטרפותם למירוץ.
מדובר בעו"ד שניאור קטש, ביו"ר הנהלת הסניף הנבחר נדב ויצמן ובפעיל שלומי זיו. הראשון, שניאור קטש, כיהן עד לפני כשנה כיו"ר מועדון הכדורגל המקומי, ואמר השבוע כי הוא החליט להגיש את מועמדותו נוכח לחצים רבים שהופעלו עליו, "החלטתי להתמודד על מנת לקחת את הליכוד למקומות אליו הוא שייך. ציפו שחיים ויצמן יעשה זאת, אך לאחר שהוא החליט לא להתמודד דרך הליכוד- נענתי לבקשה".

מחכה להחלטת אנשי המפלגה לגבי תקופת ההכשרה. אלדר

המועמד הרביעי, שלומי זיו, נחשב אמנם לשם חדש בפוליטיקה המקומית, אך למרות גילו הצעיר מדובר בפעיל ליכוד נמרץ ובצעיר איכותי במיוחד. בשיחה עם "המקור" אמר השבוע זיו כי בשנים האחרונות סניף הליכוד המקומי נמצא במקום לא טוב, ועל כן ראה לנכון להגיש את מועמדותו בניסיון להוביל את התנועה, "אני מאמין שיחד עם האנשים שלי והיכולות שלי אני יכול להביא את המפלגה ואת העיר קדימה. הגיע הזמן לדם חדש, צעיר ונטול אינטרסים- שיעשה רק למען קריית מלאכי".

השם החמישי ואולי המפתיע ביותר הוא שמו של מי שנבחר רק לאחרונה לתפקיד יו"ר הסניף המקומי, נדב ויצמן, שהיה מועמדה של המפלגה לראשות העיר בבחירות המקומיות של שנת 2008. ויצמן התמודד אז מול מוטי מלכה וזכה ל-%16 בלבד מקולות הבוחרים.

עם זאת, למרות הגשת המועמדות מצידו של ויצמן, טענו השבוע גורמים במפלגה כי הוא לא מתכוון לעמוד בראש הרשימה של הליכוד בבחירות הקרובות אלא להעביר את תמיכתו למועמד אחר כבר בקרוב.
חן אוחנה, העוזר הפרלמנטרי של השרה גילה גמליאל, שקל להגיש גם הוא את מועמדתו לתפקיד- אולם משהתברר לו כי ייאלץ להתפטר מתפקידו בחר שלא להיכנס לקלחת הפוליטית המקומית.

הבחירות: במהלך יוני

בליכוד העריכו השבוע כי הבחירות לראשות המפלגה ייערכו במהלך חודש יוני, אולם עם זאת עדיין אין תאריך סופי בו יגיעו למעלה מ-800 המתפקדים למועדון בית"ר בעיר כדי לבחור את אחד מחמשת המועמדים לתפקיד יו"ר המפלגה לקראת הבחירות הקרובות.
גם מוטי מלכה, ראש העירייה לשעבר שסיים את תפקידו לאחר שהורשע בפלילים, בדק היתכנות להצטרף למירוץ רגע לפני סיום ההרשמה, ואף גישש אצל מספר אנשים במפלגה בניסיון לגייס את תמיכתם אך זכה לכתף קרה. "מוטי מלכה הבין שאין לו סיכוי להיבחר דרך המפלגה כי זוהר שולט שם ביד רמה. הוא לא מוכן ללכת לפריימריז כי זה הפסד ידוע מראש", טען השבוע אחד הפעילים המרכזיים בליכוד, שציין כי לדעתו- מלכה ישקול ריצה ברשימה עצמאית וייתכן כי יכריז על חזרתו לפוליטיקה כבר בימים הקרובים.
עד הבחירות, שייערכו כאמור בחודש יוני, יערכו המועמדים פגישות ויחליטו יחד האם לקיים אותן בין כל חברי המפלגה הפקודים או שמא רק בין חברי מועצת הסניף, שמונה כ-45 אנשים.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

היסטוריה בוכרית

אחרי שנים ארוכות בהן יוצגו בני העדה הבוכרית בעיר על ידי בוריס בורוכוב, שאף כיהן בעבר כסגן ראש העירייה, ייערכו ביום חמישי פריימריז ייחודיים ביוזמת ועד גבאיי בתי הכנסת- שמטרתם לבחור את נציג העדה החדש. המנצח צפוי לרוץ למועצת העיר ברשימה עצמאית. על קו הזינוק: רפי בלחייב, מוטי יעקובוב, ראובן פוזיילוב וברוך פנחסוב

פורסם

בתאריך

על ידי

אחרי מפלגת העבודה, הליכוד והקהילה האתיופית, ייערכו ביום חמישי הקרוב (19.7) הפריימריז של אנשי הקהילה הבוכרית בעיר, בניסיון לקבץ את קולות הבוחרים ולממש את הכוח האלקטורלי הטמון בבני העדה.
מדובר למעשה בפעם הראשונה בה ייערך בעיר פריימריז של העולים מבוכרה, שנחשבו בעבר לתומכים מובהקים בחבר המועצה בוריס בורוכוב- המשמש כיום כחבר מועצה מטעם סיעת "קרית אחת".
במסגרת הפריימריז, שייערכו בבית הכנסת המרכזי של העדה בחב"ד (חבסוב) ויאורגנו על ידי ועד גבאי בית הכנסת של העדה הבוכרית בעיר, יוכלו להצביע רק מי שהינם בני העדה הבוכרית מרחם ומלידה- ולא כפי שנעשה לדוגמא בפריימריז של הקהילה האתיופית, במסגרתם יכלו להצביע גם מי שנישאו לבני העדה. "אנחנו מכירים את כל הבוכרים בעיר. מי שיגיע עם תעודת זהות ונזהה אותו יוכל לבחור", אמר השבוע אחד מחמשת המועמדים בפריימריז, רפי בלחייב, שהתמודד בעבר בבחירות למועצת העיר מטעם רשימת 'מאמינים' ולפני כן מטעם ש"ס.
בלחייב (57) הוסיף כי הוא מעריך שבעיר ישנם למעלה מ-1350 בעלי זכות הצבעה בני העדה הבוכרית, והוסיף כי לא פחות מ-800 מהם יגיעו להצביע ולבחור את הרשימה של הקהילה הבוכרית לבחירות הקרובות. "אנחנו רצים כרגע למועצת העיר. סיכמנו כי מי שינצח יזכה לתמיכתם של האחרים והתחייבנו על כך. באופן אישי אני בטוח בהיותי המועמד בעל הסיכויים הטובים ביותר ואין לי ספק שאסיים במקום הראשון בדרך להובלת העדה".
מתמודד נוסף שהעמיד עצמו לבחירה במסגרת הפריימריז הוא מוטי יעקובוב (39), תושב העיר וחתנו של חבר המועצה בוריס בורוכוב, המסתמן כבעל סיכויים טובים במיוחד לסיים במקומות הראשונים. "מוטי הוא אדם נוח, המשרה אווירה נעימה, לא צועק ולא מתלהם. הוא יוכל להוביל את העדה ולפעול למען השגת האינטרסים שלה בצורה הטובה ביותר", אמר השבוע אחד מתומכיו בשיחה עם "המקור", ויעקובוב עצמו הוסיף: "בשנה האחרונה משפחתי עברה משבר והקהילה הייתה לצדי וחיזקה אותי ואת משפחתי. זה הזמן להחזיר לה. המטרה שלנו היא ליצור עדה מאוחדת וחזקה מתמיד".
ראובן פוזיילוב, המועמד השלישי והצעיר מכולם (24), אמר השבוע בשיחה עם "המקור" כי גם הוא מחזיק בתמיכתה הנרחבת של משפחתו, משפחת פוזיילוב, והעריך כי סיכוייו לנצח טובים. "יש מאחורי הרבה בני משפחה ובעיקר חברה צעירים. פניתי לפוליטיקה כיוון שמטרתי היא לשנות את הכיוון של הצעירים הבוכרים בפרט והצעירים בעיר בכלל. בכל מקרה נתאחד סביב המנצח למען טובת הקהילה".
המתמודד הרביעי והאחרון הוא ברוך פנחסוב, מהנדס אלקטרוניקה בן 37, שעבר להתגורר בעיר לפני מספר שנים אחרי שנישא לתושבת המקום. בשיחה עם "המקור" אמר פנחסוב כי הוא לא רואה בכך שאינו יליד קריית מלאכי בעיה אלקטורלית, וציין כי הוא מתגורר בה כבר שנים ארוכות, "אני במקור אמנם מרמלה, אבל מכירים אותי פה. יותר בחוג הדתי לאומי הבוכרי. הגבאים שמכירים את מעלותיי ויודעים שאני איש של עשייה ביקשו ממני להתמודד עקב כך שיש לי תואר ראשון ואני מרצה במכללת הייטק, כך שאני בא מטעמם. אני מבטיח להיות מישהו שיודע לעמוד על שלו, ולא בובה של מישהו בעירייה. לכן אשמח מאוד אם יבחרו בי, ואם לא- זה גם בסדר. בכל מקרה בהצלחה לכולם ושיהיה טוב לעיר, זה הכי חשוב", סיכם.
גם בני מלאייב, דמות מוכרת ומוערכת בעיר, הצהיר כי יתמודד בפריימריז של העדה הבוכרית ואף ציין כי מזה זמן רב שהוא שוקל כניסה לזירה הפוליטית אך לא עשה זאת כיוון שכיבד את נציג העדה, בוריס בורוכוב.
אלא שאמש (רביעי), הודיע מלאייב במפתיע כי הוא מסיר את מועמדותו, וסיפר בשיחה עם "המקור" כי הבין כבר בתחילת הדרך כי הוא איננו רוצה להיות במקום שלא מכבד את האחר. "לא רוצה להיות במקום מזוהם של ליכלוך. זה לא המקום שלי .באתי עם כוונות טובות של נתינה, עזרה לזולת ואחדות, אך הבנתי שבעולם הזה לא מכבדים את דעתו של מי שחושב אחרת. אני את שלי אמשיך לעשות בשקט", סיכם מלאייב .
ההצבעה בפריימריז תיעשה בפתק אחד, ותחל בשעה 17:00. חמש שעות לאחר מכן, בשעה 22:00 בדיוק, יסגרו הקלפיות ויחל הליך ספירת הקולות בסיומו יוכרז נציג העדה הבוכרית למועצת העיר.

יעקובובוב //

פוזיילוב. פונה לצעירים

פנחסוב. "איש עשייה"

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

"הנהגת העיר מובילה אותנו ביודעין לעיר חרדית"

מנכ"ל העירייה לשעבר והמתמודד לראשות העיר מחדד עמדות מול זוהר: "העיר שאנחנו מכירים משתנה מבלי שנשים לב. הסטטוס קוו מופר באופן קבוע, בתוך עשור נהפוך לעיר חרדית". לדבריו, “כאשר הקואליציה מורכבת כמעט כולה מנציגים של ציבור אחד, אין מי שידאג לציבורים האחרים". העירייה: "עושים הכל לשמור על הסטטוס קוו"

פורסם

בתאריך

על ידי

"בתוך עשור ואפילו פחות מזה נגיע למצב שקריית מלאכי הופכת לעיר חרדית. הסטטוס קוו מופר כאן באופן קבוע, על בסיס יומי, ומבלי שאנחנו מרגישים ומבלי שנשים לב, קריית מלאכי שאנחנו מכירים משתנה. אני איש מאמין בעצמי וחובש כיפה, אבל אני לא יכול להשלים עם מצב שצביונה של העיר משתנה ללא היכר, ואני חושב שמרבית התושבים לא היו רוצים לראות מצב כזה" – כך אמר השבוע מנכ"ל העירייה לשעבר המתמודד לראשות העיר, סא"ל במיל' חיים ויצמן.
מדובר בהתבטאות יוצאת דופן, שכן עד כה פוליטיקאים נמנעו מלהעלות לסדר היום את סוגיית ההתחרדות בעיר, מחשש ליצירת קרע עם הגוש החרדי הדומיננטי, המובל בעיקר על ידי חב"ד. ויצמן הוא הראשון המתייחס לסוגיה במערכת הבחירות הנוכחית, וזאת אף שהוא עצמו כאמור חובש כיפה ונחשב לשומר מסורת. "אין לי כמובן דבר נגד חרדים, אבל כתושב שנולד וגדל כאן כל חייו אי אפשר להשלים עם מצב שבו הצביון של קריית מלאכי כפי שאנחנו מכירים אותו משתנה בקצב מהיר. העירייה מעודדת שינוי דמוגרפי באמצעות בנייה המיועדת בעיקר לאוכלוסייה חרדית, וגורמת לאוכלוסייה המסורתית והחילונית להגר החוצה מן העיר", אמר ויצמן. לדבריו, "יש אפליה תקציבית ברורה בתוך מערכת החינוך כבר כיום, וזה דבר שיילך ויתעצם בשנים הקרובות. יש גם אפליה בכל הקשור לבנייה בשכונות החדשות, כאשר מעדיפים לבנות דירות המיועדות לאוכלוסייה מסויימת על חשבון אוכלוסיות אחרות, ויש לי סיבות להאמין שגם הבריכה החדשה שנבנית עכשיו תישאר סגורה בשבתות", הוסיף. "במשך עשרות שנים תושבי קריית מלאכי מכל הסוגים והזרמים ידעו לחיות יחד, מבלי שמישהו ניסה לכפות דבר מה על מישהו אחר. במצב הנוכחי השגרה הזאת תשתנה בתוך שנים מעטות", סיכם.
בעבר הכחישה העירייה נמרצות כי היא פועלת לשינוי צביונה של קריית מלאכי ולהפרה של האיזון הדמוגרפי בין חרדים, דתיים, מסורתיים וחילונים, אולם בשנים האחרונות חלה החרפה של מגמת ההגירה השלילית מהעיר, כאשר מרבית העוזבים הם כאלו הנמנים על האוכלוסייה המסורתית והחילונית, בעיקר בני מעמד הביניים. "למרות שהעירייה מכחישה, אין לי ספק שהם יודעים לאן קריית מלאכי הולכת – וזה לכיוון של להפוך להיות עיר חרדית", אמר ויצמן, "אי אפשר להתעלם מהמגמות המתרחשות בעיר, ואלו מגמות שזוכות לגיבוי ולעידוד מצד ההנהגה הנוכחית". לדברי ויצמן, "כאשר יש קואליציה שמורכבת כמעט כולה מחברי מועצה המשתייכים למגזר אוכלוסייה אחד בלבד, אין מי שידאג לציבורים האחרים, והתוצאה היא אפליה של הציבור המסורתי-חילוני לטובת ציבורים אחרים".
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "ראש העירייה עושה הכל על מנת לשמור על הסטטוס קוו הקיים למען ציבור תושבי קריית מלאכי".

הבנייה בעיר. "דירות לאכלוסיה מסוימת"

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

טפירו הודיע: זוכה לתמיכה של ראשי ש"ס

לטענת סגן ראש העירייה, בכירי המפלגה ביקרו השבוע באזור והתייחסו לסוגיית נציג הסיעה בבחירות הקרובות". הם עמדו מאחורי בעבר- ועומדים מאחורי גם היום". ראש כולל בעיר בתגובה: "טרם התקבלה החלטה"

פורסם

בתאריך

על ידי

סגן ראש העירייה, מישל טפירו, קיבל השבוע חיזוק משמעותי מצידם של ראשי תנועת ש"ס הארצית, בראשותו של שר הפנים אריה דרעי. כך לטענתו של טפירו.
ראש הסיעה המקומית, שנכח בכנס מיוחד של מרחב הדרום של תנועת ש"ס בסיומו של סיור מיוחד שערך השר דרעי ביישובי עוטף עזה בצל איום 'טרור העפיפונים' על תושבי האזור, זכה לטענתו לתמיכה בלתי מסוייגת מצידם של האנשים הבכירים ביותר במפלגה, בהם השר דרעי, חבר הכנסת ינון אזולאי וחברי כנסת נוספים, שחיזקו אותו וביססו את מעמדו כיו"ר התנועה בקריית מלאכי. "רק אתה תוביל את ש"ס בקרית מלאכי", אמרו ראשי התנועה לטפירו, והוסיפו: "אנו תומכים בך ועומדים מאחוריך".
האמירה החד משמעית מצד ראשי התנועה מגיעה ככל הנראה בעקבות ידיעות שונות לפיהן מספר רבנים מקומיים הודיעו לאחרונה על הסרת תמיכתם מטפירו והעברה לידיו של שלומי מלכה, שצפוי להתמודד בבחירות הקרובות בראשות רשימה עצמאית בניסיון לשוב אל ספסלי המועצה.
אחד מהם, הרב ישראל שייבה, סיפר לפני כשבועיים בשיחה עם "המקור" כי ישנם רבנים רבים שהודיעו כי אינם תומכים במועמדותו של טפירו בבחירות הקרובות. "יש כמה ראשי כוללים מקומיים שחושבים שמישל טפירו לא מתאים. יש כאלה שחושבים על מועמדים אחרים, אבל כמעט כולם לא מוכנים להמשיך עם טפירו. זה עניין של מספר שבועות עד שנגבש את כולם", אמר אז שייבה.
מקורביו של טפירו אמרו השבוע כי הכרזתם של ראשי התנועה "שמה סוף לחרושת השמועות סביב החלפתו של טפירו בנציגים שונים", וציינו כי "בוודאי היו כאלה שלא ששו לשמוע אותה".
עוד נכחו באירוע של ש"ס חבר המועצה עו"ד בצלאלאל מזרחי ונציגי הכוללים והציבור שאול שטרית, מנחם ביטון ואברהם וכניש.
"מועצת חכמי התורה וראשי תנועת ש"ס עמדו מאחורי בעבר- וגם היום", אמר טפירו, והוסיף כי הוא מקבל תמיכה רחבה מהציבור. טפירו גם שלח עקיצה ליריביו כשאמר כי הוא "מקבל תמיכה גם מראשי הכוללים ובני התורה", והוסיף כי: "בקדנציה הזאת הצלחנו להוביל שינוי נרחב ביחס לציבור המסורתי דתי. נגבש רשימה מייצגת וחזקה. נמשיך את שיתוף הפעולה המוצלח עם חב"ד בשאיפה להגיע ל-5 מנדטים", דבריו.
"בשיחה שהתקיימה בינינו, ראשי הכוללים, לחבר הכנסת ינון אזולאי- הובהר כי טרם התקבלה החלטה לגבי הבחירות הקרובות. ש"ס מגבה את הנציגים הנוכחיים שלה ובשבוע הבא יגיע נציג מהתנועה הארצית להיפגש עם ראשי הכוללים והרבנים על מנת לקבל החלטה", אמר בשיחה עם "המקור" אחד מראשי הכוללים בעיר.

לחץ להמשך קריאה