צור עימנו קשר

קהילה

בוגרים עם סבלנות

בוגרי המחזור הראשון של בית הספר למלאכה קיימו פגישת מחזור ראשונה- 44 שנים אחרי טקס הסיום, במהלכו שלחו מכתב לרבי מילובביץ'. בשבוע שעבר, למעלה מארבעה עשורים אחרי, הם זכו לקרוא את מכתב התשובה שנשמר בקפידה בביתו של הרב הרטמן. "היינו צעירים. עכשיו אנחנו מבינים את חשיבות המכתב ומעריכים את התשובה", אמר הבוגר יהודה יפרח

פורסם

בתאריך

לפני כ-48 שנים הוקם בשכונת חב"ד בית ספר למלאכה בראשות המנהל הראשון, הרב יוסף הרטמן, ובהוראת הרבי מילובביץ'. השבוע, 44 שנה לאחר סיום המחזור הראשון של בית הספר, התכנסו בוגריו לכנס מחזור ראשון וייחודי מסוגו בביתו של המנהל הראשון.

בית הספר, שהוקם למרות חששות מרובים, זכה לקבל לשעריו כ-18 תלמידים כבר בשנה הראשונה, שהגיעו מכל רחבי הארץ והקימו פנימייה בתוך השכונה עצמה: התלמידים שכרו דירות בשכונה שהוקמה שנה קודם לכן, והחלו ללמוד רק לאחר שהכשירו כיתה באחת מדירות התלמידים. בנוסף לכך, הם היו מגיעים במהלך היום למקלט של בית הספר חב"ד בנות כיוון שלא היה בנמצא חדר אוכל ראוי. את אספקת האוכל, שנאכל כאמור לעיתים במקלט עצמו, הביא הרב וולף ז"ל.

"מדובר בבוגרים שעשו היסטוריה והקימו "יש מאין" מוסד חינוכי לתפארת, בקשיים אין ספור ובמסירות נפש רבה. ביסל"מ היה אז סניף של ישיבות תומכי תמימים ליובאוויטש בניהולו של הרה"ח הרב אפרים וולף ז"ל, וסניף של ביסל"מ בכפר חב"ד בניהולו של הרה"ח הרב ישעי'ה גופין ז"ל", סיפר השבוע הרב הרטמן.

תמונת המחזור המקורית

מעבר ללימודים העיוניים היו צריכים התלמידים ללמוד גם את כל נושא המלאכה. לשם כך, נחכר אולם קטן באזור התעשייה המקומי והתלמידים עשו את הדרך מבית הספר אל האולם בעזרתו האדיבה של הרב יוסף בלוי, שהסיע אותם בבוקר ובצהריים.

מורים במילואים

במהלך שנת תשל"ד, היא 1974, נקלע בית הספר לקשיים בעקבות שהותם של מספר מורים משך כחצי שנה בקרבות שאירעו נוכח מלחמת יום הכיפורים.
הרב הרטמן, הרב יחזקאל סופר שליט"א שהצטרף לבית הספר ויתר הצוות עמלו רבות על מנת למלא את ספריות בית הספר בספרים, ולקיים שגרת לימודים ואווירה חסידית כמתבקש.
בכל זאת, אותה השנה הייתה גם שנת הסיום של המחזור הראשון של בית הספר, כאשר בסך הכל תשעה תלמידים קיבלו את ברכת הדרך מהרב יהודה ירוסלבסקי שעודד וסייע על סיום דרכם בבית הספר החדש.
מיד עם תום המסיבה, ישבו הבוגרים להתוועדות מיוחדת בביתו של הבוגר אליהו קטשוילי,תושב השכונה. במהלך הערב כתבו הבוגרים מכתב לכבודו של הרבי מילובביץ'- וזה נשלח באמצעותו של הרב הרטמן אל התפוח הגדול.
"להצלחה ובשורות טובות", הייתה תשובתו של הרבי כעבור מספר שבועות, חתומה פרי עטו וכתב ידו של מי שהפך לימים לקונצנזוס בקרבם של מיליוני יהודים ברחבי העולם.
מי שלא קיבל את התשובה של הרבי היו דווקא חלק מהבוגרים שהתפזרו וניתקו קשר.

בשבוע שעבר- 44 שנים אחרי אותה התוועדות לרגל סיום המחזור הראשון של בית הספר, התכנסו יחד הבוגרים לפגישה ראשונה שיצאה לפועל בעזרתו של דני גריבזה, כיום מנהל עמותת "חסדי אסתר" שבישוב אלעד ובעבר תלמיד בית הספר למלאכה בעיר.

מספר ימים לפני המפגש המתוכנן, חשב לעצמו מנהל בית הספר בעבר, הרב הרטמן, איזו תשורה לתת לבוגרי בית הספר. בתווך, הכינה רעייתו מתי'ה הרטמן כיבוד לקראת המפגש, ונזכרה יחד עם בעלה בלילות כימים בהם סייעה לו בניהול בית הספר בימיו הראשונים.

לאחר שנבר בארכיון מצא הרב הרטמן את התשובה: "אציג בפניהם את מכתבו של הרבי מילובביץ' מיום סיום שבת הלימודים". וכך היה.
הרטמן, שנאלץ לפרוש באותם ימים מעבודתו כמנהל בית הספר עקב סיבות אישיות, הקריא את המכתב לבוגרים- ואלה שמחו לשמוע את תגובת הרבי למכתבם, "טוב שקיבלנו את תשובת הרבי רק עכשיו, לאחר 44 שנים", אמר בוגר בית הספר יהודה יפרח, שהוסיף: "אם היינו מקבלים את המכתב אז, היינו מאבדים אותו ולא מייחסים חשיבות לכתוב בו ולחתימתו הקדושה של הרבה. היינו צעירים, אך עכשיו אנחנו מבינים את חשיבות הדברים ומעריכים מאד את התשובה".

לאחר קריאת המכתב העלו בוגרי המחזור הראשון זיכרונות מימי בית הספר, וכן מביקורו המרגש של נשיא המדינה זלמן שז"ר ז"ל בקריית מלאכי והפגישה עימו.
רגע עצוב במיוחד היה כאשר נזכרו הבוגרים בחברם לספסל הלימודים, שלום אשוש ז"ל, שנפטר לפני עשר שנים לאחר מאבק במחלה ממארת.
בסיום הערב, הרב הרטמן סיפר סיפור מעורר השראה על הדולר מהרבי שהחזיר היפי -יהודי בתשובה- עד שהפך לשליח ומנהל בית חב"ד. הרב סופר כתב פדיון נפש כללי לרבי, עמד והקריא אותו בכוונה וכולם חתמו עליו בהוקרה, באהבה ובהערכה, וקינחו עם ריקוד חסידי נלהב.

"ברוך השם שיש פירות! כולם הקימו משפחות לתפארת, שומרי תורה ומצוות, חלקם חרדים, לומדים תורה בקביעות- הם בניהם ונכדיהם, אכן זכינו בשליחות הרבי נשיא דורנו, להקים מוסד שיש לו המשכיות עד היום והוא מתפתח ומעמיד דורות על דורות של בתים יהודיים באווירה חסידית כראוי ולנחת רוח למשלח", סיכמו את המפגש ואת המפעל כולו הרב הרטמן והרב סופר.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.