צור עימנו קשר

קהילה

בוגרים עם סבלנות

בוגרי המחזור הראשון של בית הספר למלאכה קיימו פגישת מחזור ראשונה- 44 שנים אחרי טקס הסיום, במהלכו שלחו מכתב לרבי מילובביץ'. בשבוע שעבר, למעלה מארבעה עשורים אחרי, הם זכו לקרוא את מכתב התשובה שנשמר בקפידה בביתו של הרב הרטמן. "היינו צעירים. עכשיו אנחנו מבינים את חשיבות המכתב ומעריכים את התשובה", אמר הבוגר יהודה יפרח

פורסם

בתאריך

לפני כ-48 שנים הוקם בשכונת חב"ד בית ספר למלאכה בראשות המנהל הראשון, הרב יוסף הרטמן, ובהוראת הרבי מילובביץ'. השבוע, 44 שנה לאחר סיום המחזור הראשון של בית הספר, התכנסו בוגריו לכנס מחזור ראשון וייחודי מסוגו בביתו של המנהל הראשון.

בית הספר, שהוקם למרות חששות מרובים, זכה לקבל לשעריו כ-18 תלמידים כבר בשנה הראשונה, שהגיעו מכל רחבי הארץ והקימו פנימייה בתוך השכונה עצמה: התלמידים שכרו דירות בשכונה שהוקמה שנה קודם לכן, והחלו ללמוד רק לאחר שהכשירו כיתה באחת מדירות התלמידים. בנוסף לכך, הם היו מגיעים במהלך היום למקלט של בית הספר חב"ד בנות כיוון שלא היה בנמצא חדר אוכל ראוי. את אספקת האוכל, שנאכל כאמור לעיתים במקלט עצמו, הביא הרב וולף ז"ל.

"מדובר בבוגרים שעשו היסטוריה והקימו "יש מאין" מוסד חינוכי לתפארת, בקשיים אין ספור ובמסירות נפש רבה. ביסל"מ היה אז סניף של ישיבות תומכי תמימים ליובאוויטש בניהולו של הרה"ח הרב אפרים וולף ז"ל, וסניף של ביסל"מ בכפר חב"ד בניהולו של הרה"ח הרב ישעי'ה גופין ז"ל", סיפר השבוע הרב הרטמן.

תמונת המחזור המקורית

מעבר ללימודים העיוניים היו צריכים התלמידים ללמוד גם את כל נושא המלאכה. לשם כך, נחכר אולם קטן באזור התעשייה המקומי והתלמידים עשו את הדרך מבית הספר אל האולם בעזרתו האדיבה של הרב יוסף בלוי, שהסיע אותם בבוקר ובצהריים.

מורים במילואים

במהלך שנת תשל"ד, היא 1974, נקלע בית הספר לקשיים בעקבות שהותם של מספר מורים משך כחצי שנה בקרבות שאירעו נוכח מלחמת יום הכיפורים.
הרב הרטמן, הרב יחזקאל סופר שליט"א שהצטרף לבית הספר ויתר הצוות עמלו רבות על מנת למלא את ספריות בית הספר בספרים, ולקיים שגרת לימודים ואווירה חסידית כמתבקש.
בכל זאת, אותה השנה הייתה גם שנת הסיום של המחזור הראשון של בית הספר, כאשר בסך הכל תשעה תלמידים קיבלו את ברכת הדרך מהרב יהודה ירוסלבסקי שעודד וסייע על סיום דרכם בבית הספר החדש.
מיד עם תום המסיבה, ישבו הבוגרים להתוועדות מיוחדת בביתו של הבוגר אליהו קטשוילי,תושב השכונה. במהלך הערב כתבו הבוגרים מכתב לכבודו של הרבי מילובביץ'- וזה נשלח באמצעותו של הרב הרטמן אל התפוח הגדול.
"להצלחה ובשורות טובות", הייתה תשובתו של הרבי כעבור מספר שבועות, חתומה פרי עטו וכתב ידו של מי שהפך לימים לקונצנזוס בקרבם של מיליוני יהודים ברחבי העולם.
מי שלא קיבל את התשובה של הרבי היו דווקא חלק מהבוגרים שהתפזרו וניתקו קשר.

בשבוע שעבר- 44 שנים אחרי אותה התוועדות לרגל סיום המחזור הראשון של בית הספר, התכנסו יחד הבוגרים לפגישה ראשונה שיצאה לפועל בעזרתו של דני גריבזה, כיום מנהל עמותת "חסדי אסתר" שבישוב אלעד ובעבר תלמיד בית הספר למלאכה בעיר.

מספר ימים לפני המפגש המתוכנן, חשב לעצמו מנהל בית הספר בעבר, הרב הרטמן, איזו תשורה לתת לבוגרי בית הספר. בתווך, הכינה רעייתו מתי'ה הרטמן כיבוד לקראת המפגש, ונזכרה יחד עם בעלה בלילות כימים בהם סייעה לו בניהול בית הספר בימיו הראשונים.

לאחר שנבר בארכיון מצא הרב הרטמן את התשובה: "אציג בפניהם את מכתבו של הרבי מילובביץ' מיום סיום שבת הלימודים". וכך היה.
הרטמן, שנאלץ לפרוש באותם ימים מעבודתו כמנהל בית הספר עקב סיבות אישיות, הקריא את המכתב לבוגרים- ואלה שמחו לשמוע את תגובת הרבי למכתבם, "טוב שקיבלנו את תשובת הרבי רק עכשיו, לאחר 44 שנים", אמר בוגר בית הספר יהודה יפרח, שהוסיף: "אם היינו מקבלים את המכתב אז, היינו מאבדים אותו ולא מייחסים חשיבות לכתוב בו ולחתימתו הקדושה של הרבה. היינו צעירים, אך עכשיו אנחנו מבינים את חשיבות הדברים ומעריכים מאד את התשובה".

לאחר קריאת המכתב העלו בוגרי המחזור הראשון זיכרונות מימי בית הספר, וכן מביקורו המרגש של נשיא המדינה זלמן שז"ר ז"ל בקריית מלאכי והפגישה עימו.
רגע עצוב במיוחד היה כאשר נזכרו הבוגרים בחברם לספסל הלימודים, שלום אשוש ז"ל, שנפטר לפני עשר שנים לאחר מאבק במחלה ממארת.
בסיום הערב, הרב הרטמן סיפר סיפור מעורר השראה על הדולר מהרבי שהחזיר היפי -יהודי בתשובה- עד שהפך לשליח ומנהל בית חב"ד. הרב סופר כתב פדיון נפש כללי לרבי, עמד והקריא אותו בכוונה וכולם חתמו עליו בהוקרה, באהבה ובהערכה, וקינחו עם ריקוד חסידי נלהב.

"ברוך השם שיש פירות! כולם הקימו משפחות לתפארת, שומרי תורה ומצוות, חלקם חרדים, לומדים תורה בקביעות- הם בניהם ונכדיהם, אכן זכינו בשליחות הרבי נשיא דורנו, להקים מוסד שיש לו המשכיות עד היום והוא מתפתח ומעמיד דורות על דורות של בתים יהודיים באווירה חסידית כראוי ולנחת רוח למשלח", סיכמו את המפגש ואת המפעל כולו הרב הרטמן והרב סופר.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קהילה

מקדמים בריאות במשפחתון של מיטל רחמים

'המשפחות של מיטל' נבחר להיות 'גן מקדם הבריאות' הראשון בקריית מלאכי. במסגרת הפעילות, שתחל כבר בשנת הלימודים הקרובה, תופעל תכנית 'לגדול בריא'- שמטרתה להקנות הרגלים של אורח חיים בריא לילדים בגיל הרך. "שמחה ונרגשת. התכנית עשירה ומגוונת וההורים יקבלו דף מידע על הנעשה", אמרה מנהל הגן מיטל רחמים

פורסם

בתאריך

על ידי

"המשפחתון של מיטל" נבחר להיות גן הילדים הפרטי מקדם הבריאות הראשון בקרית מלאכי. החל משנת הלימודים הקרובה, שתחל בעוד כשבועיים, תופעל בגן התכנית 'לגדול בריא': תכנית להקניית הרגלים של אורח חיים בריא לילדים בגיל הרך. התכנית החוויתית נבנתה בייעוץ מקצועי של מומחי מכבי שירותי בריאות' בניהם רופאים, דיאטניות קליניות ויועצי ליווי התפתחותי. יש לציין כי היא נמצאת במאגר התכניות המאושרות של משרד החינוך.
מנכ"ל 'לגדול בריא', בועז בנימיני, החבר בפורום השולחן העגול של משרד החינוך לקידום והטמעת בריאות, סיפר השבוע כי כל ילד רביעי בישראל מאובחן בהשמנת יתר, וציין כי "ילד בעל עודף משקל נמצא בסיכוי של 90% להיות מבוגר בעל עודף משקל". עוד הוסיף בנימיני כי מדי שנה מתגלים בישראל 700 ילדים סוכרתיים חדשים, וכי שיעור זה הוכפל ב-10 השנים האחרונות.
"הרגלים לאורח חיים בריא יש לאמץ כמה שיותר מוקדם, זאת מאחר שהרגלים הנרכשים בגיל צעיר, מלווים אותנו לכל משך החיים. ניסיון לשינוי ההתנהגות הצרכנית באמצעות חקיקה, איסורים וכללים לא נחלו הצלחה. ניתן לראות זאת במגפת ההשמנה וכן במחלות הנגרמות מתזונה לקויה ומיעוט בפעילות גופנית. הדרך היעילה ביותר לשינוי הרגלים, היא באמצעות חינוך מגיל צעיר", אמר בנימיני.
מיטל רחמים בעלת הגן ומטפלת לגיל הרך, אמרה השבוע כי היא שמחה ונרגשת לבשר להורים על בחירתו של הגן להיות "גן מקדם הבריאות" הראשון בעיר החל משנת הלימודים הקרובה. "הצוות החינוכי בגן יפעיל את התכנית בקרב קבוצת הילדים הבוגרת (שנתיים עד שלוש), ויחד עם הילדים החמודים והמתוקים אנחנו נשחק, נשיר, נרקוד, ונתנסה בטעימות של ירקות ופירות, בצחצוח שיניים ובפעילות ספורטיבית", אמרה רחמים והוסיפה: "התכנית עשירה ומגוונת, וכוללת אביזרים רבים, כגון: דגם פה ומברשת שיניים ענקיים, חישוקים, כדורים, כריות חישה ועוד. אנו רואות את ההורים כשותפים מלאים לתכנית ובכל חודש ההורים יקבלו דף מידע על הנושא שהועבר בגן".
תכנית 'לגדול בריא' הועברה בשבע השנים האחרונות בלמעלה מ-3000 גני ילדים, מסגרות פרטיות וציבוריות, מתנ"סים, צהרונים וחטיבות צעירות בבתי ספר. היא מופעלת באופן עצמאי על ידי צוותי החינוך, ובליווי והדרכה של הצוות המקצועי של 'לגדול בריא'.

לחץ להמשך קריאה

קהילה

חונכים את הבית

מתנדבי "איחוד הצלה" סניף קריית מלאכי יחנכו ביום רביעי הבא (22.8) את "בית איחוד הצלה" בעיר. במהלך האירוע יוכתר גם רב הסניף

פורסם

בתאריך

על ידי

מתנדבי "איחוד הצלה" קריית מלאכי הודיעו השבוע כי ביום רביעי הקרוב, 22.8.18, ייחנך באזור התעשייה בעיר (המלאכה 7) 'בית איחוד הצלה' החדש של הסניף המקומי.

במהלך האירוע, שיערך במעמד אנשי הנהלת הארגון, הרבנים, ראש העירייה אליהו זוהר וסגנו חיים שטיינר, מפקד תחנת המשטרה המקומית, מפקד תחנת כיבוי אש וקב"ט העירייה, יוכתר רב הסניף הרה"ג הרב יצחק עזריאל שליט"א.

לטענת אנשי "איחוד הצלה", המקום ישמש מרכז הדרכות והכשרות למתנדבי הארגון תושבי העיר, מחסן ציוד רפואי, משרד הנהלת הסניף, מתקן עזר רפואי בשעת חירום (ממוגן) ועוד.

איחוד הצלה הוא תאגיד התנדבותי המאחד חובשים, פרמדקים ורופאים מרחבי הארץ לשם מתן שירותי עזרה ראשונה. בארגון מתנדבים אלפני אנשים ונשים, רובם ככונני חירום וחלקם בפעילות לוגיסטית ומבצעית ברחבי הארץ.

לחץ להמשך קריאה

קהילה

שנה חדשה- מנהל חדש

תלמידי "תלמוד תורה חב"ד" פתחו הבוקר (ראשון), ראש חודש אלול, את שנת הלימודים תשע"ט. ראש העירייה אליהו זוהר וסגנו חיים שטיינר הגיעו לברך

פורסם

בתאריך

על ידי

כמעט שלושה שבועות לפני חזרתם של כלל תלמידי ישראל אל מסדרונות בית הספר, הקדימו וחזרו הבוקר (ראשון) תלמידי בית הספר "תלמוד תורה" של חב"ד אל ספסל הלימודים.

ראש העירייה אליהו זוהר וסגנו חיים שטיינר הגיעו אל המוסד החינוכי, מלווים במנהל החדש הרב אהרן מנגמי, בסגנו הרב גדעון גוחפי ובמורה הוותיק הרב סוסובר הכהן, שאף ברך את ראש העירייה זוהר בברכת הכהנים. יחד, ליוו החמישה את התלמידים ביומם הראשון והמרגש היישר אל הכיתות.

החזרה המסורתית, המתקיימת מידי שנה בראש חודש אלול, לוותה בתחושות נעימות נוכח שיפוץ בית הספר וחידוש החצר המקבלת את פניהם של התלמידים. "ניכר כי במהלך החופשה העירייה השקיעה בשדרוג בית הספר. עושה טוב להגיע בבוקר הראשון ולראות ירוק מול העיניים", אמר אחד ההורים ל"המקור".

תלמיד בבית הספר על רקע החצר החדשה

הרב סוסובר הכהן מברך את ראש העירייה זוהר בברכת הכהנים

זוהר יחד עם התלמידים. "ההשקעה ניכרת בשטח"

לחץ להמשך קריאה