צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

קהילה

בוגרים עם סבלנות

בוגרי המחזור הראשון של בית הספר למלאכה קיימו פגישת מחזור ראשונה- 44 שנים אחרי טקס הסיום, במהלכו שלחו מכתב לרבי מילובביץ'. בשבוע שעבר, למעלה מארבעה עשורים אחרי, הם זכו לקרוא את מכתב התשובה שנשמר בקפידה בביתו של הרב הרטמן. "היינו צעירים. עכשיו אנחנו מבינים את חשיבות המכתב ומעריכים את התשובה", אמר הבוגר יהודה יפרח

פורסם

בתאריך

לפני כ-48 שנים הוקם בשכונת חב"ד בית ספר למלאכה בראשות המנהל הראשון, הרב יוסף הרטמן, ובהוראת הרבי מילובביץ'. השבוע, 44 שנה לאחר סיום המחזור הראשון של בית הספר, התכנסו בוגריו לכנס מחזור ראשון וייחודי מסוגו בביתו של המנהל הראשון.

בית הספר, שהוקם למרות חששות מרובים, זכה לקבל לשעריו כ-18 תלמידים כבר בשנה הראשונה, שהגיעו מכל רחבי הארץ והקימו פנימייה בתוך השכונה עצמה: התלמידים שכרו דירות בשכונה שהוקמה שנה קודם לכן, והחלו ללמוד רק לאחר שהכשירו כיתה באחת מדירות התלמידים. בנוסף לכך, הם היו מגיעים במהלך היום למקלט של בית הספר חב"ד בנות כיוון שלא היה בנמצא חדר אוכל ראוי. את אספקת האוכל, שנאכל כאמור לעיתים במקלט עצמו, הביא הרב וולף ז"ל.

"מדובר בבוגרים שעשו היסטוריה והקימו "יש מאין" מוסד חינוכי לתפארת, בקשיים אין ספור ובמסירות נפש רבה. ביסל"מ היה אז סניף של ישיבות תומכי תמימים ליובאוויטש בניהולו של הרה"ח הרב אפרים וולף ז"ל, וסניף של ביסל"מ בכפר חב"ד בניהולו של הרה"ח הרב ישעי'ה גופין ז"ל", סיפר השבוע הרב הרטמן.

תמונת המחזור המקורית

מעבר ללימודים העיוניים היו צריכים התלמידים ללמוד גם את כל נושא המלאכה. לשם כך, נחכר אולם קטן באזור התעשייה המקומי והתלמידים עשו את הדרך מבית הספר אל האולם בעזרתו האדיבה של הרב יוסף בלוי, שהסיע אותם בבוקר ובצהריים.

מורים במילואים

במהלך שנת תשל"ד, היא 1974, נקלע בית הספר לקשיים בעקבות שהותם של מספר מורים משך כחצי שנה בקרבות שאירעו נוכח מלחמת יום הכיפורים.
הרב הרטמן, הרב יחזקאל סופר שליט"א שהצטרף לבית הספר ויתר הצוות עמלו רבות על מנת למלא את ספריות בית הספר בספרים, ולקיים שגרת לימודים ואווירה חסידית כמתבקש.
בכל זאת, אותה השנה הייתה גם שנת הסיום של המחזור הראשון של בית הספר, כאשר בסך הכל תשעה תלמידים קיבלו את ברכת הדרך מהרב יהודה ירוסלבסקי שעודד וסייע על סיום דרכם בבית הספר החדש.
מיד עם תום המסיבה, ישבו הבוגרים להתוועדות מיוחדת בביתו של הבוגר אליהו קטשוילי,תושב השכונה. במהלך הערב כתבו הבוגרים מכתב לכבודו של הרבי מילובביץ'- וזה נשלח באמצעותו של הרב הרטמן אל התפוח הגדול.
"להצלחה ובשורות טובות", הייתה תשובתו של הרבי כעבור מספר שבועות, חתומה פרי עטו וכתב ידו של מי שהפך לימים לקונצנזוס בקרבם של מיליוני יהודים ברחבי העולם.
מי שלא קיבל את התשובה של הרבי היו דווקא חלק מהבוגרים שהתפזרו וניתקו קשר.

בשבוע שעבר- 44 שנים אחרי אותה התוועדות לרגל סיום המחזור הראשון של בית הספר, התכנסו יחד הבוגרים לפגישה ראשונה שיצאה לפועל בעזרתו של דני גריבזה, כיום מנהל עמותת "חסדי אסתר" שבישוב אלעד ובעבר תלמיד בית הספר למלאכה בעיר.

מספר ימים לפני המפגש המתוכנן, חשב לעצמו מנהל בית הספר בעבר, הרב הרטמן, איזו תשורה לתת לבוגרי בית הספר. בתווך, הכינה רעייתו מתי'ה הרטמן כיבוד לקראת המפגש, ונזכרה יחד עם בעלה בלילות כימים בהם סייעה לו בניהול בית הספר בימיו הראשונים.

לאחר שנבר בארכיון מצא הרב הרטמן את התשובה: "אציג בפניהם את מכתבו של הרבי מילובביץ' מיום סיום שבת הלימודים". וכך היה.
הרטמן, שנאלץ לפרוש באותם ימים מעבודתו כמנהל בית הספר עקב סיבות אישיות, הקריא את המכתב לבוגרים- ואלה שמחו לשמוע את תגובת הרבי למכתבם, "טוב שקיבלנו את תשובת הרבי רק עכשיו, לאחר 44 שנים", אמר בוגר בית הספר יהודה יפרח, שהוסיף: "אם היינו מקבלים את המכתב אז, היינו מאבדים אותו ולא מייחסים חשיבות לכתוב בו ולחתימתו הקדושה של הרבה. היינו צעירים, אך עכשיו אנחנו מבינים את חשיבות הדברים ומעריכים מאד את התשובה".

לאחר קריאת המכתב העלו בוגרי המחזור הראשון זיכרונות מימי בית הספר, וכן מביקורו המרגש של נשיא המדינה זלמן שז"ר ז"ל בקריית מלאכי והפגישה עימו.
רגע עצוב במיוחד היה כאשר נזכרו הבוגרים בחברם לספסל הלימודים, שלום אשוש ז"ל, שנפטר לפני עשר שנים לאחר מאבק במחלה ממארת.
בסיום הערב, הרב הרטמן סיפר סיפור מעורר השראה על הדולר מהרבי שהחזיר היפי -יהודי בתשובה- עד שהפך לשליח ומנהל בית חב"ד. הרב סופר כתב פדיון נפש כללי לרבי, עמד והקריא אותו בכוונה וכולם חתמו עליו בהוקרה, באהבה ובהערכה, וקינחו עם ריקוד חסידי נלהב.

"ברוך השם שיש פירות! כולם הקימו משפחות לתפארת, שומרי תורה ומצוות, חלקם חרדים, לומדים תורה בקביעות- הם בניהם ונכדיהם, אכן זכינו בשליחות הרבי נשיא דורנו, להקים מוסד שיש לו המשכיות עד היום והוא מתפתח ומעמיד דורות על דורות של בתים יהודיים באווירה חסידית כראוי ולנחת רוח למשלח", סיכמו את המפגש ואת המפעל כולו הרב הרטמן והרב סופר.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חינוך

פותחים את הקיץ

במחלקת הנוער העירונית יפתחו מחר (רביעי) את חופשת הקיץ עם אירוע ייחודי במתנ"ס העירוני. בתפריט: דוכני פעילויות, מופע סטנדאפ משותף של דניאל אסייג ורמי קאשי והופעה של זמר ההיפ-הופ המצליח סטפן

פורסם

בתאריך

על ידי

מחלקת הנוער המקומית תפתח מחר (רביעי) באופן רשמי את חופשת הקיץ השנתית עם אירוע ייחודי שייערך באולם המתנ"ס.

האירוע, שיחל בשעה 20:00 בדיוק, יעמוד השנה בסימן "לא לאלימות, סמים ואלכוהול", ויופק בשותפות מחלקת האירועים של קריית מלאכי, המועצה האזורית באר טוביה,  הרשות למלחמה בסמים, עיר ללא אלימות וכמובן מחלקת הנוער המקומית בראשותו של רונן אתגר.

במסגרת האירוע יוצבו דוכני פעילויות שונים לטובת בני הנוער וכן תיערך הופעת סטנדאפ של הצמד דניאל אסייג ורמי קאשי (שנות ה-80). המופע המרכזי יכלול הופעת אורח של מסמר הערב- זמר ההיפ-הופ המצליח, סטפן לגר.

במחלקת הנוער ציינו כי הם קוראים לכל בני הנוער בעיר ובסביבה לקחת חלק באירוע, והוסיפו כי כרטיסים במכירה מוקדמת (במחיר מיוחד) ניתן יהיה לרכוש דרך רכזי תנועות הנוער השונות.

 

לחץ להמשך קריאה

חדשות

הושגה הסכמה: ילדי הקייטנות ישהו בצהרון עד השעה 16:00

בצל מחאות ההורים על שעות וימי הפעילות של קייטנות הגנים הודיעו היום (חמישי) בעירייה כי עמלו על מתווה שיאפשר הארכת שעות הפעילות של הקייטנה בצהרון מיוחד במתנ"ס העירוני. ראש העירייה זוהר: "לאחר דיונים רבים והשגת מקור תקציבי, הצלחנו לפתוח לטובת ההורים צהרון במסגרת המתנ"ס"

פורסם

בתאריך

על ידי

עיריית קריית מלאכי הודיעה היום (חמישי) כי הצליחה להביא להארכת שעות הפעילות של קייטנות הגנים המקומיות.

על פי המתווה החדש, עליו עמל בימים האחרונים ראש העירייה אליהו זוהר, הוסכם כי ילדי הגנים יחלו את הבוקר בקייטנות הייעודיות בבתי הספר וישהו בהן עד השעה 13:00. לאחר מכן, הם יגיעו בהסעות שתפעיל העירייה אל המתנ"ס העירוני- שם יוענקו לילדים תכנים לימודיים וחברתיים נוספים עד השעה 16:00 במסגרת צהרון מיוחד. הצהרון יחל בתאריך 8.7 ויסתיים ב-29.7.

"בשנים עברו נעשה ניסיון לפתוח קייטנות גנים עד לשעה 16:00, אולם עקב הרישום הדל נאלצנו לבטלן. השנה, לאחר שסגרנו את כל הקצוות, קיבלתי פניות רבות מהורים המעוניינים להירשם לקייטנה עד לשעה 16:00. זה היה צלצול השכמה עבורנו שקרית מלאכי הופכת לצעירה ודינמית הרבה יותר משחשבנו. לאחר דיונים רבים והשגת מקור תקציבי, הצלחנו לפתוח לטובת ההורים צהרון במסגרת המתנ"ס, שיפעל בין השעות 13:00-16:00", אמר ראש העירייה זוהר.

 

 

 

 

לחץ להמשך קריאה

חדשות

כבוד מקומי בקורס מפעילי כלי הטיס

שני תושבי קריית מלאכי והסביבה, סג"ם ה' וסג"ם א', יסיימו בקרוב את קורס מפעילי כטמ"ם (כלי טיס מאויש מרחוק)- הנחשב לאחד הקורסים היוקרתיים בצה"ל. "ידעתי שזה קורס טוב. יש בו מדריכים ברמה גבוהה שאכפת להם מכל החניכים, מקצועית ואישית", אמרה סג"ם ה'

פורסם

בתאריך

על ידי

ב-20 ביולי 2018 יסתיים קורס מפעילי כלי טיס מאויש מרחוק- כטמ"ם, אחד מהקורסים היוקרתיים ביותר בחיל האוויר. שניים מבין מסיימי הקורס הם תושבי קרית מלאכי והסביבה וחברים טובים שעשו יחד שנת שירות- סג"ם ה' בת 20.5, וסג"ם א', בן ,20.

סג"ם ה' סיימה במגמת אחוד, ועל הקורס היא מספרת כי "ידעתי שזה קורס טוב. יש בו מדריכים ברמה גבוהה שאכפת להם מכל החניכים, מקצועית ואישית. אהבתי את התכנים ואת הגיחות שהיו מעניינות. אם מישהו מתקשה עוזרים לו ומתגברים אותו אחרי שעות הלימודים", היא אומרת.

כאמור, חבר קרוב שלה ממסיימי הקורס הוא סג"ם א', שמלווה אותה עוד מימי בית הספר – אז השניים למדו באותו תיכון, היו יחד בשנת שירות, בקורס טיס וכעת מסיימים יחד קורס מפעיל. היא מנגנת על גיטרה ופסנתר, ומספרת כי היא אוהבת לקרוא ולטייל. היא מסורתית, ובתיכון הרחיבה מגמות תיאטרון ופיזיקה. סג"ם ה' הייתה בצופים מכיתה ג'-י"א, ובשומר הצעיר התחילה בכיתה י"ב ובהמשך עשתה שם שנת שירות. בשתי התנועות היא הייתה מדריכה ורשג"דית. היא עשתה שנת שירות, שם הייתה מרכזת ואחראית על כל הקן. ה' מספרת ששנת השירות הייתה עבורה מאוד מפתחת ומעצימה. היא עדיין בקשר עם החניכים שהיו לה, ומבקרת אותם מפעם לפעם. ה' היא החמישית במשפחה של שישה בנים. אימה היא מנהלת חשבונות ואביה עובד בחברת אבטחה. דוד שלה היה טייס תובלה בחיל האוויר ומפקד יב"א דרום. הוא ליווה אותה ותמך בה לאורך הדרך הצבאית שלה ודרבן אותה להתגייס לקורס מפעיל.  ה' רצתה להשפיע על תלמידים בבתי ספר בכל מקום ולהעביר להם את המסר שאפשר להגיע למקומות גבוהים ולהצליח. היא פנתה באופן עצמאי לאחראי לחינוך ונוער בקריית מלאכי והרצתה לתלמידי כיתה י' בבית ספר.

סג"ם א', בן 20 אשר סיים במגמת זיק ב'. הוא גם חברה הטוב של סג"ם ה. על הקורס הוא מספר כי "המדריכים קרובים לגיל שלך וזה עוזר לחבר את כולם, הקורס מקצועי ומתרכזים בו במה שצריך לדעת. משקיעים בו הרבה בחלק החברתי ובגיבוש. " הוא אוהב דיג, רתחות וים. בתיכון הוא הרחיב פיזיקה וכימיה. היה בתנועת הנוער השומר הצעיר, שם הדריך בכיתה י'-י"ב והמשיך לשנת שירות. בשירות העביר פעילויות שונות על כלכלה, חברה ומתודות שונות. אח בכור לשני אחים. אימא פסיכותרפיסטית ואבא מנכ"ל של חברה.

 

לחץ להמשך קריאה