צור עימנו קשר

חדשות

תעשה היסטוריה? אתי כליפא תתמודד על ראשות הליכוד

פורסם

בתאריך

כליפא, בתו של איש הליכוד הוותיק גבי אלוש, הודיעה כי בכוונתה להציג את מועמדותה לתפקיד ולהתמודד לראשות העירייה/ "הגיע זמנן של הנשים לבוא לקדמת הבמה", אמרה השבוע, "צריך לשלב ידיים ולפתוח את הדלתות לכוח צעיר ורענן"

שנה וחצי לפני בחירות 2018, הכרזה רשמית ראשונה על התמודדות צפויה מכיוון בלתי צפוי: אתי כליפא, תושבת העיר כבת 45, הודיעה כי בכוונתה להתמודד על ראשות מפלגת "הליכוד" ותפקיד מועמדה לראשות העיר. אם אכן כוונותיה ייצאו אל הפועל, הרי שכליפא תהיה האישה הראשונה שתתמודד על תפקיד יו"ר הליכוד ולתפקיד ראשת העירייה.
כליפא משמשת כחברת מועצת סניף הליכוד מזה כעשור, ולפני כחמש שנים נבחרה גם לתפקיד חברת מרכז הליכוד. היא נולדה וגדלה בקריית מלאכי, ואביה הוא גבי אלוש, שכיהן לפני יותר משני עשורים כחבר מועצת העיר. כיום היא משמשת כיועצת מכירות בחברת "אסם", ובעבר הייתה עיתונאית. היא נשואה לראובן ולהם שלושה ילדים, ולאחרונה גם הפכה לסבתא.
"אני מאמינה שהגיע זמנן של הנשים לבוא אל קדמת הבמה", אמרה השבוע כליפא ל"המקור" ואישרה כי בכוונתה להתמודד על ראשות הסניף המקומי. "הסניף המקומי מפולג כבר זמן רב, וצריך כעת לשלב ידיים ולפתוח את הדלתות לכוח צעיר ורענן שיביא לפריחה מחודשת בתנועת הליכוד והתחדשות ביישוב", הוסיפה.
לדברי כליפא, המרכיב של כניסת נשים לפוליטיקה תפס חלק משמעותי בהחלטתה. "נשים הן יותר ממחצית האוכלוסייה, אבל חלקן היחסי בפוליטיקה מזערי, ובמיוחד בפוליטיקה המקומית, שנשים כמעט ואינן לוקחות בה חלק", אמרה. "יש מקום לשנות את המציאות הזאת והחלטתי שאני קופצת לזירה הזאת והופכת להיות החלוצה בנושא. אני מאמינה בשוויון הזדמנויות ומאמינה בכך שהכוח הנשי יכול להוביל ולנצח. כיום אין מספיק התייחסות לבעיות עימן מתמודדות הנשים, בהן גם השילוב בין קריירה לתא המשפחתי והאיזון ביניהם. אני אדע להתמקד בטיפול בתחומים האלו ולהוביל בהם שינוי ברמה המקומית".
כליפא הוסיפה ואמרה כי אם תזכה בתפקיד יושבת ראש הליכוד, היא מתכוונת להתמודד לראשות העירייה. "יהיה מקום לבחון את זה בזמן אמת, כשיגיע המועד. עכשיו זו מוקדם מידי, קודם צריך לעבור את המשוכה הראשונה", אמרה. "כשיגיע הרגע נצטרך לבחון את זה יחד עם יתר חברי הסניף. נשב אז יחד וכל אחד ישמיע את דעתו, אבל בסוף ההחלטה תהיה שלי".

גם בורוכוב רוצה

בעבר נפוצו במערכת הפוליטית ההערכות כי כליפא תתמודד במסגרת הליכוד ואף תזכה לתמיכתו של ראש העירייה, אליהו זוהר, וזאת במסגרת סיכום בינו לבין אביה של כליפא, גבי אלוש, המעוניין לקדם את מועמדותה של בתו. אלוש אף לא הכחיש את הדיווחים הללו, ואישר אותם באופן רפה. ואולם, מאז עברו הרבה מים בנהר, והיחסים בין זוהר לאלוש היו עכורים לפרקים. השבוע הגדיר אלוש את יחסיו עם זוהר כ"סבירים ואפילו טובים", כלשונו, אך הכחיש סיכום כלשהו ביניהם ביחס להתמודדותה של כליפא.
הפריימריז לראשות המפלגה ולבחירת מועמדה לראשות העיר צפויות להתקיים כארבעה חודשים עד חצי שנה בטרם הבחירות המוניציפאליות, כלומר – בעוד כשנה מהיום. זאת גם הסיבה שהביאה את כליפא, כך לדברי מקורביה, להכריז על מועמדותה כבר עתה. נכון להיום, כליפא היא היחידה שהכריזה על התמודדות במסגרת "הליכוד", אך גם חבר המועצה בוריס בורוכוב הודיע כי הוא שוקל את צעדיו והבהיר כי הוא רואה עצמו מתאים לעמוד בראשות המפלגה.
אל כליפא ובורוכוב, אם אכן יתמודד, צפוי להצטרף עוד מועמד אחד לפחות מטעם מחנהו את נדב ויצמן, הנחשב לאחד מהכוחות החזקים בסניף. אחד השמות שעלו כאופציות להתמודדות מטעמו של ויצמן היו אבי עמית, המשמש כמנהל מחלקת כוח האדם של העירייה, אולם בעקבות הסתבכויותיו האחרונות – ברמה המינהלית והפלילית – סיכוייו נראים, לפחות עתה, כפחות טובים. לפי ההערכות, בימים אלו בוחנים במחנה ויצמן את האפשרות כי לתפקיד יתמודד חיים ויצמן, דודו של נדב ששימש בעבר כמנכ"ל העירייה. נדב ויצמן עצמו מכחיש את האפשרות הזאת, וטוען כי הוא טרם יודע מי יהיו המועמדים מטעם מחנהו – ובכלל.
נוסף על אלו, גם ראש העירייה לשעבר מוטי מלכה עשוי להצטרף לקלחת הליכודית. כבר לפני חודשים ארוכים התפקד מלכה לליכוד והביע לא אחת את כוונותיו לשוב לזירה הפוליטית במסגרת מערכת הבחירות של שנת 2018. בשיחות סגורות טען מלכה כי הוא אינו מתכוון להתמודד מטעם המפלגה, אך למרות זאת בשנה האחרונה הוא פקד עשרות מאנשיו לתנועה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה