צור עימנו קשר

בחירות 2018

"אני מביא איתי תכניות וחזון. עיר לא מנהלים בשליפות"

דוווקא כשנדמה היה שהבחירות לראשות העיר בקריית מלאכי הוכרעו- הצליח סא"ל (במיל') חיים ויצמן, מנכ"ל העירייה לשעבר וסמח"ט גבעתי, לגבש סביבו קבוצה נרחבת של תומכים מכלל המגזרים בעיר. שבועיים וחצי לפני יום הבוחר, וכשברקע ניסיונות לפגוע במחנה שליכד, התפנה ויצמן לראיון מקיף ראשון. "אני אאחד את קריית מלאכי ואצעיד אותה קדימה"

פורסם

בתאריך

עד לפני כחודשיים נדמה היה שהבחירות לראשות העירייה בקריית מלאכי הוכרעו. בעוד בערים השכנות היה ברור שהקרב על כסא עור הצבי הכי מבוקש בבניין העירייה פתוח לחלוטין, בקריית מלאכי נוצרה התחושה שראש העירייה המכהן, אליהו זוהר, יזכה בקלות בקדנציה נוספת ויתיישב שוב בקומה השנייה של הבניין המחודש.

אלא שפרישתם בזה אחר זה של שלושה מהאישים שהכריזו על ריצה לראשות העירייה, והצהרת תמיכתם של ראשי סיעות משמעותיות כגון 'התקווה לעידן חדש', 'הליכוד' ו'צעירים2018' במועמדותו לראשות העיר, הפכה את סא"ל (במיל') חיים ויצמן- מנכ"ל העירייה לשעבר- למועמד יחיד ובעל סיכויים לא מבוטלים לנצח את ראש העירייה המכהן.

מאז הגשת הרשימות לוועדת הבחירות בסוף ספטמבר האחרון מנהלים השניים (זוהר וויצמן) קרב איתנים על התודעה: בעוד ויצמן מתהדר בתמיכתם של חיים שטיינר, שי סיום, נדב ויצמן ואליאור עמר, מציג זוהר את תמיכתם של יוסי סולימני, בבר אזולאי, דוד גלעם וכן אנשי סיעת 'מאמינים' בו, ומתפאר בהישגיו מחמש השנים האחרונות.

ויצמן, כאמור מנכ"ל העירייה (2008-2006) וסמח"ט גבעתי במילואים, נולד וגדל בקריית מלאכי. הוא בן 62, נשוי ואב לשלושה המשמש כאיש מערכת הביטחון במשרד ראש הממשלה. את 27 שנות שירותו הצבאי, 19 מתוכן ביחידות השדה, ערך ויצמן בחילות הצנחנים, סיירת שקד, גבעתי וחטיבה 188 של השריון. הוא בעל תואר M.A בתחום מדעי המדינה מטעם אוניברסיטת חיפה, ומחזיק בתעודות אקדמיות בתחומים שונים. "נולדתי פה, גדלתי פה, ינקתי מפה את היסודות להמשך החיים שלי והגעתי להחלטה ערכית שאני רוצה לתרום למען העיר מתוך רצון לראות אותה קופצת מדרגה בחשיבה, בראייה, בצורה מושכלת ומובנית", מסביר ויצמן בראיון ראשון ומקיף את הסיבות בגינן החליט להתמודד על התפקיד הנכסף, "קריית מלאכי מתנהלת מקדנציה לקדנציה ללא חזון או תוכנית מסודרת, וחיה מהיד לפה. הגיע הזמן למנהיגות שתתכנן איך תיראה העיר, למשל, בעוד עשור מהיום- בשנת 2028- בכל התחומים, ולא תפעל בשליפות שגורמות לתוצאות הרות אסון וגרעונות מטורפים".

אילו גרעונות מטורפים? הרי חלק מקמפיין הבחירות של ראש העירייה המכהן מדבר על איפוס הגירעון במהלך הקדנציה האחרונה.

"ללו מתגאה בצמצום הגירעון, אבל האמת היא שהוא שיעבד את העיר ואת העתיד של קריית מלאכי בהלוואות של עשרות מיליוני שקלים. את החשבונית הוא מתכנן להגיש לכולנו כדי שנשלם על ההתנהלות הגרועה שלו".

התומכים שלו מדברים דווקא על עשייה רחבה. חידוש גני ילדים, מגרש קטרגל סינתטי, מגרשי משחקים בגני שעשועים ועוד.

"זו בדיוק הבעיה. תעשה סיבוב בעיר ותראה שהכל קוסמטיקה. שכחו את האנשים, שכחו את העתיד של העיר. ממשיכים להתייחס לאנשים כאל כאלה שצריכים שיגידו להם בוקר טוב וישתלו להם איזה פרח, כדי שהם יהיו מרוצים. לעיר יש צרכים אחרים, האוכלוסייה השתנתה, אי אפשר לפתור הכל בפלסטר כשהכל מתחת רקוב".

ובכל זאת, בעירייה מספרים שמלבד מה שכבר יצא אל הפועל ישנן מספר תוכניות גרנדיוזיות הקורמות עור וגידים ממש בימים אלה. אחת מהן, למשל, היא תכנית החידוש של המרכז המסחרי.

"את המרכז המסחרי היו צריכים להרוס מהיסוד ולהקים אחד חדש שמכבד את העיר, אבל במקום זה מתגאים בכיכרות ופרחים בערוגות. סדר העדיפויות של העירייה לקוי. תסתכל על הערים סביב, השינוי בהן מדהים כי היה לראש העיר שלהם חזון. איזה חזון יש לזוהר, מישהו יודע?"

האיש קיבל עירייה בקריסה. אתה לא חושב שחמש שנים לא מספיקות כדי להבריא אותה?

"חמש שנים הן זמן סביר כדי להתרשם מאותו חזון שאני מדבר עליו. תראה למשל מה קרה עם תאגיד המים. הביאו אותו לכאן בלי לחשוב בכלל. העירייה פשוט לא רצתה לנהל את התחום ולמנוע לעצמה כאב ראש, אז היא העבירה את הנושא לגורם חיצוני – ששוחט את התושבים במחיר. זה רק מוכיח שמנסים להיפטר מבעיות במקום לפתור אותן, ומי משלם בסוף את המחיר? התושבים. כמה מיסים אפשר להעמיס עליהם, ובתמורה לתת אפס תמורה?".

ראש העירייה סיפר בראיון מיוחד כאן שהתאגיד דווקא הציל את העיר מקריסה. שאנחנו חלק מתכנית ההמראה הייחודית שהזרימה לעיר עשרות מיליוני שקלים.

"שוב, מי משלם את המחיר? פגעו בסוחרים עם מיסים מיותרים, הולכים להטיל עליהם מס שילוט, אין לקוחות כי לא נעים להגיע למרכז העיר שמטונף ומוזנח. ההכנסות של הסוחרים בירידה במשך שנים. אף אחד לא חשב שאולי צריך קודם לטפל בהם לפני שיקרסו? מספיק לעשות סיור במרכז העיר כדי להיווכח בכך, הפנים של שר הכלכלה כשראה את המצב אמרו הכל, הוא היה בהלם".

אבל כל השדרה הראשית של העיר עוברת שיפוץ ממש בימים אלו.

"מי שעובר על הכביש של רחוב רש"י בשעות היום יתפלא לראות כיצד נראה לבה של העיר, כאילו נערכה כאן הפגזה והשאירו את החורבות. לא סתם אוהבים לעשות סיורים בשכונות הפנימיות בשעות הלילה, כי לא רואים את ההזנחה הפושעת ואת הלכלוך. לתושבי העיר היקרים מגיעה איכות חיים אחרת, סביבה מטופחת, פיסת דשא ירוקה. מישהו יכול לתרץ את זה בגירעון? זו פשוט התנהלות גרועה".

הזכרת את נושא התאגיד ואמרת שזה שוחט את התושבים. ראוי לומר שהדעות לגבי זה חלוקות, לפחות בקרב הגורמים הבכירים בעירייה. תוכל לתת דוגמא מוחשית למה שאתה מתאר?

"בוודאי. בסיור עם שר הכלכלה נחשפנו לסיפורה של בעלת עסק במרכז הוד שסובלת מפיצוץ ומתבקשת לשאת בעלויות. היא צריכה לשאת בעלויות? זה כמו שהעירייה תחליט שאין יותר מחלקת רווחה. סיירנו גם בקיבוץ גלויות ופגשנו בחור שמספר שאמא שלו קיבלה חשבון של 1900 ש"ח בדירה של 54 מ"ר. זה מטורף, וזה רק שני מקרים מתוך מאות כאלה. אני שואל בשביל מה צריך עירייה אם מפריטים מחלקות? הקמת התאגיד היא בריחה מאחריות ומעידה על חוסר יכולת ניהול של תחום משברי".

שוב, בכל זאת, אי אפשר לומר שלא נעשה כאן כלום. הטיילת בגבעת הסביונים למשל, זו לא נקודת זכות לראש העירייה?

"תוכנית הקמת שכונת הסביונים היא לא מהתקופה של ראש העיר הנוכחי. גם השכונות שהוקמו על השטח שעליו היו בסיסי צה"ל הן מתקופות כהונתו של שימי. חוסר ההיערכות לכך בחמש השנים האחרונות הוא עוול, ודוגמא לניהול כושל, שבסופו של דבר התושבים משלמים את המחיר".

מה אתה חושב על בעיות התחבורה בעיר? הנושא הזה מעסיק לא מעט תושבים.

"כן, ראיתי שמזלזלים בדרגות שלי. הכל מותר?"

"ישנם פקקים ברחבי העיר במהלך כל שעות היום. זו תוצאה של חוסר תכנון עירוני, חוסר הבנה שהולכים להתווסף לעיר אלפי תושבים שיבואו עם כלי הרכב שלהם לתוך מרכז העיר כי שם נמצאים הבנקים, קופות החולים, העירייה הביטוח הלאומי ולשכת התעסוקה. אנשים עומדים 20 דקות בפקק כדי להגיע ליעד שאמור לקחת להם חמש דקות בלבד. אח"כ הם גם מתקשים למצוא חניה. זה תכנון שגוי ולקוי, בלי חזון, בלי ראייה קדימה. זה ניהול כושל של עיר".

מה עושים כדי לפתור את המצב?

"אני אכין תוכנית אב לתחבורה שתשחרר את הפקקים. אפעל להקמת מנהלת לשכונות החדשות כדי שתושביהן יקבלו שירות עירוני ליד הבית במקום להגיע ללב העיר. אפתח במשא ומתן מול קופות החולים כדי להוציאן ממרכז העיר למקום נגיש יותר ואשחרר את הלחץ".

הלחץ הזה מעיק מאוד על התושבים, בעיקר בתקופה האחרונה. מה אתה חושב שאפשר היה לעשות כדי להקל על אותם עומסים?

"לא חסרים צעדים. קח לדוגמא את מרכז הצעירים ואת תחנת מד"א החדשה שנבנית: למישהו נשמע הגיוני שאת התחנה שמצילה חיים ימקמו בלב אזור שיש בו בתי ספר והוא מהווה ציר תנועה מרכזי? יש שעות שבהן העומס לא יאפשר לאמבולנס לצאת. זו פשוט סכנת נפשות. מרכז הצעירים הוא יוזמה יפה, אבל למה לבנות אותו ליד הקסבה, באזור שאינו מזמין, ובלי טיפוח סביבתי לטובת מי שירצה לבוא לשם? זו חשיבה נקודתית, רצון לגזור סרטים. למרכז העיר צריכה להיות תוכנית סדורה, מדודה, כדי להפוך את כולו לפנינה של קריית מלאכי. במקום זה הכל נקודתי, כי מתנהלים בשליפות וללא תוכנית או חזון".

לגיון זרים בעירייה

אחד הנושאים המדוברים ביותר בשבועות האחרונים הוא נושא החינוך בעיר. בהיעדר מנהל מחלקת חינוך קבוע- נפתחה שנת הלימודים בקול ענות חלושה ולוותה בשביתות שונות וטענות על ליקויים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים. "מספרים לנו ששנת הלימודים נפתחה כסדרה, אבל בפועל חודש וחצי כמעט אחרי פתיחת השנה תלמידות חב"ד בנות למדו במקום לא ראוי, וגם כשעשו טקס חניכה המקום עדיין לא היה מוכן ללימודים. אבל מה? היה צריך לגזור סרט", אומר ויצמן, שמוסיף: "גנים הושבתו כי לא היה מקום לילדי העיר. העירייה שולחת לציבור חוברת בעשרות אלפי שקלים על חשבונם עם הדמיות לדברים שלא קיימים".

איזה הדמיות?

"תעיין בחוברת. מספרים לאנשים סיפורים על קאנטרי, אבל אין בכלל התקדמות. העיקר הרסו את הבריכה וייבשו לכולנו את הקיץ, כדי שראש העיר יצטלם ויגיד שהוא עושה. הוא באמת חושב שאנשים לא מבינים את הטריקים האלה? הבטיחו לפנסיונרים חנייה חינם. למה זה לא קורה? זו החלטת מליאה, למה העירייה לא מכבדת את החלטותיה? כיצד זה נראה כשהעירייה עצמה לא מוציאה לפועל החלטה, זה זלזול מוחלט בפנסיונרים שיוצר חוסר אמון ברשות המקומית".

על מה אתה מבסס את הקביעה הזו?

"בקדנציה האחרונה נכנס לעירייה 'צוות מנצח' ששווה לגיון זרים. מעל מחצית מהעובדים בעירייה אינם תושבי העיר, 14 מתוך 17 מנהלי מחלקות לא גרים כאן. יותר ממחצית עובדי הקרן לפיתוח הם עובדי חוץ. איפה הדאגה לתושבי העיר, קודם כל? מדוע אנשים מצוינים מהעיר צריכים להתנתק ממנה כי אין להם תעסוקה?

מה תעשה אחרת?

"אביא לכאן מפעלים עתירי ידע והייטק שישאירו את הצעירים שלנו בעיר, אקים צוותים של תושבים שיקחו חלק בוועדה מייעצת בתחומים שהם מבינים בהם. אאגום את כל הכוחות הטובים בעיר לטובתה, אני רוצה שהעיר הזאת תצליח ושילוב הבנים והבנות המוכשרים שלה הוא המפתח ליצירת קהילה חזקה ומאוחדת המביאה עצמה לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר".

ומה לגבי תכניות עתידיות? דיברת קודם על 'חזון'. מה חזון שלך?

"קריית מלאכי נמצאת לקראת אתגרים גדולים מאוד, ואני האיש המתאים לנהל את העיר לקראתם. אני מביא איתי מנהיגות רעננה, חדשה, עם רעיונות חדשנים ותחושה אמיתית של שליחות. תוך 100 ימים נציג לציבור את התוכניות המפורטות שלנו, כולל יעדים לביצוע בחינוך, בתרבות, בתחבורה, באיכות הסביבה, בביטחון האישי, בהתחדשות עירונית. הכל מסודר, מתוקצב, מאושר. לא הבטחות על הנייר והדמיות כדי לצאת יפים".

עזוב 100 ימים. בוא נדבר על צעדים פרקטיים, למשל בתחום החינוך?

"אני מכין תוכנית לרצף חינוכי מכיתות הגן ועד י"ב, כך שכל הורה יוכל לראות את המסלול שבו ילך הילד שלו בבירור. המורים שלנו מצוינים, נתגבר אותם במורים נוספים כדי לקדם את תלמידי העיר ולתת להם ארגז כלים טוב יותר לעתיד. נבנה עוד גנים ונקטין את מספר הילדים בכל כיתה".

מהי עמדתך בנושא מערכת היחסים עם המועצה האזורית השכנה באר טוביה?

"העוול של חניקת העיר על ידי באר טוביה חייב להיפסק. אני יכול להבין את החשש של דרור שור מחיבור פיזי של שתי הרשויות, זה הסיוט הכי גדול שלו, ולצערי ההנהגה הנוכחית משחקת לידיו במקום לחשוב על התושבים של קריית מלאכי".

אני מניח שתטען שאתה תפעל אחרת.

"כמובן. מרגע כניסתי לתפקיד אדרוש חלוקת הכנסות של 50 אחוז עבור אזור התעשייה באר טוביה בין שתי הרשויות כדי לייצר לקריית מלאכי הכנסה קבועה שעל בסיסה אפשר יהיה לקדם פרויקטים, ואין יותר צודק מכך. הגיע הזמן להפסיק להיות שתקנים שמסתפקים במה שנותנים להם, אלא להתחיל לקחת אחריות על הגורל שלנו ולדרוש את מה שמגיע לנו. ומגיע לנו".

קיבלנו את אזור התעשייה בתימורים. לא מספיק?

"אני חנכתי את אזור התעשייה תימורים. זו הייתה הבטחה גדולה. מה יש שם היום? הצעות קרקע למחסן גרוטאות, מפעל לגלידות. איפה ההבטחות על מפעלי הייטק? אנחנו נפתח את אזור התעשייה תימורים ונראה שאנחנו יכולים בכוחות עצמנו לעזור לעצמנו. אחר כך תראו לאן אפשר לקחת את העיר הזו – קדימה".

חיים ויצמן עם אליאור עמר. תמיכה מצעירים2018 

תמיכה רחבה

עם כל הכבוד לביקורת ולתכניות ארוכות הטווח- סא"ל (במיל') חיים ויצמן צריך קודם כל לנצח את הבחירות. "הפכתי למועמד מוסכם כי כל הכוחות שרוצים באמת שינוי יודעים שאני האיש הנכון", מסביר ויצמן מדוע לדעתו ראשי סיעות "התקווה לעידן חדש", "הליכוד" וסיעת "צעירים2018" בחרו לתמוך בו, "אחרי שהבינו שיש לי חזון ותוכניות שתואמות את הצרכים האמיתיים של העיר הם עמדו לצידי. לא הכל זה פוליטיקה או אינטרסים, אלא יש כאן חשיבה אמיתית על שילוב ידיים למען עתיד העיר כולה, לכל תושביה".

אתה מדבר על התמיכה של הסיעות השונות אבל מתעלם ממה שאומרים ברחוב על החיבור ביניכם, בעיקר תומכי ללו. הם אומרים שהשותפים שלך חסרי ניסיון, צעירים מדי. אומרים גם שהם תומכים בך בגלל הסכמים שונים והבטחות.

"בוא באמת נדבר עליהם. שי סיום הוא חבר מועצה מכהן, שהצליח לתפוס את מקל המנהיגות של קהילת יוצאי אתיופיה ולאחד קהילה שלמה, מהלך שלא קרה אף פעם. אפשר לזלזל באיש כזה? אליאור עמר הוא בחור צעיר ומוכשר שתמיד היה כלב השמירה של השלטון באמצעות העיתון שניהל וחשף פה פרשות שביקשו להחביא. אז לבוא ולמחוק את כל זה כי הוא תומך בי? נדב ויצמן הוכיח כמה כוח יש לו: ראש הממשלה בכבודו ובעצמו הגיע אליו הביתה. ראש הממשלה. הוא לא הצטלם איתו באיזה כנס כמו איזה גרופי שצריך את זה לכרזת בחירות, הוא הביא את בנימין נתניהו לעיר אחרי שש שנים שהוא לא היה כאן. הביא את כל הממשלה לכאן, אז בבחור הצעיר הזה צריך לזלזל או לגמד אותו למשבצת של 'האחיין שלי'?"

נגעת בנקודה מעניינית, והיא משפחת ויצמן. אתה מקבל ריקושטים של תושבים שאומרים 'עוד פעם ויצמן? היה רן, נדב ועכשיו חיים'?

"לעיתים רחוקות. אני שואל אותך מזה חשוב איך קוראים לראש העיר, ומה שם משפחתו? אני גאה שאנחנו רוצים לתרום לעיר. זה מעיד על משפחה שורשית, איכפתית. אם היו קוראים לי חיים משה זה היה משנה את האדם שאני ואת מה שאני מביא איתי? אם זה מה שמפריע לאנשים הם יכולים לקרוא לי חיים".

בוא נחזור לשותפים שלך. דיברת הרבה על מה עשו לא בסדר ומה צריך ולתקן, אבל באותה נשימה צירפת אליך את חיים שטיינר, סגן ראש העירייה שהיה שותף מלאה לניהול העיר בשתי הקדנציות האחרונות. איך זה מסתדר?

"אנחנו לא מתיימרים להיות קדושים. הפוליטיקה יש לה את המקום שלה, אבל מי שמכיר את קריית מלאכי יודע שבשביל לעשות צעד כמו שחיים שטיינר עשה צריך יותר מתפקיד של סגן בשכר. אני שומע את הרינונים על הבטחת תפקידים וכדומה, אבל אלה דיבורים של אנשים שפשוט מתנגדים לכל שינוי וחושבים שכולנו מונעים מאינטרסים אישיים. זה כבר לא כך, תתעדכנו. לטעמי זו בעיקר האמונה באיש שאתה עומד לצידו. אנשים צריכים להבין שלא מדובר באיש פוליטי זניח, או כזה שמדלג בין מפלגות. מדובר באיש של קהילת חב"ד המכובדת שהחליט לשים את גורלו במהלך דרמטי ומשנה מציאות, ועל זה צריך להסתכל. בוא לא נשכח שראש העיר הנוכחי מילא אחר כל הדרישות של סיעת 'המאמינים' בבחירות האחרונות כדי לקבל את תמיכתם".

והוא קיבל אותה שוב השבוע.

"אני מברך אותו וזו זכותם המלאה. אני מבטיח כשאהיה ראש העירייה אקים קואליציה רחבה ככל שניתן כדי לתת ביטוי לכל סוגי האוכלוסייה בקריית מלאכי. לא אדיר אף נציג ציבור כי בסופו של דבר הוא נשלח על ידי חלק מהציבור בעיר וחייב להיות לו ייצוג בקואליציה כדי שנוכל לענות על הצורך של הציבור ששלח אותו. המוטו שלי הוא די לפילוג, די לחלוקה הלא שוויונית, כולנו בני אותה קריה וצריכים להתאחד כדי שיהיה פה טוב יותר".

ראש העירייה מציג תפיסה אחרת?

"זה לא ברור? כל מי שלא תומך בו מסומן כאויב. ראשות העירייה אינה מלוכה, ומותר לכוחות אחרים להביע את דעתם. אני יכול להבטיח שאני בניגוד אליו או לסביבתו לא אעקוב אחרי מי שעושה לייקים לאחרים בפייסבוק וארים טלפון זועם כדי שישנו. זו קריית מלאכי של כולם. כך היא תהיה לאחר הבחירות, זו התחייבות. באתי לאחד את העיר, לא לפלג אותה. אחרי התוצאות כולנו תושבי העיר ורתומים להצלחתה".

מה אתה חושב על האנשים שהודיעו על תמיכה בו? דיברנו על 'מאמינים', אליהם אפשר לצרף את בבר אזולאי, יוסי סולימני, בוריס בורוכוב, דוד גלעם ועוד. הם לא היו אמורים להיות חלק מאותו מחנה שאתה מלכד סביבך?

"אני לא מזלזל באף אחד, אבל ראש העירייה מציג לציבור בדיוק את אותם אנשים שניהלו כאן את העיר במשך עשרות שנים וכשלו. כמה הזדמנויות אפשר לתת להם ולהתאכזב מחדש מעסקנים פוליטיים, חברי מועצה של עשרות שנים שחלקם לא יכולים לזקוף לעצמם הישג אחד? הגיע זמן למנהיגות אמיתית עם חזון, והיא נמצאת בהישג פתק בקלפי. אני באמת חושב שאסור לנו לפספס את ההזדמנות, זו מערכה מכרעת על עתידה של העיר כולה, מערכה שכל מי שהעיר חשובה לו צריך להצטרף אליה ולהצביע עבורי לראשות העיר".

בכל זאת אני רוצה לחזור מעט אחורה. אי אפשר שלא להתייחס לסדקים המתגלעים בתוך המחנות השונים שהצהירו על תמיכה בך, בעיקר בליכוד ובקהילה האתיופית. איך אתה מתמודד איתם?

"הסדקים שלכאורה יש בחלק מהסיעות שתומכות בי הן עדות ניצחת לכך שראש העירייה ממשיך במדיניות של סכסוך ופילוג בין האוכלוסיות בעיר כדי לשמר את שלטונו. לא באמת אכפת לו למשל מהאוכלוסייה של יוצאי הקהילה האתיופית בקריית מלאכי, העיקר לפלג אותה לטובתו. לא מעניין אותו הדור הצעיר, אלא רק הכיסא שממנו הוא יכול להתפאר בתואר ראש העיר ולהמשיך לעשות שום דבר".

אתה סגן אלוף במילואים?

"כן, ראיתי שיש מי שמזלזל גם בדרגות שלי. אתה מבין? הכל מותר ברגע שאתה מציג משהו אחר. אז אפשר להירגע, אני סא"ל, סיימתי קורס קצינים, לחמתי במלחמות, אני איש מערכת הביטחון 27 שנה, ניהלתי מערכות גדולות ופרויקטים מורכבים ואפילו פיקדתי בצוק איתן. מי שרוצה תעודות אשלח לו. כיום אני משרת כסמח"ט גבעתי במילואים וגאה לשרת בחטיבה עד רגע זה".

בוא נתייחס לביקורות קצת יותר ענייניות, ויש גם כאלה. טוענים שהיית מנכ"ל אנמי, שהעובדים לא ראו בך סמכות מקצועית.

"מה יטענו? אני אוהב את מבחן התוצאה. בתקופתי כמנכ"ל העירייה העיר הגיעה להישגים בלתי רגילים שמפורטים הלכה למעשה. הרי מה תפקידו של מנכ"ל העירייה? להוציא את הפרויקטים לפועל. אם הם לא יוצאים- הוא מנכ"ל כושל. אז יגידו אנמי, בסדר. בסוף העבודה יצאה אל הפועל? תבדקו תכנון מול ביצוע. האם בסוף השנה עמדתי במשימות? רק אזכיר למי ששכח שבתקופתי כמנכ"ל העיר קיבלה את פרס החינוך הארצי לראשונה ואת פרס חמישה כוכבי 'ארץ ישראל יפה', גם זאת לראשונה בתולדותיה. גם הקמנו ושיפצנו שישה בתי ספר חדשים. זו הייתה הקדנציה הכי טובה לקריית מלאכי".

אם כך, מדוע עזבת?

"הגשתי התפטרות אחרי שמיציתי את התהליך ומצאתי לנכון לחזור לעבודה שלי, שאותה אגב עזבתי למען קידום העיר. תסתכל למשל על אחוזי הגבייה, בתקופתי כמנכ"ל הגענו ל-63 אחוזים בגבייה של בתי אב ול-92 אחוז בגבייה בתעשייה. יש לזה אח ורע? היום ראיתי שמדברים על כ-19 אחוזים בגבייה לבתי אב, נתונים שפורסמו בלמ"ס. איך עיר יכולה להתנהל ככה? במחלקת הרווחה צמצמנו עד כדי 2190 תיקים. את הפארק העירונישאתם רואים כיום שיפצנו בעלות של 2.5 מיליון דולר השקעה. הקמנו את מרכז המר"מ. הקמת אתר הנצחה לחללי העיר, יחד עם סמי וקנין. הזכרתי את אזור התעשייה בתימורים, תכנון שכונת התובלה וגבעת הסביונים. מאז שעזבתי העיר ירדה במדרון".

דיברת על המדד שבוחן האם מנכ"ל העירייה היה מוצלח או לא. מה מודד האם ראש עירייה מצליח או לא?

"ראש עיר נמדד ביכולת שלו לקדם את העיר, לקחת אותה מנקודה א' לנקודה ב'. זה דבר שלא נעשה בקדנציה האחרונה. כל הטיפול היה רוחבי, קוסמטי, כדי שהעין תשבע. כשבאים בטענות או מעלים בעיות מתחילים לדבר בפן האישי על ראש העיר, כמה הוא איש טוב. אז הנה אני אומר כאן: אליהו זוהר הוא איש טוב וחמים, אך ראש עירייה או מנהל עיר טוב הוא לא. ראש עיר צריך להיות מוביל, לא מובל. לא יכול להיות שעל כל צעד בסיסי שנעשה כאן מבקשים מחיאות כפיים".

תסביר.

"הנהגת העיר הנוכחית מצפה מהתושבים שימחאו להם כפיים על כל עציץ או גן שעשועים, בזמן שזה תפקידה הבסיסי של העירייה – שירות לתושב. השינוי התפישתי צריך להיות בכך שהעירייה חייבת להיות יותר נגישה לתושבים שלה, להקשיב להם. להבין שלהיטיב עם התושב זה בדיוק התפקיד שלה. היום הכל יורד כאן בהנחתות, אין שיתוף ציבור בהחלטות שקובעות את גורלה של העיר או השכונה שלהם. זה תוצר של מנהיגות שחושבת שהיא עושה טובה לתושבים ולא מבינה שהיא נשלחה על ידי התושבים לשנות ולקדם".

ידוע שכבר התמודדת בעבר לראשות העירייה. מה יגרום לך הפעם לנצח?

"עם החברה המבטיחים והאיכותיים שתומכים בנו הסיכוי שלנו לנצח את הבחירות ולעשות את קריית מלאכי מקום טוב יותר הוא גדול. נעשה את הכל כדי להצליח. לראשונה בתולדות העיר יש מועמד מוסכם שהוא קונצנזוס בקרב חלקים נרחבים בעיר".

ניכר שאתה חורש את השטח בשבועות האחרונים. מה הלך הרוח ברחוב?

"אני מכיר את קריית מלאכי לא מהיום. המצב בשטח הוא כזה שהציבור, וגם הקבוצה החדשה שהתגבשה סביבי, מבינה את הטעות של 2013. אותו פילוג שהעניק לללו את ראשות העירייה על מגש מבלי לומר מילה. הוא ניצח עם כ-41%. זאת אומרת שכמעט 60% מהציבור התפלג בין חמישה מועמדים. זה לא יקרה הפעם. האחדות שאנחנו מובילים היא כלי מרכזי כי העיר שסועה בשנים האחרונות והכוח הגדול של העיר שלנו הוא באחדות בין כל החלקים שלה, שתעלה אותנו על דרך המלך. מאוחדים, מאוגדים ומצליחים למען קריית מלאכי".

ראש העירייה מוכר כאיש 'עמך', ולך נוצרה תדמית של מישהו מעט מרוחק. דוד גלעם איבד הרבה קולות בדיוק בשל הרושם הזה.

"אפשר לשאול את עובדי העירייה איזה ערך מוסף הם קיבלו ממני בתור מנכ"ל העיריה. כזה שעזר להם לעמוד בכל המשימות תוך חיבוק חם ואוהב. אני גם 'עמך', אבל בדרך שלי. אתה מכיר שני אנשים זהים? אני יודע לחבק, יודע לנשק אבל אני חושב שזה לא צריך להוות קריטריון במערכת בחירות. אתה חייב לבוא לאנשים במגע אישי של חום. זו תדמית שמנסים לקבע כדי לבדל אותי מראש העירייה, אבל כל מי שמכיר אותי יודע שאני איש חם, לבבי, מסביר פנים. איש שיחה. כך אהיה גם בע"ה אחרי ה-30 באוקטובר".

ממטהו של ראש העירייה, אליהו זוהר, נמסר:"ראש העיר אליהו זהר ממשיך לעבוד ולעמול למען תושבי העיר, כפי שעשה עוד בטרם כניסתו לתפקיד, ופועלו של אליהו זהר כאיש חסד ידוע ברבים. צר לנו שמר ויצמן, כביטוי לייאושו, מתבטא בחוסר צניעות ובצורה שאינה מוסיפה כבוד לאיש".

ויצמן בכנס התמיכה. "רוצים שינוי" (אלירן זילכה)

לחץ להמשך קריאה
2 תגובות

2 Comments

  1. נוריאל

    20/10/2018 ב 00:46

    ראיון משכנע ומצויין. בהצלחה מר ויצמן, איני מכיר אותך ומעולם לא ראיתי אותך חוץ מבעיתון, אבל את קולי קיבלת.

  2. דני

    19/10/2018 ב 13:05

    אחלה ויצמן

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.