צור עימנו קשר

חדשות

"אם יקרה כאן אסון יהיה למי להפנות את הטענות"

בלוק 1163 המתפרק בשכונת חב"ד עובר ממש בימים אלו שיפוץ במטרה להצילו מקריסה ולהופכו לראוי למגורים. על הדיירים, השבעים מהבטחות ועמודי ברזל תומכים, השיפוץ הנרחב כלל לא עושה רושם: "מדובר בפלסטר. קשה להאמין שמישהו מאשר מגורים בבניין כזה בשנת 2018, ואנו מקווים שלא נגיע למצב שבו תידרש כאן ועדת חקירה". העירייה: "ראש העיר דאג לחיזוק הבניין ושיפור התשתיות"

פורסם

בתאריך

חצי שנה בדיוק אחרי הפרסום כאן ב"המקור" אודות הליקויים החמורים שהתגלו בבלוק 1163 שבשכונת חב"ד, החלו בשבוע שעבר שיפוצים נרחבים ברחבי הבניין.
כזכור, סיפורו של הבניין החל כבר בעיצומו של מבצע "צוק איתן", אז נחת בסמוך אליו גראד קטלני שגרם לזעזוע בבניין הרעוע. לטענתם של הדיירים, העירייה הבטיחה להם כבר עם סיום המבצע, בשלהי שנת 2014, כי היא תטפל בבניין ותפעל לתיקון הליקויים שנגרמו לו, אולם המצב רק הלך והחמיר. "ככל שחלף הזמן נזקי הטבע, תזוזות האדמה והגשמים שירדו בכל חורף החמירו את המצב. הרווח בתקרה התרחב, המדרגות השתחררו מהקיר וגם חזית הבניין השתחררה במעט", סיפרו אז דיריים בשכונה.
ואכן, מסיור שערכנו בחודש ינואר האחרון במקום התגלתה תמונה מחרידה למדיי: מדרגות מנותקות מהקיר, ברזלים במעברי הבניין הפנימיים, קיר לובי תומך רעוע ומסוכן, תקרה חצויה לשניים ועוד עשרות ליקויים חמורים אשר עלולים בקלות לעלות בחיי אדם בכל יום מחדש. "עיריית קריית מלאכי מכירה את הנושא ועושה ככל יכולתה לתת טיפול ראוי למצבה של הדיירת בפרט ולמצב הבניין בכלל. שלום הדיירים הוא החשוב ביותר ולכן עיריית קרית מלאכי תפנה תקציב של מיליון שקלים משיקום שכונות לטובת 4 חיזוק הבניין ובטחון התושבים", הבטיחו אז בעירייה, ובעמידר הוסיפו כי משרד השיכון אישר הקצאת תקציב מיוחד לתיקון המבנה הנמצא בשלב תכנון סופי לפני ביצוע.
לאחרונה, כאמור, החלו השיפוצים הנרחבים ברחבי הבניין המתפרק, הכוללים חיזוקים לבניין באמצעות קורות בטון, שיפוצי פנים וחוץ, חומה, אבנים משתלבות, דשא וקרמיקה.
אלא שעל דיירי הבניין, ובייחוד עבור אותם אלו המתגוררים בקומות הגבוהות שלו, השיפוץ הנעשה בימים אלו כלל לא עושה רושם, "עם כל הכבוד לשיפוץ הזה, שאת מידת ההשפעה שלו על מצבו הקטסטרופלי של הבניין נדע רק בסוף ההליך, ראוי היה לפנות מכאן את הדיירים", אמרה השבוע דיירת בבניין, שהוסיפה כי מספר דקות לפני הגעת "המקור" למקום היא ניצלה בנס מפציעה, "מה היה נותן אם הייתי נופלת עם התינוקת שלי היום ותובעת אותם? כדי לצאת ולהיכנס הביתה אני צריכה לעבור מסע תלאות. כל הכניסה לבניין מלאה אדמה וחדר המדרגות עמוס בברזלים התומכים בבניין. קשה להאמין שמישהו מאשר מגורים בבניין כזה בשנת 2018".
דייר נוסף, שהבחין בנו משוחחים עם שכנתו, יצא מפתח הדלת וסיפר כי הגיע להתגורר בבניין רק לפני מספר חודשים. "הבחנתי במצב הבניין, אבל אמרתי לעצמי שקודם אתמקם ולאחר מכן אבקש העברה. הבת שלי מהגירושין לא מגיעה אליי כיוון שהאמא שלה לא מסכימה לה לבוא בשל מצב הבניין. זו סכנת נפשות".
לדבריו, מדובר בסוגייה די שכיחה בבניין, במסגרתה הילדים של הדיירים לא מעוניינים להמשיך להתגורר במקום. "גם שכן אחר שלח את הילדים שלו לפנימיה למרות שאנו נמצאים בחופש הגדול, וילדה אחרת עזבה לבית של בן משפחה אחר", אמר, ושכנתו אמרה בצער: "גם הבן שלי לא מוכן לגור כאן בשום אופן. מה כבר ביקשתי? להיות כמו כל אימא שרוצה להיות עם הבן שלה אחרי הלימודים? לשמוע ממנו חוויות ולעזור לו בשיעורי בית?", תהתה, "הכתובת על הקיר, אבל למי זה בעצם מזיז? אף אחד לא שומע אותנו. ביום שתהיה פה רעידת אדמה הכי קלה שיש או שיפגע כאן שוב טיל חלילה הבניין הזה יתמוטט על כל יושביו", הוסיפה.
לטענתם של דיירי הבלוק, בחודשי החורף האחרונים מצב הבניין החריף בשל הגשמים העזים, ובשיחות עם העובדים במקום הם קיבלו את הרושם שהעבודות לא צפויות לגרום לשיפור משמעותי באורח חייהם, "אחד העובדים תהה איך ייתכן שמשקיעים מיליוני שקלים בשיפוץ הבניין הזה. הוא תיאר את העבודות כפלסטר", אמרה הדיירת, שהוסיפה: "בחורף אתה עלול להחליק החוצה ברגע, כיוון שמה שמפריד בינך ובין הקרקע זו חתיכת אלומיניום שמחזיקה את הפלסטיק בחזית הבניין. פניתי לגורמים בכירים בעירייה והם אמרו לי שהם מוכנים לדבר איתי אבל חוששים לעלות לשתות קפה בדירה. יש כאלה שזה יצחיק אותם, אבל צריך לראות כדי להאמין שאנשים חיים בתנאים הללו".
"אנחנו מודים לאל כל בוקר על כך שהבניין נותר במקומו. מה שמטריף היא השאלה למה נותנים לבניין כזה להיות מאוכלס. כי אנחנו מקריית מלאכי? איפה העירייה שתדאג לנו מול משרדי הממשלה והגופים הגדולים? את הבניין ממול פינו כבר מזמן, אבל כאן שמים ברזלים תומכים כדי לומר 'עשינו'. אין שום אופק ואין לנו למי לפנות. אנחנו רק מקווים שלא נגיע למצב שבו תידרש כאן ועדת חקירה, אבל אם תהיה כזו יהיה בהחלט למי לבוא בטענות".
מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "ראש העיר אליהו זהר דאג לתקציב ממשרד השיכון על סך 4 מיליון שקלים לחיזוק הבניין ושיפור התשתיות. חשוב לציין כי התקציב אושר למרות שרוב הדירות הן פרטיות ולא עמידר וכי האחריות לשלמותו היא עליהם. חיזוק המבנה עבר אישורי מהנדסים ואדריכלים ועם סיום הפרויקט הדיירים יגורו במבנה בטוח למגורים".

 

בלוק 1163. חתיכת פלסטיק רעועה בדרך החוצה

גרם המדרגות של הבניין. "לא חלק מהמבנה עצמו"

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.