צור עימנו קשר

חדשות

אין אופוזיציה

פורסם

בתאריך

במלאכת מחשבת הצליח ראש העירייה, אליהו זוהר, לפרק את מוקדי ההתנגדות אליו ולהפוך את מבקריו הגדולים ביותר – לקרוביו. כיום, התקשורת היא קו הביצורים האחרון לפני היעלמותה המוחלטת של הביקורת // בנימה אישית

אין אופוזיציה בקריית מלאכי. זו מסקנה קשה, אולי בוטה, אבל כשמסתכלים על המערכת הפוליטית המקומית, זו המסקנה המתבקשת. במלאכת פוליטית מחשבת ומפוארת, ראש העירייה אליהו זוהר הצליח לפרק, צעד אחד צעד, את כל גורמי המפתח הסטטוטוריים, כלומר חברי מועצת העיר, בביקורת על שלטונו. שנים ארוכות אחרי שיוסי חדד היה אופוזיציונר יחיד לראש העירייה לשעבר מוטי מלכה, ההיסטוריה חוזרת על עצמה, בשינוי קל: הפעם, אפילו חבר מועצה אופוזיציונר אחד לרפואה אין בנמצא. יוסי חדד אמנם עדיין יושב במליאת מועצת העיר, אבל הוא עצמו רחוק שנות אור מתקופת הזוהר שלו שהובילה אותו, בסופו של יום ובאופן אירוני, לקדנציה קצרה בלשכת ראש העירייה.

בניגוד למלכה, שמיגר את הביקורת נגדו בבריונות ובאלימות פוליטית, שלא היסס לנצל את כוחו המיניסטריאלי העצום על מנת להזהיר את מתנגדיו פן יבולע להם, הן ברמיזה והן באופן ישיר, ראש העירייה זוהר הורג את הביקורת נגדו בְּרַכּוּת. כמו שועל קרבות פוליטי ותיק, הוא סימן אחד אחרי השני את מוקדי ההתנגדות אליו, וניגש למשימת הנטרול. עד כה, הוא משלים את יעדיו באופן מעורר השראה. כמה מגדולי מבקריו, מהקטן ועד גדול ביותר, שינו את עורם. חלק הפכו לחבריו הקרובים. כה קרובים עד ששיחות נפש הפכו לדבר שבשגרה.

מי שאמור לשמש כראש האופוזיציה במועצת העיר, יוסי סולימני, רשם כמה הישגים נאים בשנה או בשנתיים הראשונות לכהונתו. הוא הצליח לשנות החלטות שביקשה הקואליציה לקדם. אבל מי שנכח בישיבות מועצת העיר יודע שגם זה היה, לרוב, במקרה. לפני הבחירות השתמש סולימני במילים הקשות ביותר שניתן להעלות על הדעת כדי לתאר את עתיד העיר במידה וזוהר ייבחר לתפקיד. דעתו של סולימני לא השתנתה גם היום. הוא עדיין חושב שהעיר צועדת אל עברי פי פחת. הוא עדיין מאמין שתהליך ההתחרדות, שהוא היה מראשונים להצביע עליו בקמפיין בחירות 2013, נמצא בעיצומו. שספק אם אפשר עוד לעצור אותו.

אבל סולימני שותק. בישיבות המועצה אפשר לעיתים לשמוע אותו צועק. יכולותיו המילוליות והתיאטרליות של סולימני הן מהמשובחות שישנן. אם תרצו, בנימין נתניהו של קריית מלאכי. אלא שבניגוד לנתניהו, שמפיל בעצמו את יריביו הפוליטיים בפח פעם אחר פעם, סולימני נלכד במלכודת הדבש שארגן לו ראש העירייה. זוהר מתייעץ איתו לעיתים קרובות, מזמין אותו לשיחות אישיות. הם מדברים אחד אל ליבו של השני. מקורביהם מתארים את היחסים ביניהם כקרובים, סולימני בטוח שעצותיו נשמעות בלשכת ראש העירייה, שיש לו יכולת השפעה. ואין דבר שפוליטיקאי רוצה יותר מאשר יכולת השפעה. בשביל זה הם הרי נכנסים לחיים הציבוריים. "היכולת להשפיע", קוראים לזה, או "להשפיע מבפנים", כביטוי האל-מותי שהמציאה מפלגתו של סולימני, "העבודה", כשביקשו מנהיגיה לזחול פעם אחר פעם לממשלות בראשות הימין.

בפועל, זוהר משוכנע, גם היום, שסולימני רק מחכה להזדמנות להפיל אותו. אבל זה לא מפריע לו לקרב את סולימני. הוא מעדיף אותו קרוב ושקט מאשר רחוק ורועש. מבחינה פוליטית, זו גאונות. בהקבלה ללימודים שתכף יתחדשו, אפשר להגיד שהתלמיד השקט שמתחבא בשולחן האחרון של הכיתה ואינו בקיא בחומר הנלמד עלה על התלמיד המצטיין שיושב בחזית הכיתה. התלמיד המצטיין הוא סולימני, יותר משני עשורים וחצי בפוליטיקה, שהולך שבי אחר קסמיו כביכול של התלמיד השקט, ראש העירייה.

סולימני כמובן לא לבד. למעשה, חבר המועצה והמועמד לשעבר לראשות העירייה, דוד גלעם, עולה עליו בהרבה בחדלונו הפוליטי המתמשך. אם סולימני סיפק לפני הבחירות תחזית קודרת לגבי התנהלות העיר תחת זוהר, הרי שגלעם תיאר קטסטרופה של ממש. לתפיסתו, כאוס, הרס וחורבן היו מילות תיאור לגיטימיות כדי להסביר מה יקרה לעיר בקדנציה של זוהר. הגם שנבואתו כי "אם זוהר ייבחר תמונה לעירייה ועדה קרואה בתוך חצי שנה" לא התממשה, דעתו על התנהלות העיר תחת ראש העירייה הנוכחי, על יכולותיו המקצועיות, הניהוליות והאישיות לא השתנתה כהוא זה. לגלעם יש דעה שלילית כמעט על כל מהלך שביצע זוהר בשלוש השנים האחרונות. מההסכם עליו חתם עם המועצה האזורית באר טוביה, דרך ההצטרפות לתאגיד המים והעלאות הארנונה ועד ניהול ענייני העובדים בעירייה. את רוב הביקורת לא שמענו, או ששמענו חלש, חלש מידי.

בניגוד לסולימני, היחסים בין גלעם לזוהר לא טובים גם ברמה האישית. הם כמעט לא מדברים, הם לא רוחשים כבוד אישי או מקצועי איש לרעהו. אם זוהר חושב שסולימני מחכה ליום פקודה כדי לתקוע לו סכין בגב, אז במקרה של גלעם הוא מאמין שזו לא תהיה סכין – אלא פגז. אבל בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, גם אם הנעשה מעל פני השטח תואם את הנעשה מתחת לו, מאזני האינטרסים הם שקובעים. לזוהר יש אינטרס ברור: להשיג שקט פוליטי וציבורי. גם לגלעם יש אינטרסים משלו, גם אם לא את כולם הציבור הרחב מכיר. שניהם מנהלים מאזן אימה ברור: האחד מספק שקט תעשייתי, השני מספק שקט תעסוקתי.

גם הקואליציה הושתקה

הלאה, נמשיך. חבר המועצה מהפסקה הראשונה של הטור, יוסי חדד, כבר מזמן הפסיק למלא את תפקידו. רגע אחרי שפרש מכיסא ראש העירייה הוא קיבל תפקיד ניהולי במפעל "הארגז" באיזור התעשייה בתימורים, עליו הוא היה אחראי עד לפני רגע. כיום ימיו הלוחמניים מהמחצית השנייה של הקדנציה הקודמת נראים כזיכרון מעומעם ורחוק. נכון, זוהר הוא לא מוטי מלכה, רחוק מכך, אבל אופוזיציה תמיד יודעת איך ואיפה לבקר, וחדד כבר הוכיח זאת בקדנציה הקודמת.

עכשיו, באופן רשמי, הוא באופוזיציה. אבל בפועל הוא עמוק בקואליציה. עושה רושם שחדד מתמקד בהמתנה ארוכה לדירתו החדשה שנבנית בימים אלו באשדוד. את ביתו רחב הידיים בעיר הוא כבר הספיק למכור לפני כשנה. כשהדירה בעיר הנמל תהיה מוכנה, יארוז מזוודות וינטוש גם הוא את הספינה, שאף ש(גם הוא) חושב שהיא שוקעת, לא נוקף אצבע כדי להצילה.

גדעון מהרי מעולם לא היה לוחמני. בוריס בורוכוב עסוק בלהבהיר כמה הוא אוהב את ראש העירייה ומקפיד לאכול איתו ארוחות צהריים, כאילו שזה רלוונטי למילוי תפקידו כחבר מועצה, ושלום אלדר? מספיק שנציין את העובדה כי בוועדת המכרזים שבחרה במיכאל בן שטרית לתפקיד מנהל מחלקת החינוך הוא היה חבר מטעם האופוזיציה (בעוד שהלכה למעשה הוא חבר קואליציה מובהק), כדי להבין שאל לנו להיתלות באילנות גבוהים, אפילו שלשמם מתווסף התואר דוקטור.

אם תתאמצו ממש, תוכלו לזכור שבראשית הקדנציה היו גם ניצני ביקורת מתוך הקואליציה. מישל טפירו טען ש"אין מנהיגות בעיר", וכיום מקפיד להישאר מסוגר במשרדו, נטול תפקיד של ממש, ממעט להשמיע את עמדתו ואת דעתו, גם בפעמים הנדירות שהוא באמת מחזיק באחת כזאת משל עצמו. הוא נזהר לא להרגיז אף אחד, מתוך תקווה שככה, לאט אבל בטוח, תעבור לה קדנציה שלמה בדרך אל השלב הבא: עוד קדנציה נטולת מעש, לפחות כזה הנגלה לעין הציבור.

ומה המסקנה והשורה התחתונה? אולי כדאי להפסיק לזלזל בכישוריו הפוליטיים של ראש העירייה, אליהו זוהר. הוא, שסירב מלכתחילה לנהל מו"מ עם כמה מחברי המועצה כיוון שלא היה מעוניין בהם בתוך הקואליציה שלו, הצליח במעשה קסמים מרהיב להפוך את יריביו הפוליטיים לכמעט בני ברית. עכשיו נשאר לו רק לגרום להם לא להתמודד נגדו ב-2018, ומשימתו תושלם ותוכתר בהצלחה.

והציבור? בהעדר חברי מועצה הממלאים תפקידם היטב, לציבור נותר להיאחז רק בכלי תקשורת (ובפייסבוק), שנותרו כקו ביצורים אחרון בטרם היעלמותה המוחלטת של הביקורת מהפוליטיקה המקומית. וטוב זה לא.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
2 תגובות

2 Comments

 1. שמעון

  28/08/2016 ב 04:51

  למה כל כך חשוב לך לתקוף כל הזמן?

  התקשורת היא כלב השמירה של הדמוקרטיה אבל כלב שמירה לא צריך לנשוך כל הזמן…

  מספיק לפעמים שהוא קיים ומודעים ליכולותיו.

  המתקפות הבלתי פוסקות יוצרות כבר תחושה של חוסר ענייניות.

 2. טומי

  27/08/2016 ב 21:47

  האמת על אליהו זוהר עוד תצא.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה