צור עימנו קשר

חדשות

איום בעתירה נגד מכרז החנייה; חשש כי התנהל בניגוד לכללים

פורסם

בתאריך

לפני כחודשיים הכריזה העירייה על חברת "מילגם" כזוכה במכרז לתפעול מערך החנייה העירוני. כעת מאיימת חברת "שוהר", ששקלה להתמודד במכרז אך ויתרה עקב תנאיו, לעתור לבית המשפט בדרישה לבטל אותו. הסיבה: לטענתה, חברת "מילגם" – שהייתה היחידה שהגישה הצעה במסגרת המכרז – זכתה לשיפור תנאים לכאורה לאחר זכייתה

הדרמה שעשויה להביא לעיכוב משמעותי במועד תחילת הפעלת מערך החנייה העירוני בתשלום: חברת שירותי החנייה והגבייה "שוהר" הודיעה לעיריית קריית מלאכי כי בכוונתה להגיש עתירה מנהלית דחופה נגד מכרז החנייה בו זכתה לבסוף חברת "מילגם". לפי טענות "שוהר", המכרז התנהל בניגוד לחוק מאחר והוגשה בו רק הצעה אחת – שהתקבלה ללא פרסום מכרז חוזר, כמקובל וכנדרש. עוד טוענת החברה כי העירייה העניקה ל"מילגם" הטבות כספיות הנאמדות בסכומי כסף משמעותיים לאחר סגירת המכרז, וזאת באמצעות שיפור סעיפי המכרז כך שיטיבו עימה לכאורה – לאחר סיומו.
בתום הליך ארוך ומייגע, פרסמה העירייה בסוף חודש פברואר השנה את המכרז שאמור היה להביא להסדרת מערך החנייה העירוני באופן סופי. במסגרת המכרז ביקשה העירייה מחברות המתמחות בתחום לנהל את מערך החנייה לפי עקרונות המכרז: הפעלת מערך פקחים מוסדר שיעבוד לאורך כל שעות היממה, שכירת רכבי פיקוח שיסיירו בעיר, העמדת טכנולוגיה מתקדמת לטובת רישום קנסות חנייה ותשלום עבורה וכן שדרוג ושיפוץ מקיף של מגרשי החנייה המקומיים במרכז העיר כך שיותאמו למערך החדש ויאפשרו חנייה מסודרת בהתאם לתנאים החדשים.
המכרז פורסם לאחר מאבק רב שנים של ועד הסוחרים המקומי, שהתרעם על אוזלת היד של העירייה נוכח מצוקת החנייה החמורה במרכזים המסחריים. אוזלת יד זאת הביאה, לטענת הסוחרים, לפגיעה אנושה בפדיונותיהם הכספיים בעקבות הדרת רגליהם של הלקוחות, שאמרו נואש מהעדרם של מקומות חנייה מספיקים. במסגרת המכרז התחייבה העירייה באופן פומבי בפני הסוחרים לאפשר חנייה למשך שעתיים ראשונות חינם לכלל המשתמשים – תושבי העיר ומחוצה לה, אף שסעיף זה לא הופיע במכרז עצמו.
כבר עם פרסום המכרז לראשונה קבעה בדיקה מיוחדת שערך "המקור" כי תנאיו יקשו על הגשת הצעות מצד חברות הפועלות בתחום, וזאת עקב העדר הכדאיות הכלכלית שבו. ואכן, בעוד שלוש חברות בלבד רכשו את מסמכי המכרז – רק שתי מעטפות נמצאו בתוך תיבת המכרזים עם פתיחתה. אחת מהן נפסלה על הסף מאחר ולא כללה את מסמכי המכרז, אלא מכתב מחאה מצד אחת החברות ששקלו להתמודד במכרז. לדברי גורם הבקיא בפרטים, במכתב הביעה החברה ביקורת נוכח תנאי המכרז, וטענה כי הוא אינו משתלם ולא היה ראוי לפרסמו כפי שפורסם. ההצעה הנוספת, ולמעשה היחידה, הייתה זאת של חברת "מילגם", אשר לבסוף הוכרזה כזוכה.
ואולם, אף שהזוכה במכרז הוכרזה כבר בחודש מרץ, חודשים ארוכים חלפו עד שהעירייה הכריזה באופן רשמי, בישיבת מועצה, על תחילת הפעלת מערך החנייה העירוני בתשלום. לפי התנאים עליהם הכריז ראש העירייה אליהו זוהר, העירייה חזרה בה מהכוונה לאפשר שעתיים ראשונות חינם לכולם, ובמקום זאת תאפשר שעה אחת בלבד ללא תשלום. החלטה זאת התקבלה רק אחרי מחאת הסוחרים, שהתנגדו לכוונת העירייה לאפשר שעה וחצי של חנייה ללא תשלום לתושבי העיר בלבד.

הטענה: שינוי מהותי בתנאי המכרז

בין מועד המכרז לבין המועד בו תכננה העירייה להתחיל הפעלת מערך החנייה בתשלום עבר זמן רב. זאת, עקב שיחות ארוכות שניהלו בעירייה עם החברה הזוכה, ובהן ניסו להגיע להסכמות שיאפשרו את התחלת הפעילות – לצד הבטחת הכדאיות הכלכלית שבתפעול מערך החנייה העירוני בתשלום. לבסוף, הושגו הסכמות רק במהלך חודש ספטמבר.
לטענת חברת "שוהר", באותן שיחות שנוהלו בין העירייה לבין חברת "מילגם" טמונה הבעיה שבניהול המכרז: החברה טוענת כי העירייה אפשרה ל'מילגם' לשפר את תנאי המכרז בדיעבד, כלומר אחרי שזה כבר הסתיים. לפי פקיד בכיר בעירייה המעורה בפרטים, העירייה העניקה לחברה הבטחה לפיה היא תבצע בעצמה חלק מהעבודות הדרושות לשם הכשרת מגרשי החנייה בעיר לצורך מעבר לשיטת החנייה החדשה. בין היתר, מדובר בעבודות שיפוץ וצביעה שעלותן עשויה להאמיר עד לכדי עשרות אלפי שקלים.
ב"שוהר" טוענים כי סעיף זה, לפיו העירייה תבצע חלק מהעבודות המדוברות, ולא החברה הזוכה, לא הופיע במכרז המקורי ונכנס לחוזה בין העירייה לבין "מילגם" רק לאחר סיום המכרז. במקרה שבו הסעיף היה מופיע מלכתחילה בחוזה, הרי שב"שוהר" טוענים כי היו שוקלים מחדש וברצינות רבה לגשת למכרז, שכן התנאים המעודכנים משנים את כללי המשחק ומאפשרים, על פניו, אפשרות ליצירת רווח כלכלי כזה או אחר בעקבות הפעלת מערך החנייה העירונית בתשלום. למעשה, העירייה קיימה מו"מ לשינוי תנאי המכרז לאחר סיומו, דבר אינו מקובל ואשר גם ספק האם עומד בתקנות.
לטענת החברה, עובדות אלו יוצרות פגם מהותי במכרז, שכן הן משנות באופן משמעותי מאוד את תנאיו, כאמור. עוד מצביעה החברה על כך שההצעה שזכתה במכרז הייתה גם היחידה שהוגשה. במקרה שכזה, היה על העירייה לבטל את המכרז ולהוציא מכרז חדש, דומה או בתנאים משופרים מבחינת כדאיותיו הכלכלית עבור חברות המעוניינות להשתתף בו.
תקנות העיריות בתחום המכרזים קובעות כי "לא תמליץ הוועדה (ועדת המכרזים, ה"ה), דרך כלל, על הצעה אם הייתה זו ההצעה היחידה שהוגשה, או שנותרה יחידה לדיון בפני הוועדה". בפועל, רשויות מקומיות אכן אינן מאפשרות זכייה במכרז במקרה בו הוגשה הצעה אחת בלבד, ומפרסמות מכרז שני. במקרה שגם במכרז השני ישנה הצעה אחת בלבד – הרי שאז ניתן להכריז עליה כהצעה הזוכה. במקרה שלפנינו העירייה לא פרסמה מכרז נוסף כאמור, והסתפקה במכרז הראשון שפורסם ובהצעה היחידה שהוגשה במסגרתו.

"במקרה הקיצוני, מדובר בכמה אלפי שקלים"

ראש העירייה, אליהו זוהר, לא הכיר את פרטי המקרה ולדבריו לא עודכן בדבר מכתב האיום בהגשת עתירה שהוגש לעירייה. "כל מה שהבטחנו לחברה שזכתה במכרז הוא שאנחנו נצבע במקומה את מגרש החנייה הגדול ליד המשחטה הישנה", הסביר. "מעבר לזה לא היה שום דבר. עברו כבר חודשים רבים מאז המכרז, וזה נשמע לי מוזר שאחרי כל כך הרבה זמן יש טענות לחברה שבכלל לא התמודדה". זוהר הוסיף והבהיר כי לא צפויים עיכובים בהתחלת פעילות מערך החנייה החדש, וזה צפוי לצאת לדרך כבר בחודש הקרוב. "אני רוצה שזה יתחיל כמה שיותר מהר", אמר.

ראש העירייה זוהר. "כל מה שהבטחנו זה לצבוע מגרש חנייה"

ראש העירייה זוהר. "כל מה שהבטחנו זה לצבוע מגרש חנייה"

במקביל, גורמים בכירים בעירייה אמרו כי הם אינם מייחסים חשיבות של ממש לטענות שהועלו במכתב מצד חברת "שוהר". "מקובל לקיים הליך של הידיינות מסויימת עם החברה הזוכה לאחר הזכייה, ולא קרה שום דבר יוצא דופן", טען גורם. "ההטבה הכספית שכביכול ניתנה ל'מילגם' מסתכמת בכמה פחי צבע ויומיים עבודה של מחלקת האחזקה. במקרה הקיצוני מדובר בכמה אלפי שקלים".
למרות טענות אלו, בחברת "שוהר" התעקשו השבוע כי ההטבות שניתנו ל'מילגם' מסתכמות בסכומים משמעותיים בהרבה, וכי סעיפים מרכזיים במכרז הוסבו כך שהעירייה תהיה אחראית עליהן במקום החברה הזוכה. בנוסף, טוענים ב"שוהר" כי הטבות נוספות שניתנו נוגעות למספר הפקחים וניידות הפיקוח שיופעלו כחלק ממערך הפיקוח על החנייה. "אם צריך, נגיע לבית המשפט והוא יקבל את הטענות שלנו", סיכם גורם ב"שוהר".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה