צור עימנו קשר

חדשות

איום בעתירה נגד מכרז החנייה; חשש כי התנהל בניגוד לכללים

פורסם

בתאריך

לפני כחודשיים הכריזה העירייה על חברת "מילגם" כזוכה במכרז לתפעול מערך החנייה העירוני. כעת מאיימת חברת "שוהר", ששקלה להתמודד במכרז אך ויתרה עקב תנאיו, לעתור לבית המשפט בדרישה לבטל אותו. הסיבה: לטענתה, חברת "מילגם" – שהייתה היחידה שהגישה הצעה במסגרת המכרז – זכתה לשיפור תנאים לכאורה לאחר זכייתה

הדרמה שעשויה להביא לעיכוב משמעותי במועד תחילת הפעלת מערך החנייה העירוני בתשלום: חברת שירותי החנייה והגבייה "שוהר" הודיעה לעיריית קריית מלאכי כי בכוונתה להגיש עתירה מנהלית דחופה נגד מכרז החנייה בו זכתה לבסוף חברת "מילגם". לפי טענות "שוהר", המכרז התנהל בניגוד לחוק מאחר והוגשה בו רק הצעה אחת – שהתקבלה ללא פרסום מכרז חוזר, כמקובל וכנדרש. עוד טוענת החברה כי העירייה העניקה ל"מילגם" הטבות כספיות הנאמדות בסכומי כסף משמעותיים לאחר סגירת המכרז, וזאת באמצעות שיפור סעיפי המכרז כך שיטיבו עימה לכאורה – לאחר סיומו.
בתום הליך ארוך ומייגע, פרסמה העירייה בסוף חודש פברואר השנה את המכרז שאמור היה להביא להסדרת מערך החנייה העירוני באופן סופי. במסגרת המכרז ביקשה העירייה מחברות המתמחות בתחום לנהל את מערך החנייה לפי עקרונות המכרז: הפעלת מערך פקחים מוסדר שיעבוד לאורך כל שעות היממה, שכירת רכבי פיקוח שיסיירו בעיר, העמדת טכנולוגיה מתקדמת לטובת רישום קנסות חנייה ותשלום עבורה וכן שדרוג ושיפוץ מקיף של מגרשי החנייה המקומיים במרכז העיר כך שיותאמו למערך החדש ויאפשרו חנייה מסודרת בהתאם לתנאים החדשים.
המכרז פורסם לאחר מאבק רב שנים של ועד הסוחרים המקומי, שהתרעם על אוזלת היד של העירייה נוכח מצוקת החנייה החמורה במרכזים המסחריים. אוזלת יד זאת הביאה, לטענת הסוחרים, לפגיעה אנושה בפדיונותיהם הכספיים בעקבות הדרת רגליהם של הלקוחות, שאמרו נואש מהעדרם של מקומות חנייה מספיקים. במסגרת המכרז התחייבה העירייה באופן פומבי בפני הסוחרים לאפשר חנייה למשך שעתיים ראשונות חינם לכלל המשתמשים – תושבי העיר ומחוצה לה, אף שסעיף זה לא הופיע במכרז עצמו.
כבר עם פרסום המכרז לראשונה קבעה בדיקה מיוחדת שערך "המקור" כי תנאיו יקשו על הגשת הצעות מצד חברות הפועלות בתחום, וזאת עקב העדר הכדאיות הכלכלית שבו. ואכן, בעוד שלוש חברות בלבד רכשו את מסמכי המכרז – רק שתי מעטפות נמצאו בתוך תיבת המכרזים עם פתיחתה. אחת מהן נפסלה על הסף מאחר ולא כללה את מסמכי המכרז, אלא מכתב מחאה מצד אחת החברות ששקלו להתמודד במכרז. לדברי גורם הבקיא בפרטים, במכתב הביעה החברה ביקורת נוכח תנאי המכרז, וטענה כי הוא אינו משתלם ולא היה ראוי לפרסמו כפי שפורסם. ההצעה הנוספת, ולמעשה היחידה, הייתה זאת של חברת "מילגם", אשר לבסוף הוכרזה כזוכה.
ואולם, אף שהזוכה במכרז הוכרזה כבר בחודש מרץ, חודשים ארוכים חלפו עד שהעירייה הכריזה באופן רשמי, בישיבת מועצה, על תחילת הפעלת מערך החנייה העירוני בתשלום. לפי התנאים עליהם הכריז ראש העירייה אליהו זוהר, העירייה חזרה בה מהכוונה לאפשר שעתיים ראשונות חינם לכולם, ובמקום זאת תאפשר שעה אחת בלבד ללא תשלום. החלטה זאת התקבלה רק אחרי מחאת הסוחרים, שהתנגדו לכוונת העירייה לאפשר שעה וחצי של חנייה ללא תשלום לתושבי העיר בלבד.

הטענה: שינוי מהותי בתנאי המכרז

בין מועד המכרז לבין המועד בו תכננה העירייה להתחיל הפעלת מערך החנייה בתשלום עבר זמן רב. זאת, עקב שיחות ארוכות שניהלו בעירייה עם החברה הזוכה, ובהן ניסו להגיע להסכמות שיאפשרו את התחלת הפעילות – לצד הבטחת הכדאיות הכלכלית שבתפעול מערך החנייה העירוני בתשלום. לבסוף, הושגו הסכמות רק במהלך חודש ספטמבר.
לטענת חברת "שוהר", באותן שיחות שנוהלו בין העירייה לבין חברת "מילגם" טמונה הבעיה שבניהול המכרז: החברה טוענת כי העירייה אפשרה ל'מילגם' לשפר את תנאי המכרז בדיעבד, כלומר אחרי שזה כבר הסתיים. לפי פקיד בכיר בעירייה המעורה בפרטים, העירייה העניקה לחברה הבטחה לפיה היא תבצע בעצמה חלק מהעבודות הדרושות לשם הכשרת מגרשי החנייה בעיר לצורך מעבר לשיטת החנייה החדשה. בין היתר, מדובר בעבודות שיפוץ וצביעה שעלותן עשויה להאמיר עד לכדי עשרות אלפי שקלים.
ב"שוהר" טוענים כי סעיף זה, לפיו העירייה תבצע חלק מהעבודות המדוברות, ולא החברה הזוכה, לא הופיע במכרז המקורי ונכנס לחוזה בין העירייה לבין "מילגם" רק לאחר סיום המכרז. במקרה שבו הסעיף היה מופיע מלכתחילה בחוזה, הרי שב"שוהר" טוענים כי היו שוקלים מחדש וברצינות רבה לגשת למכרז, שכן התנאים המעודכנים משנים את כללי המשחק ומאפשרים, על פניו, אפשרות ליצירת רווח כלכלי כזה או אחר בעקבות הפעלת מערך החנייה העירונית בתשלום. למעשה, העירייה קיימה מו"מ לשינוי תנאי המכרז לאחר סיומו, דבר אינו מקובל ואשר גם ספק האם עומד בתקנות.
לטענת החברה, עובדות אלו יוצרות פגם מהותי במכרז, שכן הן משנות באופן משמעותי מאוד את תנאיו, כאמור. עוד מצביעה החברה על כך שההצעה שזכתה במכרז הייתה גם היחידה שהוגשה. במקרה שכזה, היה על העירייה לבטל את המכרז ולהוציא מכרז חדש, דומה או בתנאים משופרים מבחינת כדאיותיו הכלכלית עבור חברות המעוניינות להשתתף בו.
תקנות העיריות בתחום המכרזים קובעות כי "לא תמליץ הוועדה (ועדת המכרזים, ה"ה), דרך כלל, על הצעה אם הייתה זו ההצעה היחידה שהוגשה, או שנותרה יחידה לדיון בפני הוועדה". בפועל, רשויות מקומיות אכן אינן מאפשרות זכייה במכרז במקרה בו הוגשה הצעה אחת בלבד, ומפרסמות מכרז שני. במקרה שגם במכרז השני ישנה הצעה אחת בלבד – הרי שאז ניתן להכריז עליה כהצעה הזוכה. במקרה שלפנינו העירייה לא פרסמה מכרז נוסף כאמור, והסתפקה במכרז הראשון שפורסם ובהצעה היחידה שהוגשה במסגרתו.

"במקרה הקיצוני, מדובר בכמה אלפי שקלים"

ראש העירייה, אליהו זוהר, לא הכיר את פרטי המקרה ולדבריו לא עודכן בדבר מכתב האיום בהגשת עתירה שהוגש לעירייה. "כל מה שהבטחנו לחברה שזכתה במכרז הוא שאנחנו נצבע במקומה את מגרש החנייה הגדול ליד המשחטה הישנה", הסביר. "מעבר לזה לא היה שום דבר. עברו כבר חודשים רבים מאז המכרז, וזה נשמע לי מוזר שאחרי כל כך הרבה זמן יש טענות לחברה שבכלל לא התמודדה". זוהר הוסיף והבהיר כי לא צפויים עיכובים בהתחלת פעילות מערך החנייה החדש, וזה צפוי לצאת לדרך כבר בחודש הקרוב. "אני רוצה שזה יתחיל כמה שיותר מהר", אמר.

ראש העירייה זוהר. "כל מה שהבטחנו זה לצבוע מגרש חנייה"

ראש העירייה זוהר. "כל מה שהבטחנו זה לצבוע מגרש חנייה"

במקביל, גורמים בכירים בעירייה אמרו כי הם אינם מייחסים חשיבות של ממש לטענות שהועלו במכתב מצד חברת "שוהר". "מקובל לקיים הליך של הידיינות מסויימת עם החברה הזוכה לאחר הזכייה, ולא קרה שום דבר יוצא דופן", טען גורם. "ההטבה הכספית שכביכול ניתנה ל'מילגם' מסתכמת בכמה פחי צבע ויומיים עבודה של מחלקת האחזקה. במקרה הקיצוני מדובר בכמה אלפי שקלים".
למרות טענות אלו, בחברת "שוהר" התעקשו השבוע כי ההטבות שניתנו ל'מילגם' מסתכמות בסכומים משמעותיים בהרבה, וכי סעיפים מרכזיים במכרז הוסבו כך שהעירייה תהיה אחראית עליהן במקום החברה הזוכה. בנוסף, טוענים ב"שוהר" כי הטבות נוספות שניתנו נוגעות למספר הפקחים וניידות הפיקוח שיופעלו כחלק ממערך הפיקוח על החנייה. "אם צריך, נגיע לבית המשפט והוא יקבל את הטענות שלנו", סיכם גורם ב"שוהר".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה