צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

אבד חסיד מן העולם: חייו ומותו של שלום גורליק ז"ל

פורסם

בתאריך

כל חייו של שלום דובער גורליק הוקדשו לציבור: כגבאי בית הכנסת, מדריך עולים חדשים ורב שסייע בחתונתם של מאות זוגות. ב-1971 עלה ארצה מברית המועצות, היה ממייסדי שכונת נחלת הר חב"ד המקומית והפך לחלק בלתי נפרד ממנה. לפני כחצי שנה חלה במחלת הסרטן, ולאחר ייסורים הלך לעולמו לפני כשבועיים. "תמיד ידענו שהוא אדם ששם לו למטרה לסייע ולתת לאחרים, אבל רק אחרי לכתו הבנו עד כמה ידענו מעט", אומרים ילדיו

"אל תשכח להצליח", נהג שלום דועבר גורליק להגיד לבני שיחו רגע לפני הפרידה מהם. רבים מאלו שעברו תחת ידו, כך נראה, לקחו את הברכה הזאת ברצינות רבה – הם לא שכחו להצליח, ולא מעט מהם מעידים שזה גם, לפעמים בעיקר – בזכותו. זו כנראה גם הסיבה שלכתו בגיל 75 של האיש שרבים בשכונת חב"ד המקומית ושלוחותיה ברחבי העולם כינוי בכינוי אבא אף שלא היה אביהם הביולוגי, עורר רגשות כל כך עזים בקרב רבים כל כך. "הוא היה אבא של כולם, ואנשים החזירו לו אהבה בדיוק כמו שהוא נתן", סיפר עליו אחיו, מרדכי גורליק, זמן קצר לאחר שקם מהשבעה.

הרב שלום דובער גורליק נולד במאי 1941 במוסקבה, בירת ברית המועצות, שעה שמלחמת העולם השנייה הייתה בשיאה. הוא היה הבן הבכור להוריו, מנחם מענדל ובילא ז"ל, חסידי חב"ד. בשנת 1965, כשהוא עדיין מתגורר ברוסיה, נישא לרבקה. שלושה מילדיהם נולדו ברוסיה, ויחד איתם עלו ארצה בשנת 1971, היישר לעיר קריית מלאכי, שבאותן שנים החלה לאכלס מאות רבות מחסידי חב"ד שהגיעו לארץ הקודש בהוראתו של האדמו"ר הרבי מנחם מענדל שניאורסון (הרבי מליובאוויטש).

בארץ נולדו לזוג גורליק עוד ארבעה ילדים. אחד מילדיו, יוסף יצחק, הלך לעולמו בגיל 12 בלבד בעקבות מחלה קשה. "שלום דובער קיבל את זה קשה מאוד, אבל מעולם לא שכח שזוהי קביעתו של הקדוש ברוך הוא, ותמיד חשב על מה יהיה נכון לעשות למען זכרו ונשמתו של יוסף יצחק", משחזר האח מרדכי. לשם הנצחת זכרו של יוסף יצחק – שנולד ונפטר בשמחת תורה – הנהיגו שלום דובער ז"ל ורבקה מסורת הענקת פרס מיוחד לתלמידים מצטיינים בבית הספר תלמוד תורה בשכונת חב"ד. המסורת נמשכה מאז פטירתו של בנם ועד היום, כבר עשרות שנים. בני המשפחה אף חנכו בית כנסת הממוקם במרכז הקהילתי בחב"ד, ששופץ ונקרא על שמו – "בית יוסל'ה".

לאחר עלייתו ארצה החל שלום דובער בלימודים בכולל השכונתי. בתחילה תכנן ללמוד שנה, בסוף נשאר לשנתיים. "הוא רצה להשלים את מה שלא הספיק ללמוד בגלות", משחזר מרדכי. "הוא הלך לפגישה עם הרבי, ואמר לו שהוא רוצה ללכת ללמוד. הרבי אמר שזה רעיון מצויין, ואמר לו לבקש אישור מאישתו. הוא ביקש, היא הסכימה והוא הלך ללמוד".

תוך כדי לימודיו התמחה שלום דובער בהלכות שחיטה, והוסמך כשוחט. לאחר סיום הלימודים החל לעבוד במפעל "מעוף" באיזור התעשייה בעיר, שם עבד במשך כמעט שני עשורים. בתחילת שנות התשעים החלה העלייה הגדולה לישראל מברית המועצות. שלום דובער עזב את עבודתו והחל לעסוק במשרה מלאה בתחום שהיה מאז ומתמיד האהוב עליו: עבודה בשירות הציבור.

"הוא סייע לעולים חדשים להיקלט בארץ ובשכונה, הקים בית כנסת לדוברי רוסית, קיים בר מצוות המוניות ואירועי נישואים כדת וכדין לעולים שבאו ממקום שבו הדת הייתה הרבה שנים מחוץ לתחום", סיפרו בני משפחתו השבוע. "לשלום דובער תמיד היה חוש שישי, שהיה גם הבולט מכולם: אהבת ישראל. היה לו רגש לכל יהודי, רצה לעשות טוב לכל אדם. כך הוא היה כל חייו: קודם כל חושב על אחרים, בסוף, אולי קצת חושב על עצמו. זיכוי הרבים הייתה משימת חייו. והוא עשה אותה בהצלחה".

לא פספס את מצוות התפילין

בחצי השנה האחרונה הידרדר מצבו של גורליק במהירות. מחלה קשה התגלתה בגופו, שהחל לבגוד בו. ככל שעבר הזמן נראה פחות בציבור שכל כך אהב והיה נאהב בו, ובשבועות האחרונים לחייו נאלץ להסתייע בקרוביו כדי לבצע פעולות בסיסיות. ואולם, דבר אחד הוא מעולם לא פספס: מצוות הנחת התפילין. "זה היה הדבר הראשון שהוא עשה כל בוקר, הוא לא הסכים בשום אופן לפספס את זה, גם כשהיה כבר ממש לקראת הסוף", סיפרו במשפחתו.

לפני כשבועיים חלה הידרדרות נוספת במצבו, הפעם קריטית. אט-אט גווע, עד שהחזיר נשמתו לבוראו. "הוא הבין היטב את מצבו לאורך כל הדרך, אבל מעולם לא התלונן או אמר שכואב לו – למרות שעבר ייסורים קשים, קשים מאוד", מספר האח מרדכי. "המקסימום שהוא אמר לנו ביחס למחלתו זה 'אוי, כמה זמן לוקח לקדוש ברוך הוא לקחת את הנשמה שלי'. זהו".

הרב גורליק נטמן בהר הזיתים שבירושלים. אל השבעה בביתו בעיר הגיעו מאות רבות של בני אדם שדיברו בשבחו ונזכרו בו ובפעילותו רבת השנים בערגה. דוגמא אחת הייתה של אדם, תושב העיר שמצבו הכספי היה בכי רע ולעיתים אף היה רעב ללחם. בשבועות שקדמו למותו ביקש ממנו גורליק ז"ל לבוא אליו כדי לסייע לו בהנחת התפילין. מאישתו ביקש שתכין מרק חם. כשהגיע האיש, הציע לו לשבת ולשתות מרק "על הדרך". "בסיום הוא הודה לבחור, אמר לו שהוא עזר לו מאוד וביקש ממנו לבוא גם מחר", נזכר האח מרדכי. "זו הייתה הדרך שלו לסייע לאנשים – לפעמים אפילו בלי שהם יידעו".

"הסיפור הכי בולט שסיפרו עליו ומעיד טוב מכל מה ומי הוא היה נגע לאירוע חסידי המוני שעתיד היה להתקיים במרכז הארץ, והוא נסע אליו יחד עם בנו", ממשיך ומספר מרדכי. "הם יצאו מהעיר ואז שלום דובער צעק 'רגע!'. בנו נבהל ושאל אותו מה קרה, ושלום דובער ענה 'יש לנו עוד שלושה מקומות פנויים'. בנו שאל אותו כן אבל כבר יצאנו, אבל בכל זאת הוא ביקש ממנו לחזור. הוא הרים כמה טלפונים, שאל מי רוצה לבוא, ואכן בסוף הרכב התמלא. כזה הוא היה, תמיד חושב על הכלל".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה