צור עימנו קשר

חדשות

אבד חסיד מן העולם: חייו ומותו של שלום גורליק ז"ל

פורסם

בתאריך

כל חייו של שלום דובער גורליק הוקדשו לציבור: כגבאי בית הכנסת, מדריך עולים חדשים ורב שסייע בחתונתם של מאות זוגות. ב-1971 עלה ארצה מברית המועצות, היה ממייסדי שכונת נחלת הר חב"ד המקומית והפך לחלק בלתי נפרד ממנה. לפני כחצי שנה חלה במחלת הסרטן, ולאחר ייסורים הלך לעולמו לפני כשבועיים. "תמיד ידענו שהוא אדם ששם לו למטרה לסייע ולתת לאחרים, אבל רק אחרי לכתו הבנו עד כמה ידענו מעט", אומרים ילדיו

"אל תשכח להצליח", נהג שלום דועבר גורליק להגיד לבני שיחו רגע לפני הפרידה מהם. רבים מאלו שעברו תחת ידו, כך נראה, לקחו את הברכה הזאת ברצינות רבה – הם לא שכחו להצליח, ולא מעט מהם מעידים שזה גם, לפעמים בעיקר – בזכותו. זו כנראה גם הסיבה שלכתו בגיל 75 של האיש שרבים בשכונת חב"ד המקומית ושלוחותיה ברחבי העולם כינוי בכינוי אבא אף שלא היה אביהם הביולוגי, עורר רגשות כל כך עזים בקרב רבים כל כך. "הוא היה אבא של כולם, ואנשים החזירו לו אהבה בדיוק כמו שהוא נתן", סיפר עליו אחיו, מרדכי גורליק, זמן קצר לאחר שקם מהשבעה.

הרב שלום דובער גורליק נולד במאי 1941 במוסקבה, בירת ברית המועצות, שעה שמלחמת העולם השנייה הייתה בשיאה. הוא היה הבן הבכור להוריו, מנחם מענדל ובילא ז"ל, חסידי חב"ד. בשנת 1965, כשהוא עדיין מתגורר ברוסיה, נישא לרבקה. שלושה מילדיהם נולדו ברוסיה, ויחד איתם עלו ארצה בשנת 1971, היישר לעיר קריית מלאכי, שבאותן שנים החלה לאכלס מאות רבות מחסידי חב"ד שהגיעו לארץ הקודש בהוראתו של האדמו"ר הרבי מנחם מענדל שניאורסון (הרבי מליובאוויטש).

בארץ נולדו לזוג גורליק עוד ארבעה ילדים. אחד מילדיו, יוסף יצחק, הלך לעולמו בגיל 12 בלבד בעקבות מחלה קשה. "שלום דובער קיבל את זה קשה מאוד, אבל מעולם לא שכח שזוהי קביעתו של הקדוש ברוך הוא, ותמיד חשב על מה יהיה נכון לעשות למען זכרו ונשמתו של יוסף יצחק", משחזר האח מרדכי. לשם הנצחת זכרו של יוסף יצחק – שנולד ונפטר בשמחת תורה – הנהיגו שלום דובער ז"ל ורבקה מסורת הענקת פרס מיוחד לתלמידים מצטיינים בבית הספר תלמוד תורה בשכונת חב"ד. המסורת נמשכה מאז פטירתו של בנם ועד היום, כבר עשרות שנים. בני המשפחה אף חנכו בית כנסת הממוקם במרכז הקהילתי בחב"ד, ששופץ ונקרא על שמו – "בית יוסל'ה".

לאחר עלייתו ארצה החל שלום דובער בלימודים בכולל השכונתי. בתחילה תכנן ללמוד שנה, בסוף נשאר לשנתיים. "הוא רצה להשלים את מה שלא הספיק ללמוד בגלות", משחזר מרדכי. "הוא הלך לפגישה עם הרבי, ואמר לו שהוא רוצה ללכת ללמוד. הרבי אמר שזה רעיון מצויין, ואמר לו לבקש אישור מאישתו. הוא ביקש, היא הסכימה והוא הלך ללמוד".

תוך כדי לימודיו התמחה שלום דובער בהלכות שחיטה, והוסמך כשוחט. לאחר סיום הלימודים החל לעבוד במפעל "מעוף" באיזור התעשייה בעיר, שם עבד במשך כמעט שני עשורים. בתחילת שנות התשעים החלה העלייה הגדולה לישראל מברית המועצות. שלום דובער עזב את עבודתו והחל לעסוק במשרה מלאה בתחום שהיה מאז ומתמיד האהוב עליו: עבודה בשירות הציבור.

"הוא סייע לעולים חדשים להיקלט בארץ ובשכונה, הקים בית כנסת לדוברי רוסית, קיים בר מצוות המוניות ואירועי נישואים כדת וכדין לעולים שבאו ממקום שבו הדת הייתה הרבה שנים מחוץ לתחום", סיפרו בני משפחתו השבוע. "לשלום דובער תמיד היה חוש שישי, שהיה גם הבולט מכולם: אהבת ישראל. היה לו רגש לכל יהודי, רצה לעשות טוב לכל אדם. כך הוא היה כל חייו: קודם כל חושב על אחרים, בסוף, אולי קצת חושב על עצמו. זיכוי הרבים הייתה משימת חייו. והוא עשה אותה בהצלחה".

לא פספס את מצוות התפילין

בחצי השנה האחרונה הידרדר מצבו של גורליק במהירות. מחלה קשה התגלתה בגופו, שהחל לבגוד בו. ככל שעבר הזמן נראה פחות בציבור שכל כך אהב והיה נאהב בו, ובשבועות האחרונים לחייו נאלץ להסתייע בקרוביו כדי לבצע פעולות בסיסיות. ואולם, דבר אחד הוא מעולם לא פספס: מצוות הנחת התפילין. "זה היה הדבר הראשון שהוא עשה כל בוקר, הוא לא הסכים בשום אופן לפספס את זה, גם כשהיה כבר ממש לקראת הסוף", סיפרו במשפחתו.

לפני כשבועיים חלה הידרדרות נוספת במצבו, הפעם קריטית. אט-אט גווע, עד שהחזיר נשמתו לבוראו. "הוא הבין היטב את מצבו לאורך כל הדרך, אבל מעולם לא התלונן או אמר שכואב לו – למרות שעבר ייסורים קשים, קשים מאוד", מספר האח מרדכי. "המקסימום שהוא אמר לנו ביחס למחלתו זה 'אוי, כמה זמן לוקח לקדוש ברוך הוא לקחת את הנשמה שלי'. זהו".

הרב גורליק נטמן בהר הזיתים שבירושלים. אל השבעה בביתו בעיר הגיעו מאות רבות של בני אדם שדיברו בשבחו ונזכרו בו ובפעילותו רבת השנים בערגה. דוגמא אחת הייתה של אדם, תושב העיר שמצבו הכספי היה בכי רע ולעיתים אף היה רעב ללחם. בשבועות שקדמו למותו ביקש ממנו גורליק ז"ל לבוא אליו כדי לסייע לו בהנחת התפילין. מאישתו ביקש שתכין מרק חם. כשהגיע האיש, הציע לו לשבת ולשתות מרק "על הדרך". "בסיום הוא הודה לבחור, אמר לו שהוא עזר לו מאוד וביקש ממנו לבוא גם מחר", נזכר האח מרדכי. "זו הייתה הדרך שלו לסייע לאנשים – לפעמים אפילו בלי שהם יידעו".

"הסיפור הכי בולט שסיפרו עליו ומעיד טוב מכל מה ומי הוא היה נגע לאירוע חסידי המוני שעתיד היה להתקיים במרכז הארץ, והוא נסע אליו יחד עם בנו", ממשיך ומספר מרדכי. "הם יצאו מהעיר ואז שלום דובער צעק 'רגע!'. בנו נבהל ושאל אותו מה קרה, ושלום דובער ענה 'יש לנו עוד שלושה מקומות פנויים'. בנו שאל אותו כן אבל כבר יצאנו, אבל בכל זאת הוא ביקש ממנו לחזור. הוא הרים כמה טלפונים, שאל מי רוצה לבוא, ואכן בסוף הרכב התמלא. כזה הוא היה, תמיד חושב על הכלל".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה